ابراز نگرانی ناوی پیلای از اعدام‌های داعش در عراق

عراق

در پی اعلام گروه داعش مبنی بر اعدام دسته جمعی 1700 دانشجوی دانشکده نیروی هوایی عراق کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل نسبت به اعدام‌های خارج از چارچوب دستگاه قضایی در این کشور که از سوی اعضای داعش و برخی نیروهای دولتی صورت می‌گیرد، شدیدا ابراز نگرانی کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی ایلاف، گروه دولت عراق و شام موسوم به داعش اخیرا تصاویری مربوط به اعدام گروهی 1700 تن از دانشجویان دانشکده نیروی هوایی عراق را در سایت‌های اینترنتی منتشر کرده است.

اعضای داعش اعلام کردند که این اعدام گروهی در شهر تکریت بوده و به زعم خود، آن‌ها از مخالفان بودند.

این پایگاه اینترنتی گزارش داد که اعدام این 1700 دانشجو در پایگاه "سبایکر" واقع در شمال تکریت در 175 کیلومتری شمال غرب بغداد چند روز پس از اینکه خود را تسلیم داعش کرده بودند، صورت گرفت.

گروه داعش اعلام کرده است که 800 تن از این افراد را که در این پایگاه کار می‌کردند، بنا به دستور ابوبکر البغدادی، سرکرده داعش آزاد کرده است.

در این راستا ناوی پیلای، کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل نسبت به اعدام‌های خارج از چارچوب قضایی در عراق از سوی داعش و برخی نیروهای دولتی شدیدا ابراز نگرانی کرد.

وی گفت: ما شدیدا نگران اوضاع نابسامان عراق هستیم و اخبار حاکی از این است که اعدام‌ها خارج از چارچوب دستگاه قضایی صورت می‌گیرد و نیم میلیون عراقی تحت اعمال خشونت‌های تندروها از شهرهای مهم عراق کوچ کرده‌اند.

پیلای به نیروهای شرکت کننده در درگیری‌های کنونی در عراق هشدار داده است که باید به قوانین بین‌المللی احترام بگذارند و با جنگجویانی که خود را تسلیم می‌کنند به طور انسانی برخورد کنند.

سخنگوی پیلای گفت: آمار دقیقی از قربانیان عراق نداریم اما اطلاعات به دست آمده حاکی از آن است که صدها تن کشته و حدود 1000 تن زخمی شده‌اند.

این سخنگو افزود: گزار‌ش‌ها حاکی از آن است که این درگیری‌ها تلفات زیادی در بین غیرنظامیان داشته است. چهار زن در پی تجاوز جنسی دست به خودکشی زده و 16 تبعه گرجستانی در عراق ربوده شده‌اند.

انتهای پیام

کد N339597