• ۳بازدید

دیدار سفیر ایران در لاهه با رئیس دیوان بین‌المللی دادگستری

علیرضا جهانگیری، سفیر ایران در هلند، با پیتر تومکا، رئیس دیوان بین المللی دادگستری، در محل کاخ صلح لاهه دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، قاضی تومکا در این دیدار انتصاب جهانگیری را به عنوان سفیر کشورمان در لاهه تبریک گفت و خاطرنشان کرد: همواره همکاری بسیار خوبی بین ایران و دیوان بین‌المللی دادگستری به عنوان رکن اصلی قضایی سازمان ملل متحد وجود داشته و ایران تاکنون در چهار پرونده نزد دیوان به عنوان یکی از اطراف دعوا حاضر بوده است.

در این دیدار سفیر کشورمان گفت: ایران از جمله دولت‌هایی بوده است که در کنفرانس سانفرانسیسکو (ایجادکننده منشور ملل متحد و اساسنامه دیوان که پیوست جداناپذیر منشور است) حضوری پررنگ داشته و از نخستین دولتهایی به شمار می آید که به اساسنامه دیوان پیوسته است.

وی در ادامه بر نقش مهم دیوان در حفظ صلح و امنیت بین المللی از طریق حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات بین‌المللی بین کشورها و پیشگیری از بروز اختلافات تأکید کرد. سفیر کشورمان آرای صادره و نظرات دیوان درباره موضوعات بین المللی را با عنایت به توجه دولتها و نهادهای سیاسی به آنها بسیار مهم دانست.

جهانگیری ضمن تاکید بر حمایت کشورمان از حل و فصل مسالمت‌آمیز اختلافات بین‌المللی، از این‌که برخی کشورها برای حل اختلافات خود به زور یا تهدید به کاربرد آن متوسل می‌شوند، ابراز تاسف کرد.

وی افزود: در پیش گرفتن چنین شیوه هایی، ناقض منشور ملل متحد و مغایر با حقوق بین الملل است و قطعا صلح و امنیت بین المللی را به مخاطره می‌اندازد.

انتهای

کد N362207

وبگردی