یک مقام ارشد آمریکایی اعلام کرد

احتمال مذاکره ایران و آمریکا درباره عراق

ايران,عراق,آمريكا

یک مقام ارشد آمریکایی روز یکشنبه گفت: دولت اوباما برای حل بحران امنیتی کنونی در عراق به مذاکرات احتمالی با ایران می‌اندیشد.

یک مقام ارشد آمریکایی روز یکشنبه گفت: دولت اوباما برای حل بحران امنیتی کنونی در عراق به مذاکرات احتمالی با ایران می‌اندیشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این مقام ارشد آمریکایی به شرط اینکه نامش فاش نشود، اظهار کرد: آمریکا در حال بررسی مذاکره با ایران در خصوص مساله عراق است که به تازگی برخی از شهرهای آن به دست شبه نظامیان سنی داعش به تصرف در آمده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، مبارزان گروه تروریستی داعش در روزهای اخیر برخی شهرهای شمال بغداد را به تصرف در آورده و به سمت بغداد پایتخت این کشور حرکت کرده‌اند اما گفته می‌شود پیشروی‌های آنها خارج از بغداد طی روز یکشنبه به دلیل عملکرد نوری‌المالکی نخست‌وزیر عراق آهسته شده است.

بر اساس این گزارش، پیشروی‌های داعش از زمان سقوط صدام حسین دیکتاتور سابق عراق در سال 2003 تاکنون موجب بروز بزرگ‌ترین بحران امنیتی در عراق شده است.

باراک اوباما رییس‌جمهور آمریکا روز جمعه گفته بود که وی نیازمند چند روز فرصت برای تصمیم‌گیری در مورد چگونگی کمک به عراق برای مبارزه با گروه داعش است اما وی بازگشت نیروهای آمریکایی برای مبارزه در عراق را غیرمحتمل دانست.

نیروهای آمریکایی پس از هشت سال جنگ در عراق که تلفات زیادی را به همراه می‌داشت سرانجام در سال 2011 این کشور را ترک کردند.

اگر آمریکا که همواره به دلیل آتش‌افروزی و افزایش خشونت از سال 2003 در عراق تاکنون مورد سرزنش قرار گرفته تصمیم بگیرد با مقامات ایرانی در خصوص مساله عراق مذاکره کند مشخص نیست که چنین مذاکراتی چه وقت و کجا انجام خواهد شد.

روزنامه وال استریت ژورنال روز یکشنبه ضمن اعلام این خبر که دولت اوباما در حال آماده شدن برای مذاکرات با ایران بر سر مساله عراق است، گزارش داد که ممکن است وین پایتخت اتریش جایی که ایران و گروه 1+5 دور جدید مذاکرات خود را در هفته جاری برگزار می‌کنند محل برگزاری گفت‌وگوها در مورد عراق باشد.

به گزارش رویترز، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده است که بیل برنز معاون وزارت خارجه این کشور برای شرکت در این دور از مذاکرات طی هفته جاری به وین سفر خواهد کرد.

یک مقام کاخ سفید در این باره گفت که تاکنون هیچ مذاکراتی در مورد عراق صورت نگرفته است.

وی افزود: تاکنون هیچگونه ارتباطی با ایران در خصوص این مساله برقرار نکردیم و هیچ برنامه‌ای نداریم که بخواهیم آن را ارائه کنیم.

به گزارش ایسنا، ایران همواره تاکید کرده که تاکنون هیچگاه در عراق و دیگر کشورهای منطقه دخالت نظامی نداشته است.

همچنین سخنگوی وزارت خارجه ایران تاکید کرد که ایران با دخالت نظامی آمریکا در عراق مخالف است.

انتهای پیام

کد N339943