با 140 رای موافق؛‎‎

طرح بیمه بیکاری اصلاح شد

مجلس

بر اساس ماده 2 این طرح، بیکار مشمول بیمه بیکاری بیمه‌شده‌ای است که رابطه کاری وی با کارفرما بدون میل و اراده قطع شده و خود متقاضی کار است.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی به منظور تامین نظر شورای نگهبان طرح بیمه بیکاری و حمایت از بیکاران متقاضی کار را اصلاح کردند.

به گزارش ایلنا، نمایندگان در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی طرح بیمه بیکاری و حمایت از بیکاران متقاضی کار اعاده شده از سوی شورای نگهبان را اصلاح کردند.

نمایندگان در ابتدا ماده 2 آن را با 140 رای موافق، 14 رای مخالف و 11 رای ممتنع از مجموع 202 نماینده حاضر در صحن حذف کردند.

بر اساس ماده 2 این طرح، بیکار مشمول بیمه بیکاری بیمه‌شده‌ای است که رابطه کاری وی با کارفرما بدون میل و اراده قطع شده و خود متقاضی کار است.

همچنین در ادامه نمایندگان با حذف تبصره 3 ماده 26 طرح بیمه بیکاری و حمایت از بیکاران متقاضی کار با 117 رای موافق، 7 رای مخالف و 7 رای ممتنع از مجموع 202 نماینده حاضر در صحن نیز موافقت کردند.

در ادامه بررسی این طرح، ماده 32 و تبصره 1 این ماده اصلاح و تبصره 2 آن حذف شد.

ماده 32 اصلاحی بدین شرح است:

منابع مورد نیاز اجرای این قانون با پیش‌بینی در قوانین بودجه از محل 50 درصد درآمدهای موضوع ماده 7 قانون هدفمند کردن یارانه‌ها مصوب 15 دی 1388 تامین می‌شود. همچنین 90 درصد درآمد حاصل از دریافت خسارات و جریمه‌های ناشی از اشتغال اتباع خارجی بدون مجوز و کودکان و نوجوانان کمتر از 15 سال و کمک‌های مردمی و سازمان‌های حمایتی داخلی و خارجی مانند بانک جهانی برای این منظور اختصاص می‌یابد.

براساس تبصره این ماده نیز دولت مکلف است ترتیبی اتخاذ نماید که در سال 93 به تناسب منابع پیش‌بینی شده بیکاران متقاضی کار در کشور براساس اولویت‌های زیر از بالاترین امتیاز تحت پوشش قرار گیرند و به تدریج در صورت پیش‌بینی در قوانین بودجه سال‌های بعد با اجرای مقررات این قانون به کلیه افراد واجد شرایط تعمیم یابد. پرداخت کمک هزینه بیکاری با در نظر گرفتن اولویت‌ها آغاز می‌شود و سپس به سایر بیکاران متقاضی کار تسری می‌یابد.

شایان ذکر است این اصلاح با 145 رای موافق، 2 رای مخالف و 3 رای ممتنع از مجموع 201 نماینده حاضر در مجلس صورت گرفت.

کد N352009