کرزای: میانجی‌گری سازمان ملل در انتخابات را می‌پذیرم

سیاسی

رئیس جمهوری افغانستان در دیدار با اعضای شورای سراسری علمای این کشور گفته است که با هر دو نامزد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در تماس است و از هر راهی که به حل مساله انتخابات کمک کند، استقبال می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خبرنامه‌ای که از سوی دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته، به نقل از حامد کرزای آمده است او "پا در میانی" سازمان ملل متحد در روند انتخابات را می‌پذیرد.

عبدالله عبدالله، یکی از دو نامزد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، روز چهارشنبه این هفته در یک نشست خبری در کابل گفته بود که دیگر به کمیسیون‌های برگزارکننده انتخابات افغانستان اعتماد ندارد و خواهان نظارت هیاتی از سازمان ملل متحد بر کار این کمیسیون‌ها شده بود.

کرزای گفته است:" این پیشنهاد را نه تنها پذیرفتم که کار خوبی است، بلکه آن را یک گام نیک برای پایان این مشکلات می‌دانم، چون هر مرجعی که به افغانستان در راستای حل این مساله کمک کند، قابل قدر بوده و ما آنرا تقدیر می‌کنیم."

روز پنجشنبه نیز عبدالله گفت که افغانستان به "بن‌بست" سیاسی دچار شده و مسئولیت این وضع بر عهده رئیس جمهوری و نهادهای برگزار کننده انتخابات است.

در خبرنامه ریاست جمهوری افغانستان آمده که کرزای راه حل دیگری نیز به هر دو تیم انتخاباتی پیشنهاد کرده و آن اینکه مشکل به وجود آمده "از طریق صحبت میان معاونان ریاست جمهوری و بزرگان دو تیم انتخاباتی" حل شود.

به گزارش بی.بی.سی کرزای مساله انتخابات را به نامزدهای ریاست جمهوری مربوط دانسته و گفته است که با هر دو نامزد صحبت کرده و هر کدام از این دو گزینه پیشنهاد شده را که آنها انتخاب کنند، حکومت افغانستان به آن احترام خواهد گذاشت و از آن حمایت خواهد کرد.

وی بروز اختلاف و به وجود آمدن شک و تردید در جریان انتخابات را یک امر طبیعی دانسته اما گفته است که براساس قانون، رسیدگی به خواسته‌های نامزد‌های وظیفه کمیسیون‌های انتخاباتی و اداره‌های مسئول است.

ستاد انتخاباتی عبدالله در اعتراض به آنچه که "تقلب مهندسی شده" در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان می‌خواند، تمام روابط کاری خود را با کمیسیون انتخابات به حالت تعلیق درآورده و از ناظران خود خواسته است تا دفاتر این کمیسیون ترک کنند.

عبدالله هم‌چنین گفته است که ادامه کار کمیسیون‌های انتخاباتی را "غیر مشروع" می‌داند و نتیجه آن را هرچه باشد، نخواهد پذیرفت.

برخی از صاحب‌نظران و نهادهای ناظر انتخاباتی، این نگرانی را مطرح کرده‌اند که اختلافات به وجود آمده میان ستاد عبدالله و کمیسیون انتخابات افغانستان، به بروز بحران سیاسی در این کشور منجر شود.

اما کرزای گفته است که اوضاع کشور آرام است و مساله انتخابات یا از طریق گفت‌وگوهای داخلی و یا هم از طریق مذاکره سازمان ملل متحد به نتیجه دلخواه هر دو نامزد خواهد رسید.

او گفت که مراسم تحلیف رئیس جمهور آینده در زمان پیش بینی شده برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

کد N348512