امیرعبداللهیان در بیستمین سالگرد استقلال آفریقای جنوبی:

ایران آماده همکاری نزدیک با آفریقای جنوبی است

سیاست خارجی

معاون عربی آفریقایی وزارت امور خارجه تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران آماده همکاری شایسته و نزدیک با آفریقای جنوبی است.

به گزارش خبرنگار مهر، حسین امیر عبداللهیان معاون عربی آفریقای وزیر امور خارجه‌ در مراسم بیستمین سالگرد آزادی آفریقای جنوبی که صبح امروز با حضور وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی، شهیندخت ملاوردی و سخنگوی رئیس جمهوری آفریقای جنوبی برگزار شد، گفت: آفریقای جنوبی سالها در گذشته بار سنگین آپارتاید را بر دوش داشته و توانسته با ایمان و مقاومت از آن رهایی یابد.

وی با بیان اینکه فروپاشی آپارتاید نه تنها یک پیروزی برای آفریقای جنوبی بلکه برای ملت‌های جهان است، تصریح کرد: ثبات سیاسی در آفریقای جنوبی در دو دهه گذشته و رای قاطع آنها در انتخابات اخیر حاکی از درک بالای سیاسی و نخبگان ملت آفریقای جنوبی و انتظام عملی برای حل مسائل از طریق گفت‌وگو و رهبری داعیانه رئیس جمهور این کشور در اداره‌ آفریقای جنوبی است.

امیرعبداللهیان با تبریک برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور و پیروزی حزب ای ان سی گفت:  ایران بر ایجاد همکاری‌های مناسب ، اصولی و پایدار با کشور آفریقای جنوبی تلاش کرده است و حمایت از مواضع کشورهای آفریقایی و گسترش همکاری‌ها از اهداف اصولی ما بعد از انقلاب است. ایران همواره از روند دموکراسی در این کشور و ایفای نقش مردم در تعیین سرنوشت خود در انتخابات مختلف حمایت کرده است.

معاون عربی آفریقایی وزیر امور خارجه افزود: جمهوری اسلامی ایران پس از انقلاب روابط خود را با رژیم غیر انسانی آپارتاید قطع کرد و پس از فروپاشی این رژیم در سال 1993 اقدام به از سر گیری روابط با آفریقای جنوبی به رهبری ماندلا کرد.

وی خطاب به وزیر خارجه این کشور، گفت: اطمینان داریم سفر شما آغاز مجددی برای روابط دوستانه و صمیمانه دو کشور است و استفاده شایسته از ظرفیت های موجود در روابط دوجانبه می تواند در فضای جدید گره گشا باشد.

امیرعبداللهیان ادامه داد: رئیس جمهور کشورمان همواره در این زمینه تاکید داشته‌اند که رشته‌های انس و الفت با کشورهای آفریقایی را محکم و استوار ساخته و سطح همکاری‌های دو جانبه را پایدارتر کنیم.

وی با اشاره به برگزاری یازدهمین کمیسیون مشترک بین ایران و آفریقای جنوبی در سال گذشته خاطرنشان کرد: برگزاری این کمیسیون پس از یک وقفه 5 ساله و افزایش رفت و آمدها مانند دیدار علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی از آفریقای جنوبی در ماه فوریه و حضور وزیر خارجه‌ آفریقای جنوبی در مراسم تحلیف نشانگر عزم و اراده جدی رهبران در توسعه‌ روابط است.

امیر عبداللهیان ادامه داد: نتایج این کمیسیون مشترک نشان از ظرفیت بالا و همکاری و اراده قوی و توسعه بیش از پیش دو کشور دارد.

معاون عربی آفریقای وزارت امور خارجه تاکید کرد: زمینه های مشترکی برای دو کشور برای توسعه مناسبات وجود دارد و در طول سفر هیات آفریقایی به ایران شاهد بودیم علاقه مندی های بسیاری برای ایجاد روابط در زمینه های مختلف وجود دارد و جمهوری اسلامی ایران آماده است همکاری شایسته و نزدیکی با آفریقای جنوبی پایه گذاری کند.