آمادگی کره شمالی و ژاپن برای مذاکرات جدید

ژاپن و کره شمالی در حال انجام مقدمات برای برگزاری مذاکرات جدید هستند، تصمیمی که پس از حصول پیشرفت در تعهد پیونگ یانگ برای بررسی ربوده‌شدن اتباع ژاپنی دوران جنگ سرد اتخاذ شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری کیودو، کره شمالی و ژاپن احتمالا اواخر ماه جاری میلادی با یکدیگر مذاکره خواهند کرد. این امر پس از آن صورت می‌گیرد که توکیو 29 مه سال جاری میلادی برخی از تحریم‌ها علیه پیونگ یانگ را لغو کرد چرا که این کشور قول داده تا درباره ربوده شدن اتباع ژاپنی در سال‌های 1970 و 1980 بار دیگر به جستجو و بررسی بپردازد.

انتشار این خبر پس از سه روز مذاکره میان دو طرف در سوئد صورت گرفت که یک نقطه عطف در روابط متزلزل و یک همکاری مثبت میان پیونگ یانگ با جهان خارج محسوب می‌شود.

کره شمالی در سال 2002 تایید کرد که 13 تبعه ژاپنی را که برای آموزش جاسوسی به کره شمالی آمده بودند، ربوده است. این مساله باعث متزلزل شدن روابط با ژاپن شد.

خبرگزاری کیودو از قول منابع دولت توکیو گزارش داد: هر دو طرف برای برگزاری دور جدیدی از مذاکرات اقدام کرده‌اند. توکیو امیدوار است که پیونگ یانگ ظرف چند ماه آینده نخستین گزارش درباره ربوده شدن اتباع ژاپنی را منتشر کند.

دور بعدی مذاکرات در چین برگزار می‌شود. جونیچیرو ایهارا، رییس اداره امور اقیانوسیه و آسیای وزارت امور خارجه ژاپن و سونگ ایل- هو، سفیر کره شمالی برای عادی‌سازی روابط میان دو کشور با یکدیگر ملاقات می‌کنند.

این دو میانجی‌گران ارشد در مذاکرات استکهلم، سوئد بودند.

انتهای پیام

کد N338505