نخست‌وزیر اسبق لیبی: به قدرت رساندن اخوان‌المسلمین طرح قطر و آمریکاست

سیاسی

نخست وزیر اسبق لیبی با تاکید بر اینکه سلاح‌های موجود در این کشور برای مسلح کردن هفت کشور آفریقایی کافی است، گفت: قطر از اخوان المسلمین برای سلطه بر کشورهایی که بهار عربی در آن‌ها رخ داده، حمایت کرد.

نخست وزیر اسبق لیبی با تاکید بر اینکه سلاح‌های موجود در این کشور برای مسلح کردن هفت کشور آفریقایی کافی است، گفت: قطر از اخوان المسلمین برای سلطه بر کشورهایی که بهار عربی در آن‌ها رخ داده، حمایت کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمود جبریل، نخست وزیر اسبق لیبی طی گفت‌وگویی با شبکه الحیاة اعلام کرد: سلطه اخوان المسلمین بر کشورهایی که بهار عربی در آن‌ها رخ داده، طرحی است که قطر با هم‌پیمانی آمریکا و غرب آن را رهبری می‌کند.

وی افزود: شکست اخوان المسلمین در انتخابات لیبی پس از انقلاب ضربه‌ای علیه غرب به ویژه پس از پیروزی آن‌ها در مصر و تونس بود.

جبریل گفت: شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی، امیر سابق قطر پس از شکست اخوان المسلمین در انتخابات لیبی، سه میلیارد دلار از آن‌ها در مصر حمایت مالی به عمل آورد. اخوان المسلمین در آن زمان لیبی را به مثابه "گاوی شیرده" می‌دانستند.

وی ادامه داد: امیر سابق قطر به آمریکا و غرب تعهد داد که از طرح رسیدن اخوان المسلمین به قدرت در کشورهایی که بهار عربی در آن‌ها رخ داده، حمایت کند و دوحه تلاش کرد تا بتواند با پول و رسانه بر انقلاب‌های بهار عربی سلطه یابند.

جبریل خاطرنشان کرد: قطر پیشتر پول و سلاح برای جریان‌های تندرو در لیبی می‌فرستاد.

وی با بیان اینکه اخوان المسلمین انقلاب‌های بهار عربی را به سرقت بردند، گفت: گروه‌های مسلح پیش از برکناری محمد مرسی، رئیس جمهور مخلوع مصر از بیش از 12 کشور وارد لیبی شدند.

جبریل اظهار داشت: گزارشاتی وجود دارد که نشان می‌دهد گروه القاعده و الاخوان در لیبی در حال تاسیس "ارتش آزاد مصر" هستند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر لیبی از اوضاع وخیم امنیتی رنج می‌برد و گروه‌های مسلح و تندرو بر کشور حاکم هستند. همچنین 21 میلیون قطعه سلاح در لیبی وجود دارد و قاچاق سلاح از سودان و بلاروس همچنان ادامه دارد طوری که این سلاح‌ها برای مسلح کردن هفت کشور آفریقایی کافی هستند.

جبریل اظهار داشت: اوضاع وخیم لیبی خطری برای امنیت مصر و الجزایر نیز محسوب می‌شود. من پیشتر از مسئولان نظامی مصر خواسته بودم که برای کنترل اوضاع با ما همکاری کنند اما عدم مداخله مصر و الجزایر موجب اوضاع کنونی شده است.

وی گفت: من خواهان مداخله نظامی هیچ کشوری در لیبی نیستم اما می‌خواهم کشورها برای حمایت از امنیت ملی با ما همکاری کنند.

انتهای پیام

کد N358113