در گفت‌وگو با ایسنا

ناظم دباغ: تقویت داعش متکی به نیروهای خارجی است

سیاسی

نماینده دفتر منطقه کردستان عراق در تهران گفت: گروهای عراقی همان طور که برای سقوط صدام متحد شدند برای خارج کردن داعش از عراق متحد شوند.

نماینده دفتر منطقه کردستان عراق در تهران گفت: گروهای عراقی همان طور که برای سقوط صدام متحد شدند برای خارج کردن داعش از عراق متحد شوند.

ناظم دباغ در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، افزود: متاسفانه نیروهای داعش در حال محکم کردن جای پای خود در عراق به ویژه در مناطق سنی‌نشین هستند.

او با اشاره به اوضاع کردستان عراق تصریح کرد: نیروهای پیش‌مرگ مناطق کردنشین چه مناطقی که در کردستان هستند و چه آن‌ها که خارج از ماده 140 قانون اساسی هستند را به طور کامل در اختیار دارند. تعدادی از نیروهای داعش توسط نیروهای پیش‌مرگ کشته و برخی اسیر شدند.

دباغ درباره‌ی وحدت بین گروه‌های مختلف عراقی با بیان این که اتحاد بین نیروهای عراقی پادزهری در برابر داعش است گفت: وضعیت امروز عراق نتیجه اتحاد نداشتن رهبران سیاسی است. نبود اتحاد بین گروه‌های سیاسی و رهبری سیاسی کشور بر نیروی امنیتی و ارتش اثر منفی می‌گذارد و هم‌چنین این وضعیت بین مردم و دولت نارضایتی ایجاد می‌کند. برخی از اهالی مناطق اهل تسنن در عین حالی که طرفدار داعش نیستند ولی در تقابل با دولت مالکی با داعش همکاری کردند و این امری غیرقابل انکار است.

نماینده دفتر منطقه کردستان عراق در تهران اضافه کرد:‌ اگر ارتش در مناطق اشغال شده مقاومت می‌کردند این مناطق و شهرها در مدت کوتاهی سقوط نمی‌کردند. تعداد زیادی از نیروهای ارتش و نیروی انتظامی به دست خودشان اسلحه‌های‌شان را به داعش تسلیم کردند و دراین میان تعداد قابل توجهی از تسلیحات سنگین از این مناطق عراق به سوریه منتقل شده است.

دباغ تصریح کرد: ایجاد اتحاد و وحدت بین گروه‌های سیاسی و ایجاد اعتبار هویت عراقی برای مردم این کشور به نحوی که احساس کنند قبل از آن که کرد، سنی و شیعه هستند، عراقی‌اند مهمترین مساله در شرایط فعلی است.

وی درباره‌ی نقش دخالت‌های خارجی در اوضاع عراق گفت: منافع کشورهای منطقه و فرا منطقه‌یی در تحولات اخیر عراق نقش دارد. تقویت داعش متکی به عوامل خارجی است و این امری بدیهی است.

دباغ تاکید کرد: گروه‌های عراقی همان طور که برای سقوط صدام با یکدیگر متحد شدند باید دست به دست هم دهند. در چنین شرایطی گروه‌های سیاسی باید از منفعت‌های شخصی و گروهی و سیاسی دست بردارند و به منافع ملی عراق فکر کنند تا بتوانند یک حکومت فدرالی و مشارکتی به طور حقیقی برقرار شود.

نماینده دفتر منطقه کردستان عراق در تهران در پایان درباره‌ی وضعیت جلال طالبانی، رییس‌جمهور عراق گفت: وضعیت ایشان خوب و رو به بهبود است اما در مسایل اخیر عراق و رایزنی‌ها و گفت‌وگوها دخالتی نداشته‌ است.

انتهای پیام

کد N335939