حمله اعلمی به کارگزاران: آنها موج‌سوارانی هستند که کاسبکارانه بیشترین سهم ازقدرت را از آن خود کردند

فارس نوشت:

یک نماینده مجلس ششم با بیان اینکه از اشتباهات اصلاح‌طلبان پس از دوم خرداد این بود که کارگزاران را برادرخوانده خود و اصلاح‌طلب معرفی کردند، گفت: کارگزاران فرزند خواندگان سیاسی هاشمی رفسنجانی و یکی از احزاب دولت ساخته هستند که با استفاده از رانت و امکانات وسیع قدرت بوجود آمدند.

اکبر اعلمی نماینده مجلس ششم و فعال اصلاح‌طلب درباره پدرخواندگی کارگزاران برای اصلاح‌طلبان گفت: شخصاً در جائی ندیده و نشنیده‌ام که حزب کارگزاران برای خود از عنوان پدرخواندگی سیاسی جبهه اصلاحات استفاده کرده باشند هرچند که در مواردی برای فرزندان سرراهی جبهه موسوم به اصلاحات که فاقد هویت و سابقه سیاسی اصلاح طلبانه‌ای هستند عملاً نقش پدرخواندگی را ایفا کرده‌اند.

این فعال اصلاح‌طلب با بیان اینکه در واقع کارگزاران خود فرزند خواندگان سیاسی هاشمی رفسنجانی و یکی از احزاب دولت ساخته هستند گفت: این حزب در اوایل دهه 70 با انگیزه اولیه گنجاندن 5 نفر از طرفداران رئیس جمهور وقت در لیست انتخاباتی جامعه روحانیت و با محوریت یک خانواده نوعاً کرمانی و هدایت و حمایت آشکار و پنهان آقای رفسنجانی رئیس جمهور وقت و به منظور تثبیت و تحکیم قدرت و نفوذ ایشان و خودشان بعنوان کارگزاران دولت هاشمی و با استفاده از رانت و امکانات وسیع قدرت بوجود آمد.

او با اشاره اینکه حزب کارگزاران بدون اینکه از منشور سیاسی خاصی برخوردار و یا در مقام دفاع از منافع و حقوق مردم باشند این حزب را تشکیل دادند گفت: اگر از دو یا سه نفر از افراد منصوب یا نزدیک به کارگزاران که از نیروهای ارزشمند و دارای سابقه روشن هستند صرف‌نظر کنیم، کارگزاران اغلب افرادی کاسب‌کار سیاسی محسوب می‌شوند که شخصیت حقوقی و هویت سیاسی کنونی خود را مرهون هاشمی‌رفسنجانی هستند و بدون حمایت وی محلی از اعراب ندارند و البته پس از نفوذ در دولت خاتمی هم اکنون کم و بیش مستظهر به حمایت‌های آقای خاتمی و حواریون ایشان هم هستند.

اعلمی گفت: بدلیل همین فقدان هویت سیاسی لازم و خنثی بودن اکثریت گروه کارگزاران، آنها این امکان را یافته‌اند تا متناسب با شرایط زمانی تغییر حالت داده و مانند مومی به هر شکلی درآیند.

این فعال اصلاح‌طلب گفت: اگر از دو سه شخصیت استخوان‌دار نزدیک به این حزب صرفنظر کنیم، بقیه اعضای کارگزاران علیرغم تعداد کم عُده و عِده خود و تنها بدلیل برخورداری پشتوانه ای بنام هاشمی، موج‌سوارانی هستند که کاسبکارانه بیشترین سهم را در قدرت چه در زمان هاشمی، چه در زمان خاتمی و چه در زمان روحانی از آن خود کرده‌اند .

او ادامه داد: متاسفانه این حزب در بسیاری از موارد هم منویات گروهی و شخصی خود را بر هر سه دولت تحمیل کرده اند بدون اینکه هزینه فعالیت های سیاسی را مانند دیگران بپردازند.

این حقوق‌دان یادآور شد: یکی از اشتباهات اصلاح‌طلبان پس از دوم خرداد هم این بود که کارگزاران را برادرخوانده خود محسوب و آنها را بعنوان اصلاح‌طلب به جامعه معرفی کرد و در نتیجه آنها هم با نفوذ در جبهه موسوم به اصلاحات باعث انحراف این جبهه از مسیر واقعی اصلاحات که باید برگرفته از نه بزرگ مردم به وضع موجود آنروز بود و کارگزاران خود در پدید آمدن آن نقش موثری داشتند شدند و همین امر باعث شد تا دوباره مردم دچار سرخوردگی شده و در انتخابات سال 84 در دام پدیده ای مثل احمدی نژادی افتادند که هیچ شناختی از او نداشتند و بر سرما و کشور آن آمد که نباید می آمد.


این فعال اصلاح‌طلب در پاسخ به این سوال که حیات یافتن حزب کارگزاران در دولت یازدهم ناشی از ضعف اصلاح‌طلبان است یا نزدیکی آنها به دولت روحانی، آنرا ناشی از سه عامل برشمرد و گفت:اولین دلیلش این است که حزب اعتدال و توسعه به ریاست آقای روحانی و همچنین حزب کارگزاران هردو فرزند خواندگان آقای هاشمی هستند که به توصیه ایشان یکی در سال 74 و دیگری در سال 78 اعلام موجودیت کردند.

نماینده دوره‌های ششم و هفتم مجلس با بیان اینکه از طرفی آقای روحانی پیروزی خود در انتخابات ریاست جمهوری اخیر را بیش از هرچیز مرهون ردصلاحیت آقای هاشمی و حمایت وی از خود می‌داند در تبیین دلیل سوم گفت: روحانی از حیث سیاسی هم از ابتدای انقلاب جزء حواریون آقای هاشمی بوده و قبل از رئیس جمهور شدنش هم از دستیاران ویژه وی محسوب می شد و دلبستگی و ارادت خاصی به آقای هاشمی دارد.

این وکیل پایه یک دادگستری برهمین اساس گفت: بنابراین همین سه دلیل کافیست که در دولت روحانی کارگزاران که کم و بیش جزء گروه های محافظه کار و میانه رو تلقی می شوند از حیات سیاسی دوباره برخوردار گردند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: عدم حضور اصلاح طلبان در کابینه روحانی را هم نباید به حساب ضعف آنان گذاشت بلکه این امر می تواند ناشی از روحیه محافظه کارانه آقای روحانی و عدم تمایل وی به پرداخت هزینه حضور اصلاح طلبان و همچنین ضعف و یا عدم تمایل پدرخوانده جریان رسمی موسوم به اصلاح طلب به لابی با روحانی جهت نفوذ دادن عوامل خود در دولت یازدهم باشد.

او درباره پشتوانه‌های فکری و سیاسی حزب کارگزاران و محوریت آنها برای انتخابات آینده نیز گفت:از یک‌طرف باتوجه به نقش کارگزاران در دولت یازدهم و دسترسی آسان‌تر آنان به وزارت کشور، استانداران و فرمانداران و بخشداران و هیات های اجرائی و از طرف دیگر بدلیل برخورداری این گروه از روحیه محافظه کارانه و حساسیت کمتر شورای نگهبان نسبت به آنها و مهمتر از همه بدلیل ردصلاحیت شدن احتمالی چهره های شاخص اصلاح طلب در انتخابات و دوری جستن مردم از کاندیداهای جریان اصولگرا و اقتدارگرا پیش بینی می کنم که جریانات سیاسی خنثی و نزدیک به دولت نقش بیشتری در انتخابات آینده مجلس خواهند داشت.

اعلمی در عین حال گفت: البته نباید این موضوع را به حساب قابلیت و پشتوانه فکری و سیاسی این جریان (کارگزاران) گذاشت.


45231

 

کد N349021

خواندنی از سراسر وب