سرباز افشاگر آمریکایی: از ابتدا به مردم آمریکا در مورد جنگ عراق دروغ گفته‌ شد

سیاسی

سرباز آمریکایی که در پرونده انتقال اسناد محرمانه به وب سایت ویکی‌لیکس دست داشت، خاطرنشان کرد که در مورد جنگ عراق از ابتدا به مردم آمریکا دروغ گفته شد.

سرباز آمریکایی که در پرونده انتقال اسناد محرمانه به وب سایت ویکی‌لیکس دست داشت، خاطرنشان کرد که در مورد جنگ عراق از ابتدا به مردم آمریکا دروغ گفته شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، "چلسی منینگ" اکنون در حال گذراندن محکومیت 35 ساله خود به اتهام جاسوسی و انتقال 700 هزار سند محرمانه به وب سایت ویکی‌لیکس است.

این سرباز آمریکایی که پیش‌تر با نام بردلی منینگ شناخته شده بود در مقاله‌ای در روزنامه نیویورک تایمز نوشت: این موضوع را درک می‌کنم که اقداماتم قوانین را نقض کرده است. با این‌حال نگرانی‌هایی که موجب تحریک من شد حل و فصل نشده است.

وی در این مقاله نوشت: همزمان با گرفتار شدن عراق در یک جنگ داخلی و اینکه آمریکا بار دیگر مساله مداخله را در نظر دارد، این اقدام ناتمام باید موجب مطرح شدن این سوال شود که ارتش آمریکا چگونه بر پوشش رسانه‌ای مداخله طولانی مدت خود در عراق و افغانستان کنترل داشته است.

این در حالی‌ است که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا اخیرا اعلام کرد که وی به دنبال تمام گزینه‌ها برای متوقف کردن پیشروی‌های شبه نظامیان داعش است اما گزینه بازگرداندن نیروهای آمریکایی به عراق را رد کرد.

اوباما همچنین با انتقادها از سوی جمهوری‌خواهان به دلیل ناکامی‌های نیروهای امنیتی عراق در مقابله با شبه‌نظامیان داعش مواجه بوده است.

منینگ در ادامه مطلب خود عنوان کرد: در حالی‌که ارتش آمریکا در مورد چشم‌انداز عمومی در انتخابات پارلمانی سال 2010 عراق خوش‌بین بود و اعلام کرده بود که به احیای ثبات و دموکراسی در عراق کمک کرده است، ما که در آنجا بودیم در جریان یک حقیقت پیچیده‌تر بودیم. گزارش‌های نظامی و دیپلماتیک که از میز من می‌گذشت حکایت از سرکوب وحشیانه مخالفان سیاسی توسط وزارت کشور عراق و پلیس این کشور داشت.

منینگ خاطرنشان کرد:‌ نسبت به همدستی ما در فساد آن انتخابات شوکه شده بودم.

این سرباز سابق آمریکایی عنوان کرد که محدودیت فعلی در آزادی‌های رسانه‌ای و پنهان‌کاری فزاینده دولت برای آمریکایی‌ها، پی‌بردن کامل به اتفاقات این جنگ‌ها را غیرممکن می‌سازد.

انتهای پیام

کد N337082