حاشیه‌های نشست خبری روحانی؛

چه کار داریم 1+5 چه می شود!/ علت عجیب جلوگیری از طرح یک سئوال

دولت

سومین نشست خبری رئیس جمهور همزمان با پیروزی دولت یازدهم در انتخابات ریاست جمهوری با حضور رسانه های داخلی و خارجی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، دومین نشست مطبوعاتی رئیس جمهور صبح امروز مقارن با سالروز 24 خرداد برگزاری یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با حضور 200 خبرنگار و عکاس داخلی و خارجی در سالن شهید بهشتی نهاد ریاست جمهوری برگزار شد که حاشیه هایی داشت.

- در ابتدای ورود خبرنگاران به سالن شهید بهشتی باید در سیستم هایی که در سالن گذاشته شده بود، نام، نام خانوادگی، نام رسانه، شماره تماس، آدرس ایمیل و موضوع سوال خود را ثبت می کردند. البته گفته می شد بر اساس نوبت ثبت نام از خبرنگاران برای پرسیدن سوال دعوت نمی شود.

- در این نشست خبری مدیران برخی از رسانه ها همچون حجت‌الاسلام دعایی مدیر مسئول روزنامه اطلاعات، الیاس حضرتی مدیر مسئول روزنامه اعتماد، امیر محبیان مدیر مسئول خبرگزاری آریا، مدیران ایسنا، ایرنا، برنا و روزنامه شرق نیز حضور داشتند.

- همچنین در این مراسم، برخی از مشاورین و معاونین رئیس جمهور از جمله حسام الدین آشنا، محمدرضا صادق، حمید ابوطالبی، محمد نهاوندیان و محمدباقر نوبخت حضور داشتند و اجرای این مراسم را احمدی افزادی از مجریان صدا و سیما برعهده داشت. کنار او نیز پرویز اسماعیلی معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهور نشسته بود و از خبرنگاران توسط اسماعیلی برای قرار گرفتن پشت تریبون و پرسیدن سوالشان دعوت می شد.

پاسخ کتبی رئیس جمهور به خبرنگارانی که نتوانستند سوال بپرسند

- مجری در ابتدای این برنامه گفت: این مراسم 90 دقیقه است و خبرنگارانی که نتوانند در این مدت سوال خود را بپرسند سوال آنان به صورت مکتوب به رئیس جمهور داده می شود و رئیس جمهور نیز اول برنامه قول داد که سوال این خبرنگاران را به صورت مکتوب پاسخ بدهد.

رئیس جمهور: این سومین نشست خبری است

- مجری در ابتدا این نشست خبری را دومین نشست رئیس جمهور نامید که رئیس جمهور در واکنش به این صحبت گفت: این سومین نشست خبری من است و با توجه به آنکه مجری داشت به رئیس جمهور توضیح می داد که اولین نشست خبری شما به عنوان منتخب مردم بوده است، باز رئیس جمهور بر این مساله تاکید داشت و گفت این سومین نشست خبری است و مجری نیز قانع شد و گفت سومین نشست خبری رئیس جمهور را برگزار می کنیم.

- اولین خبرنگاری که توسط مجری نام آن برده شد، خبرنگار روزنامه تهران تایمز بود که مجری گفت این خبرنگار از ساعت 6:30 صبح برای حضور در این نشست آمده است که وقت خود را به خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی می دهد.این در حالی است که این خبرنگار در ادامه اظهارات مجری را رد کرد و گفت که فقط خواستار جابجایی ترتیب طرح سئوال بوده نه واگذاری آن.

رد و بدل شدن چند نامه میان رئیس جمهور ایران و  آمریکا

- در ادامه این مراسم خبرنگار لس‌آنجلس تایمز پشت تریبون قرار گرفت و از رئیس جمهور در مورد پیامش به مشاور معنوی اوباما پرسید که رئیس جمهور نیز پاسخ داد: تا این لحظه نه روحانی و نه کاهنی را ندیده ام، اما برای این که برای همگان روشن شود باید بگویم اگر بنا باشد بین من و آقای اوباما پیامی رد و بدل شود، پیچیدگی این چنینی ندارد. آقای اوباما نامه می نویسد، من هم می نویسم همان طور که در مواردی او نامه نوشت، من هم نامه نوشتم، او پیام داد، من هم پیام دادم. ما مشکلی نداریم.

حرکت ماشین دولت یازدهم با سرعت 20 کیلومتر

- رئیس جمهور همچنین در مورد اقدامات اقتصادی دولت و پاسخ به خبرنگاری گفت: ماشین دولت قبلی با سرعت 100 کیلومتر حرکت می کرد، اما ماشین این دولت با سرعت 20 کیلومتر حرکت می کند و تصمیمات یک شبه در این دولت وجود ندارد. ما قبل از گرفتن هر تصمیمی قبل از آن کلی جلسات کارشناسی می گذاریم تا بهترین تصمیم را اتخاذ کنیم.

آقا! ول کنید دیگر، کسی را که قوه قضائیه محاکمه نکرده، یعنی پاک است

- همچنین رئیس جمهور در ادامه این نشست خبری در واکنش به انتقادهای برخی از افراد و ماندن برخی افراد در گذشته گفت: بعضی‌ها نگاهشان به پشت است، ما برای آنان نگرانیم و می ترسیم زمین بخورند. آقا! در این کشور هر کسی هر جرمی که کرده، قوه قضائیه باید آن را دستگیر و محاکمه کند. اگر وی را نگرفته، یعنی پاک است. پس شما نیز ول کنید دیگر، اینقدر صبح تا شب افراد را متهم نکنید.

- در ادامه این نشست خبری، همچنین روحانی از مذاکرات 1+5 گفت و تصریح کرد که توافق با 1+5 به نفع منطقه، جهان و ایران و توسعه و ثبات و امنیت خواهد بود. بنابراین اگر آنها واقعاً نگرانی دارند برای این که می خواهند دلشان آرام شود باید مشکل را حل کنند. به نظر می رسد آنها نیز دلشان دچار مشکل شده و می گویند نگرانیم که شما بمب بسازید می خواهیم دلمان قرص شود. اگر آنها واقعا دلشان مشکل دارد ما می توانیم این مشکل دل را حل کنیم اما اگر قصد دیگری باشد نمی توانیم کاری کنیم

جلسه رئیس جمهور با کاندیداهای ریاست جمهوری

- مجری در نیمه‌های مراسم خطاب به خبرنگاران گفت: سوال های خود را کوتاه بپرسید؛ چراکه رئیس جمهور یک جلسه بعد از این نشست مطبوعاتی دارد که رئیس جمهور نیز در ادامه با خنده گفت: من بعد از این جلسه ساعت 5 دقیقه به 12 یک جلسه با رقبای انتخاباتی پارسال دارم که نمی توانم آن را به تاخیر بیاندازم.

توضیحات نهاوندیان برای خبرنگاران

- در این مراسم از برخی از رسانه ها برای پرسیدن سوال دعوت نشد که خبرنگاران در پایان مراسم برای رساندن اعتراض خود به این اقدام به سمت مشاورین و معاونین رئیس جمهور رفتند که محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور به صورت آف د رکورد در مورد عملکرد رسانه ها و همچنین عدم دعوت از برخی از آنان توضیحاتی ارائه کرد.

این در حالی است که یکی از مسئولان نهاد ریاست جمهوری در واکنش به اعتراض خبرنگار مهر به مطرح نشدن سئوالش از رئیس جمهور گفت: مهر هم نسبت به دولت بی مهری هایی دارد،مثل برگزاری نشست خبری احمد توکلی درباره رانت 650 میلیون یورویی!

نهاوندیان: جایگزینی‌ام بجای ابوطالبی شایعه است

- همچنین نهاوندیان در هنگام خروج از سالن در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه شایعه شده است، شما بجای حمید ابوطالبی به عنوان نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل معرفی خواهید شد، گفت: این موضوع شایعه است.