نشست مطبوعاتی مشترک با وزیر خارجه آفریقای جنوبی

ظریف: پتانسیل‌های عظیمی برای همکاری ایران و آفریقای جنوبی وجود دارد

ايران,محمدجواد ظريف

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: رییس‌جمهور آفریقای جنوبی در ماه آگوست برای انجام دیداری دوجانبه و همچنین برگزاری نشست کمیسیون همکاری‌های مشترک دو کشور به تهران سفر می‌کند.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: رییس‌جمهور آفریقای جنوبی در ماه آگوست برای انجام دیداری دوجانبه و همچنین برگزاری نشست کمیسیون همکاری‌های مشترک دو کشور به تهران سفر می‌کند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان که در نشست مطبوعاتی مشترک با همتای خود از آفریقای جنوبی سخن می‌گفت، با ابراز خرسندی از اینکه در بیستمین سالگرد آزادی آفریقای جنوبی از آپارتاید و بیستمین سالگرد روابط ایران با این کشور میزبان یکی از برجسته‌ترین شخصیت‌های آفریقای جنوبی است، اظهار کرد: روابط ما با مردم آفریقای جنوبی و حمایت ایران از ابتدای انقلاب اسلامی از مبارزات آزادیخواهانه مردم آفریقای جنوبی علیه آپارتاید علقه دیرینه‌ای بین دو کشور ایجاد کرده است و ارتباط بسیار مثبتی بین مردم ایران و آفریقای جنوبی و دولت دو کشور فراهم آورده است.

وی اضافه کرد: یکی از مهم‌ترین بنیانگذاران این روابط مرحوم نلسون ماندلا است که یاد و خاطره این مرد بزرگ تاریخ جهان و آفریقا را گرامی می‌داریم.

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه روابط ایران و آفریقای جنوبی روابط بسیار گسترده‌ای است، گفت: در حوزه سیاسی به عنوان دو کشور مترقی در عرصه بین‌الملل نگرانی و دیدگاه‌های مشترکی این دو کشور را به هم پیوند داده است. همچنین روابط اقتصادی گسترده‌ای بین دو کشور وجود دارد و خوشحالم که در ابتدای مسئولیتم به آفریقای جنوبی سفر داشتم پس از سال‌ها یازدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی دو کشور را برگزار کردیم و اکنون هم در آستانه برگزاری کمیسیون مشترک سیاسی در ماه‌های آینده و همچنین سفر رییس محترم جمهور آفریقای جنوبی به ایران هستیم.

ظریف ادامه داد: قرار است در سفر رییس‌جمهور آفریقای جنوبی به تهران، دوازدهمین کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی در تهران برگزار شود.

وی تاکید کرد: زمینه همکاری‌ها بین دو کشور بسیار گسترده است. درباره موضوعات دوجانبه و تحولات بین‌الملل گفت‌وگوهایی امروز انجام داده‌ایم. ما با مشکلات مشترکی که ناشی از دخالت نیروهای بیگانه و دامن زدن به اختلافات و تعصبات در مناطق ما هستند روبرو هستیم. پدیده شوم تروریسم، افراط و خشونت منطقه ما را تحت تاثیر قرار داده است همان‌طور که امروز در عراق و سوریه و همچنین آفریقا شاهد آن هستیم و از آن رنج می‌بریم.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به ربوده شدن زنان و دختران در نیجریه، افزود: این اقدام علیه زنان و دختران بیگناه که به نام دین انجام می‌شود حتما از سوی همه منفور و غیرقابل پذیرش است و همه این وقایع ضرورت گفت‌وگوی جنوب جنوب را در مبارزه با خشونت و افراط ضروری می‌کند.

وی با اشاره به پیشنهاد رییس‌جمهور کشورمان در مجمع عمومی سازمان ملل درباره مبارزه با خشونت که مورد استقبال اکثریت کشورها و از جمله آفریقای جنوبی قرار گرفته است، تصریح کرد: شاید این موضوع زمینه‌ای برای دو کشور باشد که بتوانند وارد چنین گفت‌وگویی شوند و آن را به جریان بیندازند. کشورهای در حال توسعه خود باید با معضلاتی که برایشان ایجاد شده مبارزه کنند و راهکارهایی برای تحقق آن پیدا کنند.

ظریف درباره همکاری‌های ایران و آفریقای جنوبی نیز گفت: پتانسیل‌های عظیمی برای همکاری بین دو کشور وجود دارد و می‌توانیم مدل خوبی برای همکاری‌های جنوب جنوب باشیم. باید به چالش‌های مشترک یکدیگر توجه داشته باشیم.

وزیر امور خارجه کشورمان در پایان گفت: باید خودمان را برای استقبال از سفر رییس‌جمهور آفریقای جنوبی در ماه آگوست به تهران و برگزاری نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور آماده کنیم.

انتهای پیام

کد N337501