مشارکت 7 میلیون تن در دور دوم انتخابات افغانستان

سیاسی

رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرد که مشارکت مردمی در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری بیش از هفت میلیون تن بوده است.

رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرد که مشارکت مردمی در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری بیش از هفت میلیون تن بوده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، "احمد یوسف نورستانی"، رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان گفت: بیش از هفت میلیون تن در دور دوم انتخابات شرکت کردند که تقریبا همانند شرکت مردم در دور اول انتخابات در ماه آوریل بود.

در انتخابات روز گذشته که حدود 12 میلیون تن واجد شرایط رای دادن بودند، "عبدالله عبدالله" و "اشرف غنی احمد زی" به مصاف یکدیگر رفتند. در دور اول رای گیری در پنجم آوریل (16 فروردین) هیچ یک نتوانستند 50 درصد آرا را بدست آورند.

در همین حال پلیس کابل می‌گوید دو خودروی حامل مواد انتخاباتی را که بدون اطلاع نیروهای امنیتی در حال انتقال به مکانی نامعلوم بودند، توقیف کرده است.

ژنرال محمدظاهر ظاهر، فرمانده پلیس کابل می‌گوید که ضیاءالحق امرخیل، رئیس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، سعی داشته است با بهره گرفتن از این مواد انتخاباتی، به نفع یکی از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری تقلب کند.

امرخیل این اتهام را رد کرده و گفته است که خودروها در حال انتقال مواد انتخاباتی به یکی از محلات رأی‌دهی در بخش سروبی (از توابع کابل) بوده‌اند، ولی پلیس مانع شده است. او این اقدام پلیس را تخلف خواند.

عبدالله عبدالله و اشرف‌غنی احمدزی، دو نامزد حاضر در این انتخابات هر دو در کنفرانس مطبوعاتی خود گفتند که گزارش‌هایی از تخلف دریافت و به کمیسیون مستقل انتخابات ارائه کرده‌اند.

عمر داوودزی، وزیر داخله افغانستان در پاسخ به سوالی درباره این گزارش گفت: "هیات مشترکی موظف شده است تا درباره سوءتفاهمی که بین رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات و فرمانده پلیس کابل پیش آمده است، تحقیق کند."

به گزارش بی.بی.سی فرمانده پلیس کابل می‌گوید خودروهایی که توقیف شده‌اند، حامل مواد انتخاباتی بوده‌اند و طبق قانون، نیروهای امنیتی باید در جریان جابجایی آنها قرار می‌گرفتند تا بتوانند امنیت لازم را تامین کنند، اما چنین اتفاقی نیفتاده است. او می‌گوید که از منطقه سروبی گزارشی از کمبود اوراق رأی‌دهی دریافت نشده است.

وی اضافه کرده است که حامد کرزای، رئیس‌جمهوری افغانستان در جریان این اتفاق است و دستور داده تا مواد انتخاباتی به رئیس کمیسیون مستقل انتخابات تحویل داده شود و تحقیقات لازم آغاز شود.

ژنرال ظاهر گفته است که کسی از وضعیت خودروها و این که راهی کجا بودند، خبر نداشته است.

اما رئیس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفته است که یکی از مراکز رأی‌دهی بخش سروبی اعلام کرده بود که با کمبود برگه‌های رأی روبه‌روست و این خودروها به آنجا می‌رفتند.

او اضافه کرد: وظیفه داریم کمبودهای مراکز رأی‌دهی را تامین کنیم و در حال انجام وظیفه بودیم که پلیس مانع شد.

امرخیل هم خواهان تحقیق و بررسی درباره ادعاهای تخلف و تقلب و حتی مداخله شخص رئیس‌جمهوری افغانستان برای رسیدگی به این ادعاها شده است.

انتهای پیام

کد N336961