ورود اولین گروه از مشاوران آمریکایی به عراق/رژه هزاران حامی مقتدی صدر

وزارت دفاع آمریکا فاش کرد که اولین گروه از مشاوران نظامی آمریکا وارد عراق شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از سایت سی.ان.ان، جان کربی ،سخنگوی پنتاگون عنوان داشت اولین گروه از مشاوران نظامی آمریکا وارد عراق شده‌اند.

این مقام آمریکایی خاطرنشان کرد در مقدمه ماموریت این مشاوران ارزیابی توانایی‌های نیروهای عراقی و مقدمه‌چینی برای اعزام سایر کارشناسان است.

پیش‌تر باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرده بود که کشورش آماده است 300 مشاور نظامی به عراق اعزام کند تا به بغداد برای مقابله با افراد مسلح گروه دولت اسلامی عراق و شام موسوم به "داعش" کمک کنند.

از سوی دیگر هزاران عراقی حامی مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق در چندین منطقه از این کشور رژه برگزار کرده و تاکید کردند که برای جنگ با تروریستها آماده هستند.

در منطقه "شهرک صدر" در شرق بغداد رزمایشی برگزار شد که در آن کامیون‌هایی حامل موشک انداز وجود داشت. همچنین وسایل نقلیه دیگری نیز در این رژه وجود داشتند که برای انتقال هزاران مبارز مجهز به مسلسل‌ها و آر پی جی و تفنگ‌های دوربین‌دار استفاده می‌شدند. شرکت‌کنندگان در این رژه پرچم عراق را در دست گرفته و شعارهایی همچون "هرگز هرگز آمریکا" و "هرگز هرگز اسرائیل" را سر دادند.

همچنین رژه‌های مشابهی در دیگر شهرهای عراق از جمله نجف، بصره و کوت برگزار شد، پیش‌تر مقتدی صدر پیشنهاد تشکیل یگان‌های امنیتی با هماهنگی با مسئولان عراقی را داد که نام "سرایا السلام" بر این گروه‌ها گذاشته شده است و وظیفه آنها محافظت از مقدسات اسلامی و مسیحی در عراق است.

در همین راستا فراکسیون آزادگان وابسته به جریان صدر در استان دیالی اعلام کرد که بیش از 4000 هزار تن از حامیان جریان صدر در رژه سرایا السلام مشارکت کردند.

این فراکسیون اعلام کرد که تمام شرکت‌کنندگان در این رژه در آمادگی کامل برای دفاع از مرقدهای مقدس به سر می‌برند.

هزاران تن از حامیان جریان صدر همچنین روز شنبه در کرکوک نیز رژه برگزار کردند.

از سوی دیگر سعدون الدلینی، وزیر دفاع عراق در دیدار با برت مک‌گورک، معاون وزیر خارجه آمریکا در خصوص راه‌های تسریع و گسترش همکاری‌های امنیتی میان عراق و آمریکا بحث و گفتگو کرد.

در این دیدار تحولات امنیتی عراق و راه‌های گسترش همکاری‌های امنیتی میان بغداد و واشنگتن براساس توافق‌نامه‌های منعقد شده میان دوطرف مورد بررسی قرار گرفت.

در همین راستا یک منبع عراقی در استان دیالی فاش کرد که داعش سندی را با نام "سند السعدیه" صادر کرده است که براساس این سند نباید هیچ پرچم دیگری غیر از پرچم داعش برافراشته شود.

براساس این سند نسبت به ایجاد هرگونه کانال همکاری با دشمنان داعش هشدار داده شده است و در آن تاکید شده است که باید به تصمیمات "دادگاه شرعی داعش" پایبند بود.

در همین حال صباح الفتلاوی، فرمانده عملیات سامرا اعلام کرد که نیروهای هوایی ارتش 24 خودروی افراد مسلح و همچنین مقرهای آنها را در شمال شرق سامرا منهدم کرده است.

خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از یک منبع امنیتی گزارش داد که در درگیری‌ها میان داعش با نیروهای فرقه نقشبندیه در الحویجه در غرب کرکوک 17 تن کشته شدند. این منبع امنیتی اعلام کرد که نیروهای نقشبندیه با این مساله مخالفت کردند که سلاح‌های خود را به داعش تحویل دهند.

در همین حال شاهدان عینی اعلام کردند که اختلافات میان دو طرف به دلیل تلاش‌های این دو گروه برای تحت کنترل درآوردن تانکرهای سوخت رخ داده است.

منابع اعلام کردند داعش که در حال حاضر مناطقی در شمال عراق را تحت تصرف خود دارد و در آغاز حمله‌اش از حمایت گروه‌های بعثی و فرقه نقشبندیه برخوردار بوده است، دیگر گروه‌های مسلح را به حاشیه رانده است که این مساله باعث خشم آنها شده است.

وزارت دفاع عراق نیز از تخریب مقرهای داعش و هلاکت تعدادی از اعضای این گروه تروریستی در استان الانبار خبر داده و اعلام کرد که نیروهای هوایی ارتش به برقراری امنیت هوایی در پایگاه‌های حیاتی ادامه می‌دهند.

انتهای پیام

کد N351111