انتخابات پارلمانی لیبی امروز برگزار می‌شود

سیاسی

انتخابات پارلمانی لیبی امروز (چهارشنبه) آغاز می‌شود و از روز سه شنبه انتخابات لیبی وارد مرحله سکوت تبلیغاتی شد. کمیساریای عالی انتخابات لیبی نیز اعلام کرده است که مقدمه‌چینی‌ها را در مراکز مختلف انتخاباتی در سراسر لیبی کامل کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، در حالی که تعداد نامزدها در انتخابات پارلمانی لیبی به 1600 تن رسیده است تعداد رای دهندگان لیبیایی که ثبت نام کرده بودند به بیش از یک و نیم میلیون تن می‌رسد.

این انتخابات در سایه دو دستگی‌ها در لیبی برگزار می‌شود که پیش‌بینی می‌شود این دو دستگی‌ها بر روند انتخابات نیز تاثیر بگذارد.

تحلیل‌گران امیدوار هستند که این انتخابات تنش‌های روز افزون در لیبی را کاهش دهد.

کنگره ملی لیبی (پارلمان) در فوریه گذشته با برگزاری انتخابات زود هنگام موافقت کرد تا از این طریق آشوب سیاسی در کشور را آرام کند.

بسیاری نسبت به امکان برگزاری این انتخابات تردید داشتند چرا که این کشور شاهد درگیری‌های نظامی در بنغازی و اختلافات سیاسی در طرابلس و محاصره تاسیسات نفتی در چند منطقه در لیبی است.

علی رغم همه این شرایط و نگرانی‌ها عماد السایح، رئیس کمیساریای عالی انتخابات لیبی اظهار کرده است که این انتخابات علی رغم آنچه که در بنغازی رخ می‌دهد موفقیت آمیز خواهد بود.

وی اذعان کرد که چالش‌هایی برای تشکیل مراکز اخذ رای در برخی از مناطق و شرق کشور و جنوب آن وجود دارد.

السایح پیشتر گفته بود که از میان 200 کرسی در پارلمان 32 کرسی به زنان اختصاص یافته است.

کمیساریای انتخابات مقدماتی را برای برگزاری انتخابات پارلمانی فراهم و 1601 مرکز اخذ رای در مناطق مختلف لیبی ایجاد کرده است.

لیبیایی‌های مقیم خارج از کشور روز شنبه انتخاب اعضای پارلمان در مرحله انتقالی را آغاز کرده و تعداد رای دهندگانی که در خارج از کشور ثبت نام کرده‌اند از 10 هزار تن پا فراتر می‌گذارد. انتخابات در خارج از لیبی در 22 مرکز انتخاباتی در 13 کشور برگزار شد.

در همین راستا محمد عبدالعزیز، وزیر خارجه لیبی تاکید کرد که کشورش مصمم است علی‌رغم تنش‌های امنیتی و بی‌ثباتی سیاسی انتخابات پارلمانی را روز چهارشنبه برگزار کند.

وی خاطرنشان کرد: ما امیدوار هستیم که این پارلمان جدید جای کنگره ملی را بگیرد و این اقدام این امید را به مردم لیبی می‌دهد که روند دموکراسی در مسیر درستی قرار دارد.

فرستاده ویژه فرانسه در امور لیبی اعلام کرد که پلیس امیدوار است انتخابات امروز به نحوی رضایت بخش برگزار شود.

انتهای پیام

کد N357409