۰
میرکوهی خبر داد

احتمال بررسی لایحه وکالت در جلسه امروز دولت

  • ۹بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه

معاون حقوقی و پارلمانی وزیر دادگستری از بررسی لایحه وکالت در جلسه امروز هیات وزیران خبر داد.

عبدالعلی میرکوهی در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: احتمالا در جلسه امروز هیات وزیران، بررسی لایحه وکالت در دستور کار دولت باشد.

وی درباره آخرین وضعیت لوایح قضایی گفت: از 19 ماده، 17 ماده‌ این طرح تصویب شد و 2 ماده دیگر آن ایراد و اصلاحاتی دارد که پیشنهاداتی از سوی نمایندگان مجلس ارایه و این طرح به کمیسیون قضایی مجلس برگردانده شده است.

میرکوهی افزود: در جلسه امروز کمیسیون قضایی مجلس ایرادات این دو ماده بررسی خواهد شد و پیشنهادات آن روز سه شنبه سوم تیرماه به صحن مجلس می رود و ان‌شاءلله سه‌شنبه طرح کاداستر به تصویب مجلس برسد و به شورای نگهبان ارسال شود.

وی با تاکید بر اینکه طرح کاداستر، برای کشور ضروری است، گفت: این طرح از وقوع جرایمی مانند زمین‌خواری، مشکلات و اختلافات ثبتی که بین مردم وجود دارد، اسناد متعارض و مشابهی که دست افراد مختلف است و از سوءاستفاده افراد سودجو از اراضی ملی، منافع طبیعی و دولتی جلوگیری می کند.

معاون حقوقی و پارلمانی وزیر دادگستری درباره لایحه تجارت که مجددا از سوی شورای نگهبان رد شده است، اظهار کرد: این لایحه به صورت اصل 85 قانون اساسی در کمیسیون قضایی مجلس به تصویب رسید و شورای نگهبان نسبت به این موضوع ایراد گرفت و اعلام کرد که ضرورت نداشته لایحه تجارت به صورت اصل هشتاد و پنجی به تصویب برسد و باید این لایحه در صحن مجلس مطرح شود و به تصویب برسد.

وی افزود: شورای نگهبان نسبت به ماهیت این لایحه ایراد نگرفته و فقط نسبت به اینکه لایحه از سوی کمیسیون قضایی و به صورت اصل هشتاد و پنجی به تصویب رسیده، ایراد گرفته است.

میرکوهی با بیان این که طرح جرم سیاسی در دستور کار کمیسیون قضایی مجلس است، ادامه داد: این طرح در کمیسیون قضایی مجلس در دو جلسه بررسی شد و تقریبا بررسی این طرح رو به اتمام است و ان‌شاءلله به زودی به صحن مجلس می رود.

وی با اشاره به لایحه اجرای محکومیت‌های مالی گفت: این لایحه در مجلس تصویب و به شورای نگهبان ارسال شد، ولی شورا از این لایحه ایراد گرفت و اکنون بررسی لایحه مذکور در کمیسیون قضایی مجلس ادامه دارد.

معاون حقوقی و پارلمانی وزیر دادگستری درباره طرح دایمی شدن قانون سازمان بازرسی کل کشور گفت: این طرح در مجلس تصویب شد و با ایراداتی از سوی شورای نگهبان مواجه شده و در حال حاضر در کمیسیون قضایی مجلس است و احتمالا در یکی دو هفته آینده بررسی این طرح به پایان می رسد و به صحن مجلس می‌آید.

میرکوهی با اشاره به لایحه پیشگیری از وقوع جرم که در مجمع تشخیص مصلحت نظام است، گفت: این لایحه مراحل نهایی خود را طی می کند و ان‌شاءلله به زودی به تصویب نهایی می‌رسد.

وی افزود: لایحه مذکور برای قوای سه گانه تکالیفی را تعیین کرده که در زمینه پیشگیری از وقوع جرم همکاری لازم را با قوه قضاییه داشته باشند و شورای پیشگیری از وقوع جرم در این لایحه با حضور مسئولان قوای سه گانه در نظر گرفته شده است.

انتهای پیام

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.