مهاجمان به یک مرکز وابسته به ناتو در شرق افغانستان حمله کردند

سیاسی

مسئولان محلی در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان از حمله مهاجمان انتحاری به یک پایگاه تدارکاتی نیروهای ناتو و انهدام تجهیزات متعلق به این نیروها خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ به نقل از خبرگزاری رویترز، احمدضیاء عبدالزی سخنگوی والی ننگرهار اعلام کرد که این رویداد امروز (پنجشنبه) اتفاق افتاد که یک گروه سه نفری مهاجمان انتحاری با اسلحه سبک و سنگین به یک مرکز وابسته به تجهیزات تدارکاتی ناتو حمله کردند.

به گفته سخنگوی والی ننگرهار، در این حمله سی و هشت دستگاه تانکر سوخت منهدم شده است.

این رویداد در شهرک مرزی تورخم ننگرهار در نزدیکی مرز افغانستان و پاکستان روی داده است. مرزهای افغانستان با پاکستان در جنوب و جنوب شرق افغانستان از ناامن‌ترین نقاط مرزی دو کشور به شمار می‌آید.

گروه طالبان و دیگر شورشیان در امتداد این مرزها فعالیت و نفوذ دارند.

عبدالزی گفت: مهاجمان به جلیقه‌های انتحاری ملبس بودند و حمله خود را ابتدا با شلیک کلاشنیکف، موشک و نارنجک انداز آغاز کردند.

سخنگوی والی ننگرهار می‌گوید که برای مقابله با مهاجمان، نیروهای پلیس ملی افغانستان به محل رویداد اعزام شدند و این حمله پس از حدود یک ساعت و نیم درگیری میان مهاجمان و سربازان پلیس پایان یافت.

سه حمله کننده انتحاری در این رویداد کشته شدند اما به نیروهای امنیتی آسیبی نرسیده است. پلیس مرزی افغانستان هم که در این عملیات شرکت داشته گفته است که دو نفر از مهاجمان قبل از وارد شدن به این محل در اثر شلیک ماموران امنیتی از پای درآمدند ولی مهاجم سومی موفق شده که وارد مرکز شود.

در همین حال حسین مشرقی‌وال فرمانده پلیس ننگرهار گفت: مرکزی که هدف حمله مهاجمان قرار گرفته متعلق به یک شرکت خصوصی است که وظیفه حمل و نقل وسایل تدارکاتی نیروهای ناتو را به عهده دارد.

او گفت که این مرکز زیر نظر معاونت محافظت وزارت کشور افغانستان قرار داشت.

گروه طالبان مسئولیت این حمله را برعهده گرفته و با ارسال بیانیه‌ای برای رسانه‌ها گفته است که هدف این حمله، یک پایگاه نظامی آمریکایی بوده که برای نیروهای آمریکایی در افغانستان تجهیزات نظامی می ساخت.

ولایت ننگرهار در شرق کابل با پاکستان مرز مشترک دارد و از ولایت های نسبتا ناامن نزدیک به پایتخت است. مخالفان مسلح دولت هر از گاهی به هدف هایی در این ولایت حمله می کنند.

حمله به تانکرها و مراکز سوخت رسانی متعلق به ناتو بدون سابقه نیست و در سال های گذشته، مهاجمان مسلح بارها تانکرهای حامل سوخت برای ناتو را در مسیر انتقال سوخت از مسیر پاکستان به افغانستان هدف حمله قرار داده اند.

انتهای پیام

کد N346795