گروه‌های وابسته به القاعده در پاکستان و ازبکستان، افغانستان و منطقه را تهدید می‌کنند

کارشناسان آمریکایی در گزارش جدیدی اعلام کردند، گروه‌های وابسته به القاعده از پاکستان و ازبکستان در حال انجام حملات منظم علیه نیروهای نظامی افغان هستند و این یک چالش مستقیم تروریستی برای افغانستان، جنوب و مرکز آسیا و جامعه بین‌الملل تلقی می‌شود.

کارشناسان آمریکایی در گزارش جدیدی اعلام کردند، گروه‌های وابسته به القاعده از پاکستان و ازبکستان در حال انجام حملات منظم علیه نیروهای نظامی افغان هستند و این یک چالش مستقیم تروریستی برای افغانستان، جنوب و مرکز آسیا و جامعه بین‌الملل تلقی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، کارشناسان آمریکایی مسئول نظارت بر تحریم‌ها علیه طالبان در این گزارش که به شورای امنیت سازمان ملل ارایه شد، اعلام کرده‌اند مقام‌های افغانستان و جامعه بین‌الملل معتقدند که این گروه‌های متاثر از القاعده بعید است که در آینده‌ای نزدیک افغانستان را ترک کنند و این کشور را همزمان با خروج سربازان آمریکایی برای خود به عنوان محل فعالیت‌ حفظ می‌کنند. شبه نظامیان گروه‌های زیادی مرتبط با القاعده در پاکستان دست به حملات منظم علیه نیروهای افغان در شرق و جنوب این کشور می‌زنند. در شمال افغانستان جنبش اسلامی ازبکستان که یک گروه افراطی است به جمع آوری عضو از میان افغان‌ها با اصلیت ازبک ادامه می‌دهد و این کار را در چند ولایت دیگر نیز انجام می‌دهد.

در ادامه این گزارش آمده است: گروه‌های متاثر از القاعده تهدیدی بلند مدت برای امنیت در سراسر منطقه و افغانستان به ویژه در جنوب و مرکز آسیا هستند چرا که پیشتر نیز به انجام حملات تروریستی مرگبار دست زده و در این نواحی به آموزش یا انجام حملات تعیین شده دست زده‌اند. بزرگترین شکست یگانه و استراتژیک برای طالبان ناتوانی در مخدوش کردن دور نخست انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ پنج آوریل 2014 بود. با این حال، این گروه شبه نظامی همچنان تهدیدی علیه مردم و نیروهای افغان محسوب می‌شوند.

در ادامه این گزارش، تصویری واضح از روابط میان طالبان و دولت کابل ترسیم شده که شامل تداوم بن بست نظامی، توقف تلاش‌ها برای سازش و تفرقه در داخل گروه طالبان بر سر ارزش‌های سیاسی است. همچنین مقام‌های افغان و جامعه بین‌الملل و ناظران خارجی توافق کردند که اعضای ارشد رهبران طالبان همچنان عقیده ندارند که نیروهای امنیتی دولت کابل پس از 2014 نیز به خوبی عمل خواهند کرد چرا که آمریکا تنها 9800 نیروی مشاور را پس از سال جاری میلادی در افغانستان و تنها برای آموزش نیروهای امنیتی افغان در این کشور باقی خواهد گذاشت. از دیدگاه طالبان، دولت کابل ضعیف‌تر می‌شود و موضع طالبان قدرتمندتر.

این گروه ناظر بر تحریم‌ها علیه طالبان همچنین در گزارش خود به افزایش درآمدهای طالبان در سال گذشته میلادی اشاره و اعلام کرد: ولایت هلمند محل اصلی تولید تریاک برای طالبان است و تخمین زده می‌شود که در یک ماه گذشته این گروه از فروش خشخاش 50 میلیون دلار درآمد داشته است. همزمان با افزایش درآمدهای طالبان، این گروه به یک بازیگر اقتصادی قدرتمند بدل شده و دیگر تمایل زیادی برای مذاکره با دولت کابل ندارد.

انتهای پیام

کد N335093