نادران: گروه های رشد محور نسخه های تعدیل اقتصادی دهه 70 را به میان می کشند

نطق میان دستور

تهران – ایرنا - نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: در اجرای موفق سیاست های اقتصاد مقاومتی که نسخه رهایی بخش اقتصاد ملی است متاسفانه گروه هایی رشد محور همچنان نسخه های تعدیل اقتصادی دهه 70 را به میان می کشند و مدیریت های بخشی نیز به دنبال سوگیری های بخشی یا شخصی هستند.

به گزارش خبرنگارسیاسی ایرنا، الیاس نادران در نطق میان دستور جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی افزود: بارها به دولت محترم در خصوص ناهماهنگی تیم اقتصادی و اتخاذ استراتژی روشن برای برون رفت از شرایط رکودی تذکر داده شد و متاسفانه اعتنایی نگردید.

وی در ادامه با تشکر از کاهش نرخ تورم در یکسال گذشته گفت: هر اقتصادخوانده ای می داند که وقتی اقتصادی در شوک بزرگی مثل هدفمندی یارانه در فازاول و یا تحریم های بانکی که با تحریم بانک مرکزی در تیرماه 91 به اوج خود رسید مواجه می شود، شکست های ساختاری در اقتصاد پدید می آید و تا به جریان طبیعی افتادن فعالیت های اقتصادی و رفع آثار شوک ها این دوره مبنای مقایسه و تحلیل قرار نمی گیرد.

نادران یادآور شد: در شرایطی که کشور هنوز از شوک قیمتی فشار تورمی طرف عرضه در تیرماه 91 بیرون نیامده بود دچار شوک تحریم بانک مرکزی شدیم که برای ساقط کردن اقتصاد یک کشور کافی بود. هم افزایی این دو شوک پایداری آن را برای حداقل یکسال ایجاد کرد که در کشور آثارش را دیدیم.

نماینده مردم تهران با تشکر از کاهش تنش های سیاسی توسط دولت گفت: اتخاذ سیاست های انقباضی پولی دو عاملی بود که روند نزولی رشد شاخص قیمت ها را تقویت کرد ولی در عوض رکود را نسبت به روند میان مدت اقتصاد ملی تشدید کرد.

وی افزود: به غیر از دوره شکست ساختاری ماههایی از سال های 91 و 92 ، در مجموع نسبت به برداشت از نفت، فقدان استراتژی اقتصادی و صنعتی ، رشد نقدینگی و تخلف در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها بین دولت ها تفاوت اساسی وجود ندارد.

نادران یادآور شد: در سه ماهه چهارم سال 92 به گزارش مقامات بانک مرکزی نقدینگی کشور قریب به 25 درصد افزایش داشته است و شکاف درآمد هزینه در هدفمندی یارانه همچنان وجود دارد و از نفت هم با فرض تحقق یافته تلقی کردن درآمدهای نفتی آن را هزینه کردند به همین دلیل است که امروز مذاکرات هسته ای برای گشایش های خارجی به پاشنه آشیلی برای اقتصاد ملی تبدیل شده و حداقل بنده نمی دانم اگر مذاکرات به نتیجه نرسد و تحریم ها ادامه یابد دولت برای خروج از شرایط رکودی بدون آن که آثار تورمی داشته باشد چه تدبیری اندیشیده است؟ آیا بهره وری عوامل تولید بالا رفته است؟ آیا سیاست های حمایتی از تولید داخلی طراحی شده است یا نه؟

وی اضافه کرد: در اجرای موفق سیاست های اقتصاد مقاومتی که نسخه رهایی بخش اقتصاد ملی است نیز متاسفانه جمع های ناهمگونی درون دولت همان حرف های تکراری قدیمی خود را واگویی می کنند و مصداق هرکسی از ظن خود شد یار من شده اند. گروه هایی رشد محور همچنان نسخه های تعدیل اقتصادی دهه 70 را به میان می کشند و مدیریت های بخشی نیز به دنبال سوگیری های بخشی یا شخصی هستند؟

نماینده مردم تهران افزود: غیر از ضرورت درک درست واحد از متن این سیاست ها و تشکیل جلسات مشترک هم اندیشی دولت و مجلس و پرهیز از غوغاسالاری و حرف درمانی یک نکته اساسی نباید مورد غفلت واقع شود و آن هم این که بدون مشارکت همه مردم و داشتن نقشه راه در بهره مندی از سرمایه های مردمی این کار راه به جایی نخواهد برد و این نخواهد شد مگر آن که محیط کسب و کار از شفافیت لازم برخوردار باشد و جلوی انحصارات و رانت خواری ها و فساد مالی بخصوص در دانه درشت ها و یقه سفیدها گرفته شود.

نادران گفت: اگر در نتیجه اقدامات پاره ای از دولتمردان، سهم یک واردکننده از بازار از 20 درصد به 40 درصد افزایش یابد و اولویت ها نه براساس ذخایر اساسی و نیازهای کشور که برحسب کشتی های روی آب آن آقا تعیین شود و به او امتیازاتی داده شود که به هیچ یک از رقبای تجاری او حتی بعدها هم نشده است توقع مبارزه با فساد و رانتخواری در دولت قدری گزافه گویی است.

وی در ادامه به حوزه فرهنگ اشاره کرد و گفت: متاسفانه در حوزه فرهنگ جز رهاسازی و پز لیبرالیسم فرهنگی و رفتن به فراتر از مرزهای سکولاریزم اقدام ایجابی در معرفی فرهنگ اصیل انقلابی - اسلامی نمی بینیم و ما نگرانیم. صهیونیست ها با از هم پاشیدگی بنیان خانواده در غرب تسلط کامل بر حوزه فرهنگی آنها پیدا کرده و با تقویت فرهنگ فردگرایی آنها را از فرهنگ دینی و اعتقادی تهی کردند امروز عده ای در این کشور اسلامی به دنبال بنیان های قرن بیستم این فلسفه اجتماعی هستند به وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و ارتباطات در این خصوص تذکر می دهیم که نگرانی های متدینین را جدی بگیرند.

این نماینده مردم در مجلس نهم به عزل و نصب ریاست دانشگاه تهران اشاره کرد وگفت: وقتی با عجله ریاست دانشگاه تهران را برداشتند و تیتر زدند که رهبر رفت و امید آمد نمی دانم این جریانات تند افراطی امروز در مورد این که بالاخره امید رفت و نیلی شد چه می گویند و چرا وزیر محترم قبل از این که از شورای انقلاب فرهنگی موافقت ضمنی فردی را برای ریاست دانشگاه بگیرد به این کار دست زد و تصور کرد با جریان سازی داخل دانشگاه می تواند شورای انقلاب فرهنگی را منفعل کند.

نادران یادآور شد: قبلا هم گفته ام ساختارشکنان در دولت جدید به چند محیط دل خوش کرده اند. یکی از آنها محیط های دانشگاهی است. رفتار سیاسی با دانشجویان و اساتید و کن لم یکن کردن تمامی تصمیمات مدیریت قبلی و بلاتکلیف کردن هزاران دانشجو و استاد به مصلحت ایشان نیست و اخطار می کنم که اگر این افراط گرایی ها و انتصاب افراد مساله دار و بلاتکلیف کردن دانشگاه های مادر کشور ادامه یابد واکنش های مناسبی را از طرف نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی به دنبال خواهد داشت.

سیام**1058 ** 1418
کد N351672