باهنر:

صدا و سیما باید نظر هر سه قوه را تامین کند

سیاسی

نایب رییس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: صدا و سیما باید نظر هر سه قوه را فراهم کند و نقد رییس قوه قضاییه در مورد صدا و سیما برای خود صدا و سیما بسیار مهم و کارساز است و باید این سازمان به آن توجه جدی نماید و مسئولین صدا و سیما باید این تذکرات را مورد توجه قرار دهند و برای رفع اشکالات اقدام کنند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدرضا باهنر طی نشستی در محل جامعه اسلامی مهندسین با اشاره به هفته قوه قضاییه گفت: دیدار مسئولین قوه قضاییه با رهبری حامل تعاریف بلند و موضوعات مهمی بود و با توجه به مجموع عملکرد قوه قضاییه و رضایت نسبت به آن رهبری اصولی را نیز برای ادامه دوره ریاست آیت الله آملی لاریجانی تبیین کردند که در ادامه راه قوه قضاییه بسیار مهم و قابل توجه است.

وی در مورد آغاز به کار مجدد سفارت انگلستان گفت: همه باید بدانند جمهوری اسلامی ایران اهل باج‌دهی نیست و بارها و بارها این را ثابت کرده است. ضمن آنکه این آمادگی را دارد که با مجموعه سفرای اروپایی در یک حرکت برد برد همکاری داشته باشد و اگر آنان نیز بخواهند این بازی را ادامه دهند، جممهوری اسلامی ایران این آمادگی را دارد اما اگر به دنبال تبدیل بازی برد برد به برد و باخت باشند بدانند که ما در این نوع بازی ید طولایی داریم و هم توانمندی و هم تجربه مناسب را برای مقابله با آن داریم و از آن نمی‌ترسیم. اما پیشنهاد ما به همه کشورهایی اروپایی بازی برد برد است. و اگر انگلیس فکر می‌کند در این چارچوب می‌تواند با ایران کار کند آمادگی همکاری در حد سفارت و کنسولگری را داریم.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی در مورد وضع همکاری دولت و مجلس گفت: تعامل و هم افزایی قوا مانع انجام وظیفه نیست و هر قوه وظایف مشخصی دارد. و باید قوای سه گانه در مسیر اختیارات خود عمل کند. و مجلس نیز در همین راستا عمل می‌کند.

وی ادامه داد: مجلس نتیجه پهن شده دموکراسی در ایران است و رییس جمهوری نتیجه متراکم دموکراسی است و باید هر دوی این دستگاه‌ها با هم همکاری داشته باشند. اما اینکه فکر کنیم عمل به وظیفه نظارتی مجلس مانع ادامه تعامل قواست سخت در اشتباهیم.

وی تاکید کرد: کارت زرد مجلس به معنای کارت زرد در فوتبال نیست و سه رای منفی به وزرا تنها زمینه را برای استیضاح آماده می‌کند اما یک وزیر را می‌توان استیضاح کرد حتی بدون یک کارت زرد و اگر مجلس نخواهد یک وزیر را استیضاح نمی‌کند حتی با ده‌ها کارت زرد و من فکر می‌کنم کارت زرد امروز مجلس به وزارت کشور نیز مجموعه‌ای از نارضایتی‌ها از عملکرد این وزارتخانه بوده است.

وی درخصوص وظیفه مجلس در تحقق اقتصاد مقاومتی گفت: در مورد اقتصاد مقاومتی هم مجلس دو وظیفه دارد یکی وظیفه اصلاح، تصویب و یا لغو قوانین و یکی نظارت بر اجرای قوانین که این وظیفه را پیگیری می‌کنیم. همچنین ما در آستانه اتمام برنامه پنجم توسعه هستیم و دولت لازم است به زودی و پیش از پایان سال 94 لایحه برنامه ششم توسعه را به مجلس ارائه کند تا فرصت پرداختن به آن وجود داشته باشد و من فکر می‌کنم فضای حاکم بر آن باید براساس اقتصاد مقاومتی باشد.

صحبت از استعفای رییس جمهور صحبتی سبک و کم ارزش است

باهنر در بخش دیگری از صحبت‌های خود و در پاسخ به سوالی در ارتباط با اظهارنظرهای اشخاصی در مورد استعفای رییس جمهور تاکید کرد: ساختار قانون اساسی و استقرار قوا کاملا روشن است و برخی اظهارنظرها ممکن است آنقدر سبک باشد که لازم نیست به آن پرداخت. و همه باید برای رسیدن به اهداف تلاش کنیم که به حاشیه نرویم و به برخی از صحبت‌ها بی‌توجه باشیم.

وی ادامه داد: حال برخی از حرف‌ها در مورد استعفای رییس جمهور پس از یکسال و انتخابات مجدد ریاست جمهوری حرفی بسیار سبک و کم ارزش است و قرار هم نیست به آن‌ها پاسخ داد.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نظام جمهوری اسلامی یک اصل است و همان طوری که امام فرمودند نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد. طبیعی است که هر از چندگاهی هجمه‌هایی به این دو واژه وارد شود و گاهی عده‌ای به بهانه اسلامیت به جمهوریت نظام و رای مردم حمله می‌کردند و رای مردم را موضوعی تشریفاتی می‌دانستند و اساسا با نظام جمهوری اسلامی مخالف بودند. و عده‌ای هم به اسلامیت نظام و مقابله با ایدئولوژیک بودن آن می‌پرداختند. و معتقد بودند که اسلامیت جمهوریت را ضعیف می‌کند. که در سال 88 این موضوع به اوج خود رسید. حتی عده‌ای تلاش کردند که القا کنند که جمهوریت نظام یک چیز مصنوعی است اما باید توجه کرد کسانی که به بهانه اسلامیت جمهوریت نظام را تضعیف می‌کنند و به بهانه جمهوریت اسلامیت نظام را مورد حمله قرار می‌دهند به یک اندازه به نظام جمهوری اسلامی خیانت می‌کنند.

وی افزود: در سال 88 تلاش شد به وجه جمهوریت نظام حمله شد تا آن را امری مصنوعی قلمداد کنند. در حالیکه جمهوری اسلامی ایران یکی از دموکراتیک‌ترین حکومت‌های منطقه است و اینکه دموکراسی و مردم سالاری در ایران اهمیتی ندارد به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست و مثال این موضوع آن است که در انتخابات بعضی از افراد به قدرت رسیدند که خیلی از بزرگان نظام با آن مخالف بودند و انتخابات سال 76 و انتخاب آقای خاتمی نمونه آن است.

نایب رییس مجلس تاکید کرد: بالاترین قدرت در نظام جمهوری اسلامی قدرت مردم است و حتی اگر نایب امام زمان را مردم نخواهند تجربه 23 سال سکوت امام علی موید آن است. و مردم قدرت اصلی نظام هستند. اما در سال 88 عده‌ای می‌خواستند این موضوع را زیر سوال ببرند که ظلم بزرگی به نظام بود.

نه دلواپسی را به تنهایی قبول داریم نه دلاوری را

وی با بیان اینکه ما هنوز منتظر خیزش کشور در صنعت هستیم گفت: در موضوع سیاست خارجی عملکرد یکساله دولت خوب ارزیابی می‌شود و ما پشتیبان دیپلمات‌های خود هستیم اما نه دلواپسی را به تنهایی قبول داریم نه دلاوری را. نباید همواره در خوف و رجا باشیم بنابراین ضمن حمایت از دیپلمات‌های خود مراقب حرکت آن‌ها در خط قرمز نظام هستیم. و از رییس جمهور نیز می‌خواهیم مسائل حاشیه ای را مطرح نکند. و براساس فرمایشات رهبری و اصول نرمش قهرمانانه حرکت کند و صحبت اینکه زمان ما زمان امام حسن (ع) است یا خیر را به میان نیاورد و من نیز فکر نمی‌کنم جمهوری اسلامی ایران در شرایط امام حسن (ع) باشد و ما با تمام توان برای احقاق حقوقمان مبارزه می‌کنیم. همچنین در مورد مهار تورم و تدابیر اقتصادی نیز دولت کارهای خوبی انجام داده است اما ما هنوز منتظر تحول در تولید هستیم و امید داریم دولت سال 93 را برای ایجاد یک حرکت جدی در تولید از دست ندهد.

ادامه دارد

کد N356688