سرنگونی هواپیمای ارتش اوکراین توسط جدایی‌طلبان با 49 سرنشین

سیاسی

وزارت دفاع اوکراین اعلام کرد، شبه‌نظامیان یک فروند هواپیمای ترابری ارتش را که نیروهای نظامی سوار بر آن بودند در فرودگاه لوهانسک سرنگون کردند. شبکه خبری سی ان ان اعلام کرد که این هواپیما هنگام سقوط حداقل 49 نیروی ارتش اوکراین را در خود داشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی صدای روسیه، گزارش شده که این هواپیما جمعه شب در حالی که قصد فرود در فرودگاه لوهانسک را داشته ساقط شده و تعدادی از سرنشینان آن کشته شدند.

وزارت دفاع اوکراین در بیانیه‌ای گفت: هواپیمای ترابری IL-76 نیروی هوایی اوکراین که همان پرسنل نظامی، دستگاه‌ها، تجهیزات و مواد غذایی بود توسط یک مسلسل ضد هوایی ساقط شد.

تعداد دقیق تلفات این رویداد هنوز مشخص نیست. IL-76، هواپیمای ترابری نظامی روسیه و شوروی سابق قادر به جابه جایی 167 سرباز با تسلیحات و هفت خدمه است.

پیش‌تر ماری هارف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز جمعه گفته بود: "ارزیابی‌های ما نشان می‌دهد جدایی‌طلبان در اوکراین به سلاح‌های سنگینی چون تانک و راکت‌انداز از سوی روسیه تجهیز شده‌اند."

وزارت خارجه آمریکا می گوید مطمئن است سلاح‌های سنگینی که جدیدا جدایی‌طلبان هوادار روسیه در اوکراین به دست آورده‌اند، از داخل روسیه وارد خاک اوکراین شده‌اند.

به گفته هارف، تانک‌هایی که اکنون در اختیار مخالفان مسلح دولت اوکراین قرار دارد چند روز پیش از یک پایگاه نظامی و پشتیبانی در جنوب غرب روسیه حرکت داده شده بودند.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادعای روسیه مبنی بر این که مخالفان این تانک‌ها را از ارتش اوکراین غنیمت گرفته‌اند صحیح نیست چرا که هیچ تانکی که متعلق به نیروهای دولتی اوکراین باشد در مناطق مورد اشاره مستفر نبوده است.

همزمان وزیر کشور اوکراین ادعا کرده است که سه تانک‌ از مرز روسیه عبور داده شده و وارد خاک اوکراین شده‌اند. وزیر کشور اوکراین می‌گوید تصاویر ویدئویی تهیه شده از این تانک‌ها نشان می‌دهد که آنها همان تانک‌هایی هستند که به تازگی جنوب غرب روسیه را ترک کردند.

به گزارش بی.بی.سی در همین حال، ویلیام هیگ، وزیر خارجه انگلیس "ورود" این تانک‌ها به اوکراین را غیرقابل قبول خوانده است.

همزمان نیروهای دولتی اوکراین موفق شده‌اند کنترل شهر ماریوپل در شرق این کشور را پس از نبردی سنگین با جدایی‌طلبان در اختیار بگیرند.

گزارش شده در جریان این نبرد، پنج نفر از نیروهای جدایی‌طلب هوادار روسیه کشته و دست کم پنج سرباز اوکراینی مجروح شده‌اند.

کی‌یف به منظور سرکوب جدایی طلبان شرق اوکراین که مقام‌های جدید این کشور را به مشروعیت نمی‌پذیرند دست به عملیات‌های ویژه نظامی زده است. شدیدترین درگیری‌ها در اسلاویانسک واقع در شمال منطقه دونتسک و همچنین کراماتورسک و ماریوپل رخ داده است.

مسکو بارها این عملیات ویژه را عملیاتی تنبیهی خوانده و خواستار توقف فوری آن‌ها شده است.

انتهای پیام

کد N335280