پیام تبریک گل به سیسی داد اردوغان را درآورد

سیاسی

نخست وزیر ترکیه تبریک عبدالله گل به عبدالفتاح سیسی را به مناسبت انتخابش به عنوان رئیس جمهوری مصر به باد انتقاد گرفت و گفت که چنین پیام‌هایی بی‌معناست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته حریت، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، با اشاره به کودتای نظامی‌ ارتش مصر در سال گذشته که به عزل دولت محمد مرسی انجامید، گفت: کشورهای غربی حتی این رویداد را کودتا خطاب نکردند.

وی در جمع سفیران اتحادیه اروپا تاکید کرد: کشورهای غربی و سایر کشورهای جهان این حادثه را کودتا نخواندند و حتی به فردی که پس از کودتا روی کارآمد پیام تبریک فرستادند چرا که به گفته آن‌ها انتخابات برگزار شده است.

اردوغان در این ضیافت نهار گفت: چنین پیام‌هایی بی‌معنا هستند چرا که ما نمی‌توانیم به دولتی که در نتیجه کودتا روی کار آمده است، تبریک بگوییم.

عبدالله گل رئیس جمهوری ترکیه در نیمه اول ژوئن پیام تبریک به سیسی فرستاد که اولین گام رسمی برای عادی سازی روابط میان آنکارا ‌ قاهره محسوب می‌شود.

عبدالله گل در پاسخ به این سوال که آیا با ارسال این پیام تبریک روابط ترکیه مصر به عصر جدیدی وارد می‌شود، گفت: ما در دو سوی سواحل مدیترانه هستیم. به نوعی می‌توان گفت که ما دو نیمه یک سیب هستیم.

در شرایطی که اردوغان به شدت کودتای مصر را تضییع می‌کند قاهره و آنکارا با احضار سفیران یکدیگر آن‌ها را "عنصر نامطلوب" خواندند و سطح روابط را کاهش دادند. این اتفاق که در پاییز سال گذشته رخ داد، به روابط دیرینه دو کشور لطمه زد.

انتهای پیام

کد N358124