۰
در دیدار با رئیس کمیسیون بانوان سنای افغانستان مطرح شد

ضرورت تسریع در حل مباحث مرزی و آب رودخانه هیرمند

  • ۹بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه

رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و افغانستان، بر برگزاری نشست مشترک تخصصی در مسائل مرزی و آب تاکید کرد و گفت: تسریع مباحث مرزی و آب رودخانه هیرمند می‌تواند به اشتغال، کشاورزی و توسعه روابط تجاری مرزنشینان دو کشور کمک فراوانی کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، غلامرضا اسداللهی رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و افغانستان (چهارشنبه 21 خرداد) با صدیقه بلخی رئیس کمیسون امور بانوان مجلس سنای افغانستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

اسداللهی در ابتدای این دیدار با اشاره به پیوندهای عمیق تاریخی و فرهنگی میان دو ملت، گفت: اشتراکات تاریخی، دینی و زبانی بستر مناسبی برای تعاملات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی فیمابین فراهم کرده است.

وی افزود: ارتباطات پارلمانی میان مجالس دو کشور می‌تواند به روند رو به رشد مناسبات میان جمهوری اسلامی ایران و افغانستان سرعت بیشتری بخشد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه برقراری ثبات و امنیت در افغانستان بر آرامش منطقه تاثیرگذار خواهد بود، افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره از هرگونه رویکردی که به برقراری امنیت و توسعه افغانستان منجر گردد حمایت می‌کند و معتقد است توسعه پایدار در افغانستان باید توسط مردم آن کشور بدست آید.

رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و افغانستان بر برگزاری نشست مشترک تخصصی در مسائل مرزی و آب تاکید و خاطرنشان کرد: تسریع مباحث مرزی و آب رودخانه هیرمند می‌تواند به اشتغال، کشاورزی و توسعه روابط تجاری مرزنشینان دو کشور کمک فراوانی کند.

وی در پایان با تبریک برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان آنرا مقدمه توسعه جامعه مدنی و دموکراسی در این کشور دانست.

در ادامه این دیدار صدیقه بلخی رئیس کمیسیون امور بانوان مجلس سنای افغانستان با اشاره به حمایت های مادی و معنوی مردم ایران در سالهای جهاد و مبارزه از مردم افغانستان گفت: مردم افغانستان هیچگاه حمایت های دولت و ملت ایران را فراموش نخواهند کرد.

بلخی با تاکید بر اهمیت توسعه ارتباطات با همسایگان افغانستان به ویژه با جمهوری اسلامی ایران افزود: دو ملت ایران و افغانستان به مثابه یک پیکر واحد هستند و افزایش سطح مناسبات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با جمهوری اسلامی ایران خواستار مقامات عالی رتبه سیاسی و پارلمانی افغانستان است.

وی در پایان برگزاری جلسات منظم و مستمر میان کمیسیون‌های تخصصی و بانوان نماینده برای انتقال تجارب مفید در امر قانون گذاری در مجالس دو کشور را مورد تاکید قرار داد.

انتهای پیام

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.