دیلی میل:

داعش منظم‌ترین گروه تروریستی در ارائه عملکرد سالانه

داعش سالانه گزارش‌هایی را در زمینه عملکرد خود در انجام عملیات‌های تروریستی در خاورمیانه منتشر کرده و تاکید کرده که در سال گذشته میلادی در عراق 10 هزار عملیات انجام داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه دیلی میل، گروه دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش تنها در سال 2013 گزارش داده که حدود 10 هزار عملیات در عراق انجام داده، 10 هزار نفر را ترور کرده، چهار هزار بمب دست ساز کار گذاشته و صدها افراط گر زندانی را آزاد کرده است.

همچنین گروه داعش مدعی شده که صدها "ملحد و بی‌دین" را مسلمان کرده و در حال حاضر 15 هزار شبه نظامی زیرمجموعه آن هستند.

جزئیات این گزارش در حالی فاش شد که اطلاعات جدیدی درباره شیوه‌های تامین اعتبارات نیروهای داعش فاش شده است.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که در منطقه جنوب شرق آسیا به ویژه اندونزی که بیشترین جمعیت مسلمان جهان را دارد داعش از حمایت گسترده‌ای برخوردار بوده است.

گزارش‌های داعش برای سال‌های 2012 و 2013 از سوی موسسه مطالعه جنگ واقع در آمریکا تحلیل شده‌اند.

گمان برده می‌شود که گروه داعش این گزارش‌ها را برای آن تدوین می‌کند تا نظر حامیان مالی احتمالی را به خود جلب کرده و تصویر یک گروه نظامی دارای سازماندهی خوب را که از راهبرد سیاسی واضح برخوردار است، به نمایش بگذارد.

نایجل اینکستر، رئیس سابق سازمان اطلاعات خارجی انگلیس موسوم به MI6 به نشریه فاینیشیال تایمز گفت: گروه داعش همانند یک شرکت رسمی گزارش کار می‌دهد و جزئیات عملیات‌های انتحاری و اهداف خود را ارائه می‌دهد.

شما در این گزارش‌ها شاهد پوشش واضحی از ساختار، برنامه‌ریزی و راهبردهای این سازمان هستید.

این اسناد همچنین به وضوح از تمایل بلندمدت داعش برای در اختیار گرفتن کنترل مناطق سنی نشین عراق پرده برمی‌دارند. گمان برده می‌شود که این گروه پیش از این نیز از برخی اصناف در موصل مالیات اخذ می‌کرده‌اند.

براساس این گزارش از مجموع 15 هزار شبه نظامی داعش 12 هزار تن از آن‌ها اتباع خارج از عراق و سوریه بوده‌اند و اکثریت آن‌ها از کشورهای همسایه در خاورمیانه هستند.

همچنین گمان برده می‌شود که دو هزار تن از آن‌ها از کشورهای اروپایی شامل انگلیس آمده‌اند و تعداد زیادی از نیروهای آن‌ها اهل کشورهایی نظیر مالزی و اندونزی هستند.

براساس گزارشی که مجله تایم انگلیس داده است گروه داعش بخش زیادی از حمایت‌های مالی خود را از طریق ارتباطات خود با کشورهای جنوب شرق آسیا شامل مالزی و اندونزی به دست می‌آورد.

به دنبال بنب‌گذاری‌های سال 2002 در بالی اندونزی تحرکات افراط گران در مالزی و اندونزی به دلیل بازداشت مقامات بلند پایه آن‌ها ضعیف شد و افراط گران جنوب شرق آسیا اکنون برای ابراز خشم و صرف منابع مالی خود چشم به درگیری‌های عراق و سوریه دارند.

انتهای پیام

کد N345663