جهانگیری در اجلاس گروه 77:

باید از الگوهای آمرانه غرب محور توسعه به الگوهای متنوع و ملی توسعه پیش رویم

جلاس77,سخن

سانتاکروز- ایرنا- معاون اول رییس جمهوری در سخنرانی اجلاس سران گروه 77 و چین، گفت: باید از الگوهای واحد و آمرانه غرب محور توسعه به سوی الگوهای متنوع و ملی توسعه پیش رویم.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، اسحاق جهانگیری که برای شرکت در اجلاس گروه 77 و چین به سانتاکروز بولیوی سفر کرده است در روز یکشنبه به وقت محلی پس از خوشامد گویی اوو مورالس رییس جمهوری چند ملیتی بولیوی، به عنوان اولین سخنران اجلاس سران گروه 77 به ایراد سخن پرداخت.

متن کامل سخنرانی معاون اول رییس جمهوری به این شرح است:جناب آقای اوو مورالس رییس جمهور محترم بولیوی

عالیجنابان، سران کشورها و دولت ها،

وزرای محترم،

خانم ها و آقایان،

در ابتدا فرصت را غنیمت می شمارم و پیام تبریک جناب آقای دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران و رییس جنبش عدم تعهد را به مناسبت پنجاهمین سالگرد تأسیس گروه 77 تقدیم می کنم. از ملت و دولت بولیوی نیز برای میزبانی این نشست باشکوه در شهر زیبای سانتاکروز صمیمانه تشکر می کنم.

تشکیل گروه 77 در نیم قرن پیش، به کشورهای در حال توسعه این امکان را داد که در ورای محدودیت های ژئوپولیتیک بتوانند به طور مؤثرتر دیدگاههایشان را بر محور منافع مشترک برای اصلاح ساختار نظام بین الملل هماهنگ کنند. دستاوردهای گروه در پیشبرد این آرمان و دفاع از خواسته های کشورهای در حال توسعه برای دستیابی به یک نظم بین المللی عادلانه خوشبختانه رضایت بخش بوده است .

آقای رییس، اعضاء محترم !

در حالی پنجاهمین سالگرد تأسیس گروه را جشن می گیریم که فلسفه و دلیل وجودی آن همچنان باقی است. حتی با عنایت به لزوم یافتن یک راه حل چند جانبه و واقعی برای بسیاری از مسائل اساسی توسعه در سطح جهان باید گفت ضرورت تأثیرگذاری این نهاد در سطوح بین المللی بیشتر نیز شده است.

کشورهای در حال توسعه همچنان از نابرابری ها، بی عدالتی ها ، تهدید ها و محدودیت های ریشه دار و تاریخی در سطح جهان رنج می برند. به رغم فرصت ها و ظرفیت های بالقوه بسیار و پویایی و تحرک گسترده کشورهای عضو این گروه برای رشد و توسعه بیشتر، نظام فعلی اقتصادی، سیاسی و فرهنگی جهانی همچنان بر چشم انداز توسعه کشورها اثر منفی گذاشته و همچنان به عنوان مانعی در برابر آن عمل می کند.

آقای رییس، حضار گرامی:

برای رفع چنین شکاف هایی، لازم است گروه 77 جهت تحقق حق توسعه در سطح بین المللی و داشتن برنامه های عملی برای آن با قدرت و تحرک بیشتری گام بردارد.

گروه همچنان باید خواستار اصلاح نهادهای چند جانبه مربوط ، متناسب با نیازهای کشورهای در حال توسعه باشد. تأمین منابع مالی جدید و لازم برای توسعه، ضرورت انتقال فناوری و تضمین دسترسی بدون تبعیض به دانش و اطلاعات باید همچنان از اولویت های گروه برای مبارزه با فقر و عقب ماندگی و تلاش برای دستیابی به آمال و اهداف توسعه ای توافق شده در سطح بین المللی باشند.

گروه 77 باید با هوشیاری، اهمیت سال 2015 را به عنوان سالی کلیدی و تعیین کننده از منظر دستور کار توسعه جهانی و گنجاندن منافع و اولویت های گروه در آن، مورد توجه قرار دهد.

لازمه یک دستور کار جهانی واقعی این است که کشورهای توسعه یافته تعهدات بین المللی خود را در زمینه توسعه به جای آورند .

ما باید اصلاحات نظام مند جهانی را به عنوان برنامه ای برای اقدام، پیگیری کنیم. چنین اصلاحاتی باید در جهت کاهش و رفع موانع عمده توسعه و فراهم آوردن فضای توانمندساز، منصفانه، عادلانه و بدون تبعیض برای رشد اقتصادی و توسعه پایدار و به طور خلاصه توانمند سازی همه جهان باشد.

کشورهای در حال توسعه دیگر نباید بار اضافه توسعه کشورهای پیشرفته را با ایجاد محدودیت های بیشتر و سیاست های تجویزی متحمل شوند. باید فضای سیاست گذاری توسعه ای در جهان بر اساس واقعیت های ملی، ظرفیت ها و اولویت های توسعه ای گوناگون به وجود آید. باید از الگوهای واحد و آمرانه و غرب محور توسعه به سوی الگوهای متنوع و ملی توسعه پیش رفت.

جمهوری اسلامی ایران در گروه77 همواره برای همکاری جنوب – جنوب جایگاهی ویژه قایل بوده و هست و آن را همچون راهی برای دستیابی به خوداتکایی تلقی کرده است.

عالیجنابان ، خانم ها ، آقایان :

توسعه نزدیکترین راه رسیدن به صلح ، مدارا و گفت وگوست. واقعی ترین راه حل های مسالمت آمیز جمعی برای کاهش رنج های بشر و دوری از خشونت ، عدم مدارا و افراطی گری در دنیای امروز پیشبرد راهبردهای توسعه همه جانبه، موزون و متوازن است. خشونت و افراطی گری ، غالباً از سوی گرایشها ، گروه ها و دولت هایی صورت می گیرد که منافع خود را با هزینه جهانی بر دیگران تحمیل می کنند.

کسانی که منافعشان در اعمال زور و یکجانبه گرایی است ، مسائل و چالش هایی جدی برای توسعه و معیشت مردم به وجود می آورند و جهان را ناتوان در دیدن و شنیدن خواست ها و نیازهای دیگران می کنند. بر اساس همین درک است که رییس جمهوری اسلامی ایران ضرورت ساختن «جهان عاری از خشونت و افراطی گری»( WAVE) را به نشست 68 مجمع عمومی سازمان ملل پیشنهاد کرد.

این دیدگاه که به قطعنامه جهانی تبدیل شده افق جدیدی را باز می کند که در آن صلح بر جنگ ، گفت وگو بر نابردباری، دموکراسی بر زور ، عدالت بر تبعیض و رفاه و کامیابی بر فقر و ناخشنودی غالب خواهد شد. ما امیدواریم حمایت گسترده مجمع عمومی سازمان ملل از این ایده( WAVE ) ظرفیت های جدید معنوی و مادی برای جهان پیش رو فراهم کند.

اکنون زمان آن است که اعضای گروه 77 از تجربه جمعی، ظرفیت و توان فراوان خود برای مقابله با چالش های جهانی و کوشش برای تامین منافع عادلانه جهان و پیگیری اهداف انسانی خود بهره بیشتر بگیرند. کشور من به سهم خود، اهداف توسعه ملی خود را همسو با اهداف توسعه هزاره جهان با موفقیت دنبال کرده است.

در طول این سالها ایران توانسته است خدمات پایه توسعه ای را خصوصاً در حوزه های بهداشت و آموزش با موفقیت به مردم خود عرضه کند و پیش از موعد به غالب شاخص ها و اهداف توسعه هزاره دست یابد و به رغم محدودیت ها و تنگناهای جهانی در مسیر دستیابی به این اهداف تا سال 2015 قرار گیرد.

براساس گزارش توسعه انسانی، ارزش شاخص توسعه انسانی جمهوری اسلامی ایران در سه دهه گذشته، میانگین افزایش 6/1 درصدی را نشان می دهد که تقریباً 2 برابر نرخ رشد میانگین جهانی در این بازه زمانی است . از این فرصت استفاده می کنم و به کلیه اعضای گروه 77 مجدداً اطمینان می دهم که جمهوری اسلامی ایران به اصول و اهداف بنیادین گروه کاملاً متعهد است و در طول مدت ریاست جنبش عدم تعهد نیز با جدیت تلاش خواهد کرد تا این اصول و اهداف را تقویت کند و ارتقاء بخشد.

مایل هستم سخنان خود را با تاکید مجدد بر اهمیت وحدت و همبستگی گروه 77 به عنوان ضرورت وجودی و همیشگی آن پایان دهم. حفظ و تقویت وحدت در عین تنوع و کثرت برای تک تک ما ضروری است. هدف توسعه همه جانبه و پایدار وقتی دست یافتنی است که ما به آزادی و عدالت، به مشارکت شهروندان و به رعایت حقوق اساسی ملت ها بصورت جمعی و هماهنگ بیندیشیم و عمل کنیم.

برای ترسیم آینده ای بهتر برای کشورها، مردممان و جهان کنونی باید با نگاه و عزمی تازه گام برداریم. برای وضع یک نظم اقتصادی بین المللی جدید که عادلانه تر ، دموکراتیک تر و فراگیرتر و بیشتر حامی توسعه باشد، باید بیشتر همسو و همراه شد.

در جهان متنوع امروز یکپارچه عمل کنیم؛ عمل به صلح، عمل به گفت وگو، عمل به آزادی، عمل به عدالت و عمل به توسعه. کاری کنیم که جهان برای همه بهتر و دوست داشتنی تر از امروز شود. این یعنی با هم دورکردن جهان از خشونت، افراط و بی عدالتی فراگیر و ساختن جهانی با هم در جهت توسعه واقعی.

پیروز و موفق باشید.

سیام(3)1429 **1449
کد N338838