تجمع لیبیایی‌ها در حمایت از خلیفه حفتر/اصرار بان کی مون بر برگزاری انتخابات در زمان مقرر

سیاسی

تظاهرکنندگان لیبیایی در بنغازی واقع در شرق لیبی در مخالفت با فتوای اخیر مفتی این کشور مبنی بر قتل "اعضای وابسته به خلیفه حفتر" تظاهرات کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه مصری الیوم السابع، تظاهرکنندگان لیبیایی، با فتوای مفتی این کشور مبنی بر مجاز دانستن کشتن "افراد ارتش ملی لیبی" که به نیروهای سرلشکر خلیفه حفتر پیوسته‌اند، مخالفت کردند و این فتوا را سیاسی خواندند.

شهر بنغازی روز جمعه شاهد تظاهرات تظاهرکنندگانی بود که با فتوای این مفتی مخالف بودند و از هیات سازمان ملل در لیبی به ویژه طارق متری، نماینده ویژه این سازمان خواستند تا در حمایت از اوضاع داخلی لیبی وارد عمل شود.

پیشتر متری اعلام کرد که طرح گفت‌وگوی ملی قرار است در 18 و 19 ژوئن ماه جاری برگزار شود، اما اخیرا در بیانیه‌ای اعلام کرد این گفت‌وگوها به تاخیر افتاده است و زمان دوباره‌ای برای شروع آن اعلام نکرد.

این در حالی است که تظاهرکنندگان اعلام کردند که این طرح مبهم است و آن را توطئه‌ای علیه لیبی دانستند.

از سوی دیگر، تظاهرکنندگان از کمیته تدوین قانون اساسی لیبی خواستند وظیفه پارلمان را برعهده بگیرد و تاکید کردند که پارلمان مشروعیت خود را از دست داده است.

تظاهرکنندگان همچنین اعلام کردند، تا زمانی که قانون اساسی کشور تدوین نشود باید انتخابات پارلمانی این کشور که قرار بود در 25 ژوئن ماه جاری برگزار شود به تاخیر بیفتد.

همچنین این تظاهرات در تایید "عملیات کرامت" که به رهبری خلیفه حفتر علیه گردان‌های انقلابی وابسته به ارتش است، برگزار شد.

تظاهرکنندگان پلاکاردهایی را در دست داشتند که بر روی آن‌ها نوشته شده بود: "همه ما با کرامت هستیم" و اختیار مبارزه با تندروها را به ارتش ملی لیبی می‌دهیم.

تظاهرات در حالی برگزار شد که هواپیماهای جنگی وابسته به نیروهای خلیفه حفتر به منظور برقراری امنیت منطقه در آسمان بنغازی در حال پرواز بودند.

از سوی دیگر، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل برگزاری انتخابات پارلمانی لیبی را در زمان مقرر خواستار شد.

دبیرکل سازمان ملل دولت لیبی را به پایبندی بر اجرای انتخابات پارلمانی این کشور که قرار است 25 ژوئن جاری برگزار شود، تشویق کرد و این کشور را به برقراری صلح و آشتی میان گروه‌های مخالف در کشور سوق داد.

فرحان حق، معاون دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد: بان کی مون از نزدیک پیگیر اوضاع لیبی است و بر اهمیت برگزاری انتخابات پارلمانی در زمان مقرر خود تاکید دارد.

وی افزود: بان کی مون عملکرد هیات سازمان ملل متحد در لیبی را در خصوص تلاش‌ها برای تسهیل روند گفت‌وگوها ستود چرا که این هیات تلاش کرده تا این گفت‌وگوها بر پایه بی‌طرفی و ایجاد زمینه برای طرف‌های ملی در این کشور باشد.

احمد امین، سخنگوی دولت لیبی، در پاسخ به تظاهرات مردم لیبی علیه سازمان ملل و همچنین طارق متری، فرستاده ویژه این سازمان، آن‌ها را به آرامش و دامن‌ نزدن به خشونت‌ها دعوت کرد.

احمد امین در ادامه عنوان داشت: دولت لیبی با هرگونه انتقاد و حمله به هیات سازمان ملل مخالفت می‌کند و حتی اگر اختلافات میان طرفین وجود داشته باشد به اهمیت نقش این هیات که از زمان استقلال لیبی وارد عمل شده، احترام می‌گذارد.

وی اظهار کرد: هرگونه مخالفتی باید مسالمت آمیز باشد.

انتهای پیام

کد N335545