جهانگیری در دیدار رئیس جمهور زیمبابوه:

ایران در شرایط تحریم به دستاوردهای بزرگی دست یافته است

سیاست خارجی

ایران به عنوان رییس جنبش عدم تعهد کمک خواهد کرد که کشورها عضو گروه 77 بتوانند به اهداف خود دست پیدا کنند./زیمبابوه همواره مواضع مثبت و سازنده ای را در این زمینه و همچنین درباره مسئله سوریه اتخاذ کرده است.

معاون اول رئیس جمهور گفت: ملت ایران آموخته‌اند که از فشارها در جهت خودکفایی استفاده کنند و از این‌رو توانسته‌اند در شرایط تحریم به دستاوردهای بزرگی دست پیدا کنند.

به گزارش ایلنا، اسحاق جهانگیری در جریان سفر به بولیوی که برای شرکت در اجلاس گروه 77 انجام شده، ظهر روز شنبه به وقت محلی در دیدار رابرت موگابه رییس جمهور زیمبابوه بر لزوم مقابله در برابر گروههای خشونت طلب و افراطی تاکید کرد.

جهانگیری با اشاره به جنایت‌های گروه‌های افراطی و خشونت‌طلب در سوریه و اخیراً در عراق گفت: این گروه‌ها در عراق و سوریه جنایاتی علیه مردم بی دفاع انجام می‌دهند که در قرن‌های اخیر بی‌سابقه است.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ایجاد روابط دوستانه با کشورهای آفریقایی اظهار كرد: تهران آمادگی دارد روابط خود را با هراره در تمامی زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی افزایش دهد و در این زمینه دو کشور باید راهکارها و روش‌هایی را برای هموار كردن مسیر توسعه روابط پیدا کنند.

جهانگیری همچنین بر لزوم تشکیل کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور تاکید کرد و ایجاد تحرک توسط وزرای مسئول کمیسیون را در جهت گسترش بیش از پیش روابط ضروری دانست.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به فشارها و تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران خاطر نشان کرد: ملت ایران آموخته‌اند که از فشارها در جهت خودکفایی استفاده کنند و از این رو توانسته‌اند در شرایط تحریم به دستاوردهای بزرگی دست پیدا کنند.

جهانگیری همچنین از مواضع زیمبابوه در مجامع بین المللی بخصوص در زمینه قطعنامه‌های ظالمانه علیه ملت ایران قدردانی کرد و گفت: زیمبابوه همواره مواضع مثبت و سازنده‌ای را در این زمینه و همچنین درباره مسئله سوریه اتخاذ کرده است.

معاون اول رییس جمهور از گروه 77 به عنوان یک مجموعه بزرگ برای کمک به کشورهای در حال توسعه یاد کرد و افزود: ایران به عنوان رییس جنبش عدم تعهد کمک خواهد کرد که کشورها عضو گروه 77 بتوانند به اهداف خود دست پیدا کنند.

رابرت موگانه نیز در این دیدار با اشاره به فشارها و تحریم‌های قدرت‌های بزرگ گفت: آنها تصور می‌کنند که دنیا به آنها تعلق دارد و بقیه کشورها خادمان آنها هستند.

رییس جمهور زیمبابوه بر لزوم وحدت رویه میان کشورهایی که به نوعی تحت تحریم‌های ظالمانه قرار گرفته‌اند تاکید کرد و در این خصوص گروه 77 را نمونه خوبی برای دستیابی به چنین هدفی معرفی کرد.

وی روابط ایران و زیمبابوه را مثبت و سازنده دانست و خاطرنشان کرد: در طول سالیان گذشته با رهبر معنوی ایران دیدار کرده و از نظرات و رهنمودهای ایشان استفاده کرده‌ام.

رابرت موگابه مهمترین ابتکار برای مقابله با تحریم کشورش را بسیج مردم علیه تحریم دانست و افزود: برغم آنکه تحریم‌ها بر اقتصاد ما اثر گذاشت اما به راه خود ادامه دادیم و توانستیم کشور خود را حفظ کنیم.

وی افزود: در زیمبابوه جبهه ضد استعماری و ضد استکباری را تقویت کرده‌ایم و مردم پذیرفته‌اند که باید برای تحقق اهداف خود استقامت کنیم.

کد N337311