دیدار سفیر ایران در لاهه با رئیس دیوان بین‌المللی دادگستری

علیرضا جهانگیری، سفیر ایران در هلند، با پیتر تومکا، رئیس دیوان بین المللی دادگستری، در محل کاخ صلح لاهه دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، قاضی تومکا در این دیدار انتصاب جهانگیری را به عنوان سفیر کشورمان در لاهه تبریک گفت و خاطرنشان کرد: همواره همکاری بسیار خوبی بین ایران و دیوان بین‌المللی دادگستری به عنوان رکن اصلی قضایی سازمان ملل متحد وجود داشته و ایران تاکنون در چهار پرونده نزد دیوان به عنوان یکی از اطراف دعوا حاضر بوده است.

در این دیدار سفیر کشورمان گفت: ایران از جمله دولت‌هایی بوده است که در کنفرانس سانفرانسیسکو (ایجادکننده منشور ملل متحد و اساسنامه دیوان که پیوست جداناپذیر منشور است) حضوری پررنگ داشته و از نخستین دولتهایی به شمار می آید که به اساسنامه دیوان پیوسته است.

وی در ادامه بر نقش مهم دیوان در حفظ صلح و امنیت بین المللی از طریق حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات بین‌المللی بین کشورها و پیشگیری از بروز اختلافات تأکید کرد. سفیر کشورمان آرای صادره و نظرات دیوان درباره موضوعات بین المللی را با عنایت به توجه دولتها و نهادهای سیاسی به آنها بسیار مهم دانست.

جهانگیری ضمن تاکید بر حمایت کشورمان از حل و فصل مسالمت‌آمیز اختلافات بین‌المللی، از این‌که برخی کشورها برای حل اختلافات خود به زور یا تهدید به کاربرد آن متوسل می‌شوند، ابراز تاسف کرد.

وی افزود: در پیش گرفتن چنین شیوه هایی، ناقض منشور ملل متحد و مغایر با حقوق بین الملل است و قطعا صلح و امنیت بین المللی را به مخاطره می‌اندازد.

انتهای

کد N362207