فرید زکریا: گفت‌وگوی ایران و آمریکا درباره‌ عراق نشان یاس و درماندگی نیست

ايران,مذاكره,عراق,آمريكا

فرید زکریا با اشاره به آن‌چه همکاری ایران و آمریکا در افغانستان علیه طالبان خواند، گفت: احتمال همکاری ایران و آمریکا درعراق نشان از درماندگی و یاس نیست.

فرید زکریا با اشاره به آن‌چه همکاری ایران و آمریکا در افغانستان علیه طالبان خواند، گفت: احتمال همکاری ایران و آمریکا درعراق نشان از درماندگی و یاس نیست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) خبرگزاری سی‌ان‌ان درباره‌ احتمال همکاری ایران و آمریکا درباره حوادث اخیر در عراق با فرید زکریا گفت‌وگو یی کرده که وی در پاسخ به این سوال که در گذشته واشنگتن تنها تلاش می‌کرد که ایران را از عراق دور کند اکنون همکاری ایران وآمریکا ناشی از درماندگی و یاس است گفت: من چنین فکری نمی‌کنم اتفاقات و بحران‌های رخ داده تاسف بار است.

وی در ادامه اظهاراتش مدعی شد: واقعیت این است که ایران از دولت مالزی از ابتدای حکومتش حمایت می‌کرد. بسیاری از مردم این کشور معتقدند که ایران نفوذی بیشتر از آن‌ها در نوری‌المالکی نخست وزیر عراق دارد. یاد آور می‌شوم المالکی یک شیعه است وهمانند ایرانیان است. او برای سال‌ها زمانی‌که صدام حسین وی را تبعید کرد درایران زندگی کرده است.

وی ادامه داد: ایران در حال حاضر نفوذ بالایی در عراق دارد و ما توانایی تغییر این مساله را نداریم. اما این سوال را باید بپرسیم که آیا حوزه‌هایی وجود دارد که ما منافع مشترک یا مشابه مانند خروج تندرو‌ها و تروریست‌ها از جمعیت عراق داریم یا نه. من فکر می‌کنم این یک نقطه نظر مشترک میان ماست.

این تحلیل‌گر بین‌الملل گفت: به یاد بیاورید ایران و آمریکا برخی اهداف استراتژیکی مشترکی را در عراق داشتند. ایران گروه طالبان را دوست نداشت. همانگونه که ما این گروه را دوست نداشتیم. آن‌ها به ماکمک کردند تا بتوانیم طالبان را در سال‌های 2001 و 2002 کنار بگذاریم. این همکاری نمی‌تواند بی‌سابقه باشد و در گذشته نیز انجام شده است.

انتهای پیام

کد N346535