رییس جمهوری در دیدار با خانواده شهید بهشتی:

شهید بهشتی سیدالشهداء انقلاب اسلامی و حادثه 7 تیر بود

شهید بهشتی

تهران- ایرنا- رییس جمهوری در آستانه سالروز شهادت آیت الله دکتر سید محمد حسینی بهشتی و در دیدار با خانواده آن بزرگوار، ضمن ادای احترام به مقام شامخ شهدای انقلاب اسلامی تصریح کرد: شهید بهشتی به حق سیدالشهداء انقلاب اسلامی و حادثه فجیع هفتم تیرماه 1360 بود.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی رئیس جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در این دیدار با بیان فرازهایی از سخنان حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی درباره این شهید بزرگوار، به این عبارت که «بهشتی مظلوم بود و مظلوم زیست» اشاره کرد و اظهارداشت: به راستی ایشان یار و همدم حضرت امام خمینی (ره) بود و خداوند مقام این شهید خدوم و یاران گرانقدر ایشان را که با وی شهید شدند، متعالی گرداند.

وی با بیان خاطراتی از شهید بهشتی در حوزه علمیه قم تأکید کرد: در تاریخ حوزه های علمیه، شهید بهشتی از اولین شخصیت هایی بود که سبک نوی فراگیری علوم اسلامی، احکام دینی و تحقیق را ایجاد و ترویج کرد.

رئیس جمهوری با بیان این مطلب که شهید بهشتی با شخصیت والای خود برای همه مشکلات موجود چه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و چه بعد از پیروزی آن راه حل داشت، تصریح کرد: آیت الله شهید بهشتی انصافاً از شخصیت های استثنایی روحانیت، لااقل در دهه های اخیر بوده است.

وی به شیوه های مدیریت و تدریس شهید بهشتی در حوزه و مدرسه اشاره کرد و تربیت افراد چه در بخش مدیریت تبلیغ دینی و چه مدیریت اجتماع و جامعه را از شاخصه های برجسته و ممتاز ایشان برشمرد.

دکتر روحانی به نقش برجسته و تأثیرگذار شهید بهشتی در نهضت انقلاب اسلامی، پیروزی، استقرار و استمرار انقلاب و جلوگیری از انحراف آن اشاره کرد و سازماندهی و ساماندهی امور در شورای انقلاب و روحانیت مبارز را از دیگر ویژگی ها و نقش ایشان در انقلاب اسلامی دانست.

وی یکی از شاخصه های کم نظیر این شهید بزرگوار را بالا بودن آستانه تحمل ایشان ذکر کرد و گفت: شهید بهشتی با موافق و مخالف و حتی دشمن ترین افراد با سعه صدر به مذاکره و مناظره می نشست که مناظرات ایشان در صدا و سیما گواه این مدعاست.

رئیس جمهوری اداره مجلس خبرگان و مشارکت فعال در تدوین قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را که در دنیا می شود به این قانون اساسی افتخار کرد، از کارهای بزرگ و ممتاز شهید بهشتی برشمرد.

وی شهید بهشتی را معمار قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: نقش شهید بهشتی در ساماندهی و تکمیل ساختار قوه قضائیه جمهوری اسلامی چه به لحاظ شکلی و چه به لحاظ محتوایی ممتاز و متمایز بود.

دکتر روحانی به حرکت های انحرافی توسط برخی از افراد و گروه ها در ابتدای انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: مقاومت و ایستادگی شهید بهشتی با تشکیل حزب جمهوری اسلامی و سخنرانی ها و مناظره هایی که ایشان برای تبیین تفکر و چارچوب اسلامی در برابر انحراف داشت، توانست انقلاب را از انحراف مصون داشته و بخش عظیمی از این دستاورد بزرگ، مرهون و محصول کار، تلاش و برنامه ریزی آن بزرگوار بود.

وی با بیان این مطلب که شخصیتی را در انقلاب اسلامی سراغ ندارم که به اندازه شهید بهشتی زخم زبان ها و تهمت های فراوانی را به ایشان روا داشته باشند ولی آن بزرگوار با صبر و سعه صدر آنها را تحمل کرده باشد، اظهار داشت: نقش شهید دکتر بهشتی در تاریخ انقلاب اسلامی به حق فراموش ناشدنی است و ایشان جزء مظلوم ترین شخصیت های انقلاب اسلامی هستند.

رئیس جمهوری دانش علمی، تسلط بر علوم متعدد، زندگی هدفمند، کسب علم در محضر عالمان و استادان بزرگ اسلامی، اخلاق حسنه، وقار، تواضع، مدیریت با تدبیر و نظم را از دیگر ویژگی های قابل ذکر آن عالم فرزانه برشمرد و گفت: ملت ایران حادثه هفتم تیر را که یکی از سخت ترین و تاثرانگیزترین روزهای انقلاب اسلامی بود فراموش نخواهد کرد، بحمدالله خون آن بزرگوار و یاران گرانقدرش توانست انقلاب اسلامی را آبیاری کند و جلوی خطرات و انحرافات آن را گرفته و تا امروز ادامه پیدا کند.

در ابتدای این دیدار، رییس جمهوری از کتابخانه تخصصی و آرشیو بنیاد نشر آثار آیت الله دکتر شهید بهشتی و موزه سرایی که شامل عکس و خاطرات آن شهید بزرگوار و نیز اتاق شورای انقلاب اسلامی که نخستین جلسات شورای انقلاب در این مکان برگزار می شد، بازدید کرد.

همچنین پسر بزرگ شهید بهشتی توضیحاتی در خصوص ویژگی ها و اخلاق حسنه و عملکردهای آن شهید بزرگوار به رییس جمهوری ارایه کرد.

در پایان این دیدار که در فضایی گرم، صمیمی و توام با معنویت برگزار شد، رییس جمهور ضمن، ادای احترام به مقام آیت الله شهید دکتر بهشتی و همسر بزرگوار ایشان، برای شادی روح آن بزرگواران غفران و رحمت الهی را از خداوند متعال مسألت داشت.

همچنین دکتر روحانی در این دیدار که حجت الاسلام والمسلمین شهیدی معاون رییس جمهور در امور ایثارگران و رییس بنیاد شهید، محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهوری و سرپرست نهاد ریاست جمهوری و حسین فریدون دستیار ارشد رییس جمهوری نیز حضور داشتند، در دفتر یادبود آیت الله شهید بهشتی متنی را نگاشت و عکس هایی را با فرزندان و سایر اعضای خانواده آن شهید به یادگار گرفت.

فراهنگ (1) ** 2024**1599
کد N361398