/جدیدترین تحولات عراق/

جلوگیری از ورود داعش به بعقوبه/طرح امنیتی برای حفاظت ازبغداد/کشته شدن صدها تن در درگیری‌ها

ارتش عراق وارد درگیری‌های شدیدی با افراد مسلحی شده است که در تلاش است به سمت منطقه المقدادیه در مسیر خود به شهر بعقوبه، مرکز استان دیالی واقع در شمال شرقی بغداد پیشروی کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، منابع در پلیس و ارتش عراق اعلام کردند که ارتش از ساعت‌های اولیه صبح امروز (جمعه) در تلاش است تا مانع از ورود افراد مسلح به منطقه المقدادیه در فاصله 30 کیلومتری بعقوبه (65 کیلومتری شمال شرق بغداد) شود.

منابع همچنین اظهار کردند که نیروهای ارتش همچنین پایگاه‌های افراد مسلح در دو ناحیه جلولاء و السعدیه را هدف قرار می‌دهند.

سخنگوی وزارت کشور عراق از تدوین طرح امنیتی جدیدی برای حفاظت از بغداد در مقابل حملات احتمالی داعش خبر داد.

در همین حال یک منبع امنیتی در استان دیالی اعلام کرد که نیروهای پیش‌مرگ کرد صبح امروز وارد جلولاء در شمال شرق بعقوبه مرکز استان دیالی شده‌اند تا از شهر جلولاء در مقابل داعش محافظت کرده و امنیت را در آن برقرار سازند.

پیش‌تر پلیس استان دیالی انتشار اخباری مبنی بر کنترل داعش بر دو ناحیه جلولاء و السعدیه را تکذیب و تاکید کرده بود که تدابیر لازم برای مقابله با هرگونه اقدام فوق‌العاده‌ای اتخاذ شده است.

یک منبع عراقی نیز با بیان اینکه نیروهای پیش‌مرگ در مقر پلیس این ناحیه و همچنین سه مرکز وابسته به پلیس مستقر شده‌اند اظهار کرد که اوضاع امنیتی دارای ثبات است.

این در حالی است که داعش در صفحه شخصی خود در توئیتر اعلام کرده است که السعدیه و جلولاء را تحت تصرف خود درآورده است.

شاهدان عینی در بعقوبه نیز اعلام کردند که نیروهای امنیتی و نظامی به دشت در مناطق متفرقی از این شهر مستقر شده‌اند تا مانع از ورود افراد مسلح به آن شوند.

در همین راستا خبرنگار سایت العهد در عراق گزارش داد که نیروهای عراقی تمامی ورودی‌های سامرا را تحت کنترل خود درآورده‌اند.

کویت نیز مرزهای خود با عراق را بسته است و اجازه آمد و شد افراد را نمی‌دهد. بحرین از اتباع این کشور در عراق خواسته است تا هرچه سریع‌تر از عراق خارج شوند.

از سوی دیگر و در پی اظهارات عالیه نصیف از نمایندگان ائتلاف دولت قانون به ریاست نوری مالکی نخست وزیر عراق مبنی بر اینکه حوادث اخیر کشورش درنتیجه هم‌پیمانی ترکیه و حمایت مالی عربستان است، معاون نخست وزیر ترکیه این مساله را تکذیب کرد که ترکیه از دولت اسلامی عراق و شام حمایت کرده باشد.

راپرت کولویل سخنگوی دفتر امور حقوق بشر سازمان ملل نیز اعلام کرد تعداد کشته‌های درگیری‌های اخیر عراق پس از حملات شبه نظامیان داعش احتمالا به صدها تن می‌رسد.

انتهای پیام

کد N334237