طرح «جرم سیاسی» هفته آینده در مجلس بررسی می‌شود/ متن کامل این طرح ۶ ماده‌ای

مهر نوشت:

یک عضو کمیسیون حقوقی قضایی مجلس از پایان بررسی جرم سیاسی در این کمیسیون خبرداد و گفت: این طرح هفته آینده به صحن علنی ارسال می‌‌شود.

موسی غضنفرآبادی عضو کمیسیون حقوقی قضایی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با مهر، از پایان بررسی طرح جرم سیاسی در این کمیسیون خبر داد و گفت: این طرح هفته آینده به صحن علنی ارسال می‌شود تا مورد بررسی نمایندگان در صحن علنی قرار گیرد.

نماینده مردم بم در مجلس به جزئیاتی از این طرح اشاره کرد و گفت: تعریف جرم سیاسی، نمونه‌هایی از شرایطی که جرم سیاسی محسوب می‌شود و همچنین شرایطی که جرم سیاسی نیست در این طرح قید شده است.

وی ادامه داد: به عنوان نمونه هرگونه تخلف انتخاباتی در مجلس شورای اسلامی، خبرگان، ریاست جمهوری جرم سیاسی محسوب می‌شود و در قوانین انتخاباتی هر جا تخلفی رخ دهد جرم سیاسی است البته به غیر از مجریان و ناظران انتخاباتی که اگر مرتکب تخلف شوند جرم سیاسی محسوب نمی‌شود.

به گفته این عضو کمیسیون حقوقی قضایی مجلس شورای اسلامی توهین به سران قوا و نشر اکاذیب از دیگر مصادیق جرم سیاسی است.

 

به گزارش مهر، طرح جرم سیاسی که در ۶ ماده در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس به تصویب رسیده است به شرح زیر است:

ماده ۱- چنانچه هر یک از جرایم زیر با انگیزه سیاسی توسط اشخاص حقیقی یا گروه‌های سیاسی دارای مجوز قانونی علیه ساختار،‌ نهادها یا مسئولان حکومتی به جهت عملکرد آنان و یا علیه حقوق سیاسی قانونی شهروندان انجام شود، جرم سیاسی محسوب می‌گردد.

تبصره- انگیزه سیاسی عبارت است از انگیزه اصلاح امور کشور بدون اراده ضربه زدن به اساس جمهوری اسلامی ایران

ماده ۲-

۱- توهین، ایراد، افترا و نشر اکاذیت نسبت به روسای سه قوه، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، معاونان رئیس جمهور، معاونان قوه قضائیه، وزرا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، ‌نمایندگان خبرگان رهبری و اعضای شورای نگهبان

۲- توهین به رئیس یا نماینده سیاسی کشور خارجی که در قلمرو ایران وارد شده است با رعایت مفاد ماده 517 قانون مجازات‌های اسلامی از کتاب تعزیرات

۳- جرایم مندرج در بندهای (د) و (ه) ماده 16 قانون فعالیت احزاب، جمعیت‌ها و انجمن‌های سیاسی و صنفی و انجمن‌های اسلامی یا اقلیت‌های دینی شناخته شده مصوب ۱۳۶۰

۴- جرایم مقرر در قوانین انتخابات خبرگان رهبری، ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی شهر و روستا به استثنای مجریان و ناظران انتخابات

ماده ۳- مباشرت،‌ مشارکت، معاونت و شروع به جرایم زیر جرم سیاسی محسوب نمی‌شود.

۱- جرایم موجب حدود، قصاص، دیات
۲- بمب‌گذاری تهدید به آن، هواپیمایی ربایی و راهزنی دریای
۳- سرقت و غارت اموال، ایجاد حریق و تهدید امنی
۴- حمل و نگهداری غیرقانونی قاچاق و خرید و فروش سلاح، مواد مخدر و روانگردان
۵- رشاء و ارتشاء ،‌ اختلاس، تصرف غیرقانونی در وجوه دولتی، پولشویی، اختفا اموال ناشی از جرم مزبور
۶- جاسوسی و افشای اسرار
۷- تحریک مردم به تجزبه‌طلبی، جنگ و کشتار و درگیری

ماده ۴- نحوه رسیدگی به جرایم سیاسی و مقررات مربوط به هیات منصفه مطابق قانون آیین دادرسی کیفری است

ماده ۵- تشخیص سیاسی بودن اتهام با دادسرا یا دادگاهی است که پرونده در آن مطرح است. متهم می‌تواند در هر مرحله از رسیدگی در دادسرا و تا پایان جلسه اول دادرسی در دادگاه نسبت به سیاسی بودن اتهام ایراد کند. مرجع رسیدگی کننده طی قراری در این مورد اظهارنظر می‌نماید. مقررات مربوط به صدور و اعتراض به این قرار تابع مقررات آیین دادرسی کیفری است.

ماده ۶- موارد زیر نسبت به متهمان و محکومان جرایم سیاسی اعمال می‌گردد:

الف- مجزا بودن محل نگهداری در مدت بازداشت و حبس از مجرمان عادی
ب- ممنوعیت پوشاندن لباس زندان در طول دوران بازداشت و حبس
پ- ممنوعیت اجرای مقررات ناظر به تکرار جرم
ت- غیرقابل استرداد بودن مجرمان سیاسی
ث- ممنوعیت بازداشت و حبس به صورت انفرادی به جز در مواردی که مقام قضایی بیم تبانی بدهد، آن را برای تکمیل تحقیقات ضروری بداند. لکن در هر حال مدت آن نباید بیش از ۱۵ روز باشد.
ج- حق ملاقات و مکاتبه با بستگان درجه اول در طول مدت حبس که حق دسترسی به کتب، نشریات، رادیو و تلویزیون در طول مدت حبس.

 

23503

کد N331453