پاسخ روحانی درباره احتمال همکاری ایران وآمریکادر مساله عراق/بعید است ورود عملی به عراق داشته باشیم/4

حسن روحانی

روحانی تاکید کرد اگر ملت و دولت عراق از ما درخواست کمک کنند در چارچوب قواعد بین المللی به آنها کمک خواهیم کرد.

به گزارش خبرآنلاین، نشست خبری حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان با حضور رسانه‌های داخلی و خارجی در اولین سالگرد حماسه سیاسی در 24 خرداد ماه سال 92 در نهاد ریاست جمهوری در حال برگزاری است.

روحانی در ادامه سخنانش با اشاره به تحولات امنیتی عراق، تروریزم را موضوعی مهم و معضلی در منطقه دانست و گفت: مساله تروریزم سالهاست که آغاز شده است، ابتدا در کشورهای شرقی ما مانند افغانستان و پاکستان شروع شد و مثل بیماری مسری به بخش های دیگر سرایت کرد. در ماه‌های اخیر در سوریه موضوع توریسم حاد شد.

وی افزود: در عراق هم از قبل گروه‌های تروریستی حضور داشند اما ظاهرا نتیجه انتخابات عراق آنها را عصبانی کرده است. اینکه تروریسم دموکراسی را تحمل نمی کند مساله اصلی است. داره کشور یا با صندوق رای است یا با جعبه مهمات. دموکراسی می گوید صندوق رای، تروریسم می گوید جعبه مهمات. این دعوای اصلی بین این دو جعبه است.

وی با بیان اینکه گروه های تروریستی برای جبران شکست در انتخابات به این روش روی آورده اند، خاطرنشان کرد: اینکه شهری مثل موصل سقوط می‌کند به معنای حرکت موفق یک گروه تروریستی نیست، پشت پرده و هماهنگی‌هایی دیگری وجود دارد. اینکه شکست‌خوردگان امروز به سلاح و گلوله متوسل شدند، اشتباهی بزرگ است و هرکس در عراق این اشتباه را مرتکب شده خطایی بزرگ را مرتکب شده است.

روحانی با بیان اینکه ما از حرکت تروریزم در منطقه در هرکجا نگران هستیم، افزود: من در سازمان ملل به همین دلیل بحث افراطی گری و خشونت را به عنوان یکی از مسائل اصلی مطرح کردم که دنیا باید دست به دست هم بدهد و در مقابل افراط و خشونت ایستادگی کند. در سیکام شانگهای هم یکی از مصوبات بر همین موضوع بود و تاکید شد که این مصوبه را همه اجرا کنند.

رییس جمهور با اشاره به اینکه به عنوان جمهوری اسلامی ایران، دوست و همسایه عراق هستیم و روابط نزدیکی با دولت عراق داریم، ادامه داد: اگر کمکی دولت عراق بخواهد مورد رسیدگی قرار می دهیم، تا امروز درخواست کمک خاصی نشده است اما آمادگی کمک داریم که در چارچوب قواعد بین الملل و درخواست رسمی ملت و دولت عراق به این کشور کمک کنیم.

روحانی درخصوص احتمال همکاری ایران و آمریکا در موضوع عراق، اظهار داشت: آمریکایی ها هم ممکن است اقداماتی کنند از طرح آنها بی خبرم اما آنچه برای ما امروز مهم است خواست ملت عراق و دولت این کشور است و کمکی بربیاید به ملت عراق کمک کنیم آمادگی داریم. به مردم خودمان اطمینان می دهیم که ملت عراق خودش قادر به دفع تروریزم است فتوایی که مرجعیت عراق صادر کرده و گفته برای دفاع هرکی می تواند سلاح در دست بگیرد و از کشور دفاع کند فتوایی مهم است.

وی با اشاره به کمک های مالی برخی کشورهای غربی و منطفه از گروه های تروریستی گفت: اینکه گروهک های تروریستی از طرف کشورهای خارجی حمایت می شود روشن است و جای تردید نیست. برخی کشورهای منطقه از نظر مالی به اینها کمک می‌کنند، برخی کشورهای منطقه از نظر تسلیحاتی به اینها کمک می کنند. کشورهای قدرتمند دیگری هم هستند مخصوصا غربی که به لحاظ سیاسی و تبلیغاتی و مالی به اینها کمک می کند.

روحانی تاکید کرد: موضوع تروریسم به نفع هیچ کس حتی کشورهایی که حامی آنها شده اند نیست. یک مقام غیررسمی غیرغربی می گفت اروپایی تلاش دارند که همه گروه‌های تروریستی در سوریه کشته شوند چون اگر برگردند دردسر بزرگی برای خودشان می شود اگر این راست باشد از آن نفاق ها بزرگ تاریخی است. کشوری که باید از تبعه خودش حمایت کند آروز کند تبعه اش در درگیری از بین برود.

رییس دولت در ادامه در پاسخ به سوالی دیگر درخصوص احتمال نزدیک شدن گروه های تروریستی به مرزهای ایران از یک سو و احتمال اقدامات تروریستی آنها در کربلا و نجف و ورود ایران به عراق برای حل این موضوع، گفت: اگر گروه تروریستی به مرزهای ما نزدیک شود حتما برخورد می کنیم و ما احساس تهدید کنیم قطعا برخورد می کنیم اما در کشور دیگر کمک کردن یک مقوله است ورود یک مقوله است. دولت عراق از ما درخواست کمک کند ممکن است به آنها برای مبارزه با تروریسم کمک کینم اما ورورد نیروای ایرانی تاکنون مطرح نبوده و در هیچ کشوری تاکنون اینکار را نکردیم.

وی افزود: ما نظر مشورتی بدهیم اما اینکه نیروهای ما وارد عمل شوند تا امروز نبوده و بعید می دانم این شرایط پیش بیاید.

ادامه دارد...
29/220

 

کد N335779