اوباما: آمریکا 300 مشاور نظامی به عراق اعزام می‌کند

عراق

رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد که اقداماتی را انجام می‌دهد تا 300 مشاور نظامی به عراق اعزام شده و به کمک و مشاوره دادن به نیروهای ارتش این کشور بپردازند.

رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد که اقداماتی را انجام می‌دهد تا 300 مشاور نظامی به عراق اعزام شده و به کمک و مشاوره دادن به نیروهای ارتش این کشور بپردازند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از صدای روسیه، باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا گفت: ما در ابتدای امر به دنبال تمرکز بر کمک کردن به سربازان عراقی مسئول تامین امنیت بغداد هستیم و سپس می‌خواهیم به سربازان در نواحی دیگر عراق و حومه پایتخت کمک کنیم و مطمئن شویم که آن‌ها از عهده دفاع از مردم و مقام‌های عراقی بر می‌آیند.

یکی از مقام‌های ارشد دولت واشنگتن که خواست نامش فاش نشود، گفت: دومین مرکز عملیاتی مشترک آمریکا و عراق قرار است در شمال این کشور ایجاد شود و مشاوران نظامی آمریکا در مقر عملیاتی ارتش عراق و احتمالا یگان‌های نظامی مستقر خواهند شد.

اوباما نیز گفت: مشاوران نظامی آمریکا به همکاری و تبادل اطلاعات با سربازان عراقی پرداخته و به آن‌ها در مقابله با اقدامات تروریستی داعش کمک می‌کنند. حضور این رایزن‌های نظامی نشانه‌ای از بازگشت سربازان آمریکایی به صحنه نبرد و جنگ در عراق نیست و دولت واشنگتن کاملا می‌داند که این‌ها تنها مشاوران نظامی‌اند نه سرباز.

وی افزود: ما می‌دانیم که اعزام سرباز به عراق باعث حل مشکلات آن‌ها نمی‌شود.

در همین حال نانسی پلوسی، رهبر حزب دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا با ابراز نگرانی از حضور این هیات کوچک نظامی آمریکا در عراق هشدار داد که احتمال تمایل به افزایش نیروها وجود دارد.

اوباما در واکنش به جمهوری‌خواهان هشدار داد که روند روبه رشد دورنمای جنگ داخلی در عراق احتمال وقوع بحران انسانی و بی‌ثباتی در سراسر منطقه و اختلال در بازار جهانی انرژی را افزایش می‌دهد.

وی افزود: ضرورت فوری یک روند سیاسی جامع احساس می‌شود اما خواستار استعفای دولت نوری المالکی، نخست وزیر عراق نیستیم چرا که پارلمان عراق در حال کار بر روی یک دولت جدید است. در حال حاضر سرنوشت عراق نامتعادل است.

انتهای پیام

کد N347317