دبیرکل سازمان ملل سرنگونی هواپیمای اوکراینی را به شدت محکوم کرد

اوکراین

نیویورک- ایرنا - دبیرکل سازمان ملل متحد با صدور بیانیه ای سرنگونی یک فروند هواپیمای اوکراینی به دست جدایی طلبان در شرق آن کشور را که به کشته شدن 49 سرنشین آن انجامید، به شدت محکوم کرد.

به گزارش ایرنا، در این بیانیه که روز شنبه منتشر شد بان کی مون درباره ادامه خشونت ها در شرق اوکراین عمیقا ابراز نگرانی کرده و خواستار گفتگو میان طرف های درگیر برای توقف خشونت ها شد.

دبیرکل سازمان ملل همچنین خواستار اجرای فوری توافقنامه 17 آوریل ژنو شد که به گفته وی تنها مسیر حرکت به سوی صلح در اوکراین است.

بان کی مون در این بیانیه بار دیگر بر پشتیبانی خود از رییس جمهور اوکراین تاکید کرده است.

روز جمعه نظامیان طرفدار روسیه در استان لوهانسک در شرق اوکراین یک فروند هواپیمای ترابری نظامی این کشور را سرنگون کردند که دومین هواپیمای اوکراینی سرنگون شده در طول روز است.

ولادیمیر اینوگورودسکی سخنگوی دولت جمهوری خودخوانده لوهانسک روز جمعه به ریانووستی گفت: مدافعان منطقه لوهانسک در منطقه لوتوگینو با سلاح خودکار یک فروند هواپیمای ترابری نظامی نیروی هوایی اوکراین را هدف قرار دادند.

وی افزود: هواپیما در هوا آتش گرفت و در فرودگاه منطقه لوهانسک سقوط کرد و پس از برخورد با زمین ستون دود غلیظی از آن به هوا خاست.

این دومین هواپیمای نظامی اوکراینی است که در یک روز بر اثر تیراندازی شبه نظامیان سرنگون شد.

بامداد امروز تارنمای روسی رگنوم از سرنگونی یک فروند جنگنده سوخو و یک بالگرد نیروهای اوکراینی در منطقه لوهانسک خبر داده بود.

اروپام 2251 **1908 ** 1597
کد N336832