آخرین تحولات میدانی عراق؛

ادامه درگیری‌ها در تلعفر/تکذیب تسلط داعش بر گذرگاه‌های مرزی عراق

عراق

در ادامه پیشروی‌های داعش در عراق نگاه‌ها این بار متوجه استان الانبار شده است به طوریکه دولت اسلامی عراق و شام "داعش" بر اکثر شهرهای این استان تسلط یافته‌ است. این درحالی است که نیروهای ارتش عراق کنترل داعش بر مرزهای عراق با سوریه و اردن و نیز تسلط داعشی‌ها بر دو گذرگاه الولید با سوریه و طریبیل با اردن را تکذیب کردند، از سوی دیگر 21 تن از شخصیت‌های برجسته دو شهر راوه و عانه به دست اعضای داعش در پی تسلط آنها بر غرب عراق کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه اینترنتی ایلاف، یک منبع امنیتی در استان الانبار اعلام کرد که اعضای داعش پس از درگیری با نیروهای گارد مرزی دو گذرگاه الولید و طریبیل در الانبار را تحت تصرف خود درآورند.

* این در حالی است که وزارت کشور عراق روز یکشنبه کنترل داعش بر دو گذرگاه الولید و طریبیل در الانبار را تکذیب کرده بود.

سعد معن، سخنگوی وزارت کشور عراق اعلام کرد که دو گذرگاه الولید و طریبیل به صورت عادی فعالیت می‌کنند و تحت نظارت نیروهای امنیتی هستند.

وی خاطرنشان کرد: اخباری مبنی بر کنترل گروه‌های تروریستی بر این دو گذرگاه صحت ندارد.

* در همین حال یک منبع امنیتی در استان نینوا روز یکشنبه مدعی شد که اعضای داعش پس از درگیری‌های شدید با ارتش عراق منطقه تلعفر واقع در شمال غرب موصل را تحت تصرف خود درآوردند.

* روزنامه الیوم السابع نیز به نقل از یک منبع امنیتی عراقی گزارش داد که نیروهای داعش فرودگاه نظامی تلعفر در غرب شهر موصل را پس از عقب‌نشینی نیروهای ارتش تحت تصرف خود درآوردند.

این منبع اعلام کرد که عقب‌نشینی ارتش به عنوان یک اسلوب تاکتیکی است تا مجددا نیروهای نظامی را مستقر ساخته و دست به حمله جدیدی بزنند.

* منابع در مصاحبه با الجزیره اعلام کردند که افراد مسلح منطقه الشرقاط از توابع استان صلاح‌الدین در شمال بغداد را تحت تصرف خود درآوردند.

* منابع خبری گزارش دادند که در سلیمانیه از توابع منطقه کردستان عراق درگیری‌های پراکنده‌ای تقریبا به صورت روزانه میان نیروهای پیشمرگ کرد با افراد مسلح رخ می‌دهد.

افراد مسلح دو تن از نیروهای پیشمرگ را کشته و در مقابل نیز 12 تن از افراد مسلح به هلاکت رسیدند.

همچنین افراد مسلح مناطق العباس، الریاض و روستای البشیر در شهر "تازه" در جنوب شرق کرکوک تحت تصرف خود درآوردند.

* در همین حال قاسم عطا، سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق از پاکسازی منطقه جرف الصخر در شمال استان بابل و هلاکت بیش از 10 تروریست خبر داد.

وی پیشتر اعلام کرده بود که در دو استان صلاح‌ الدین و بابل 52 عضو داعش به هلاکت رسیده و 16 خودروی آنها منهدم شده است.

* از سوی دیگر یک منبع در پلیس عراق اعلام کرد که نیروهای امنیتی ابو عبدالرحمان الناصری یک تروریست را در جریان عملیات تفتیش در استان صلاح الدین بازداشت کردند، این منبع در مصاحبه با شبکه روسیا الیوم اظهار کرد که این تروریست به کشتن هشتاد عضو دستگاه‌های امنیتی در تکریت و بیجی متهم است و این فرد رابطه نزدیکی با صدام داشته است.

* در همین حال یک منبع در نیروهای مسلح عراق اعلام کرد که نیروی هوایی ارتش پایگاه‌های نیروهای داعش در منطقه بیجی در 40 کیلومتری شمال تکریت را هدف قرار دادند که این حمله به کشته و زخمی شدن تعدادی از آنها انجامید.

* نیروهای داعش همچنین 21 تن از سرشناسان دو شهر "راوه" و "عانه" واقع در غرب بغداد را به قتل رساندند.

منابع پزشکی و امنیتی عراق اعلام کردند که اعضای داعش این افراد را در خیابان‌های این دو شهر به ضرب گلوله کشته‌اند.

* از سوی دیگر دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که اعضای داعش خودروهای نظامی آمریکایی از نوع هاموی را که از عراق به سوریه انتقال داده بودند در حومه حلب از آنها استفاده کردند.

* از سوی دیگر منابع سیاسی در استان نینوا اعلام کردند که مقرهای دو حزب کرد در شهر موصل فعالیت خود را از سر گرفته‌اند و اعضای این دو حزب در این شهر مجددا آغاز به کار کردند.

منابع اعلام کردند که رهبران دو حزب اتحادیه میهنی کردستان و حزب دموکرات کردستان مقرهای خود را در شهر موصل باز کرده‌اند.

منابع که خواستند نامشان فاش نشود، اعلام کردند که مقرهای این دو حزب آسیبی ندیده‌ و اعضای داعش آنها را اشغال نکرده‌اند.

* در همین حال یک فیلم ویدیوئی نشان می‌دهد که یکی از فرماندهان عراقی بعد از فرارش از تلعفر به منطقه کردستان عراق رفته است.

نوری مالکی، نخست‌وزیر عراق سرلشگر "الذیب ابو الولید" را مامور کرده بود تا موصل را از اعضای داعش پس بگیرد.

انتهای پیام

کد N353567