امیرعبداللهیان: خواهان روابط بدون پیش‌شرط با قاهره هستیم

ايران,مصر

معاون وزیر امور خارجه کشورمان گفت که تهران خواهان نزدیکی روابط با قاهره است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) حسین امیرعبداللهیان در گفت‌وگو با روزنامه‌ الشرق الاوسط چاپ لندن تاکید کرد که ایران خواهان روابط با قاهره است، اما نباید پیش‌شرطی وجود داشته باشد.

وی افزود: ما خواهان توسعه و پیشرفت در روابط دو کشور دوست هستیم و طی ملاقات‌هایی که با مسئولان مصری داشتم تمایل‌مان را در ایجاد صفحه جدیدی از روابط اعلام کردیم. همچنین حضور ایران در مراسم تحلیف عبدالفتاح السیسی رییس جمهور مصر نشانه‌ای بر این نوع نگاه ما است.

امیرعبداللهیان در پاسخ به سئوالی درباره اقدام تهران در بالا بردن سطح نمایندگی مصر بیان کرد: اگر که مصر این پیشنهاد را به جمهوری اسلامی ایران بدهد تهران از این مساله استقبال خواهد کرد.

وی ادامه داد: طی دوره‌های مختلف ایران آمادگی‌اش را برای بالا بردن سطح روابط دو کشور - بالا بردن سطح نمایندگی - اعلام کرده است، اما متاسفانه طرف مصری طی سال‌های گذشته شرط‌هایی را تعیین کرده است که رسیدن به این مرحله را با دشواری مواجه کرده است.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به این سئوال که آیا ایران خواهان نزدیکی روابط با مصر بدون پیش شرط است، گفت: درست است. ما خواهان نزدیکی روابط بدون پیش شرط هستیم و اینکه همه چیز به واسطه گفت‌وگو و تفاهم انجام شود.

وی درباره زمان احتمالی سفر حسن روحانی، رییس جمهور ایران به مصر و یا اینکه آیا دعوتی از السیسی برای سفر به تهران انجام شده، بیان کرد: در خصوص دعوت از السیسی باید گفت که ایران از انجام دیدارهایی در سطوح عالی استقبال می‌کند و امیدواریم که روابط دو جانبه به سطحی که متناسب قدرت و بزرگی دو کشور باشد برسد تا اینکه شاهد دیدار در سطح روسای جمهور دو کشور باشیم.

امیرعبداللهیان افزود: امیدواریم در مصر شاهد آشتی ملی و آشتی همه طرف‌های مصری باشیم. همچنین امیدواریم که شاهد دیدن مصری قدرتمند هم برای خود این کشور و هم برای منطقه باشیم.

وی در ادامه درباره روابط ایران و عربستان و آینده این روابط اظهار کرد: ما عربستان را کشور مهمی در منطقه می‌دانیم و معتقدیم که دو کشور از امتیازاتی برخوردارند که نمی‌توان آنها را دست کم گرفت، از این رو باید برای حل مشکلات منطقه با هم همکاری کنند.

این مقام ایرانی ادامه داد: روابط دو کشور عادی است و در خصوص برخی تحولات منطقه‌ای دیدگاه‌های متفاوتی میان دو کشور وجود دارد، اما ما همواره بر آمادگی خود برای انجام مذاکرات جدی به منظور نزدیک کردن دیدگاه‌ها تاکید کرده و تصمیم داریم تا اقدامات مقدماتی را برای انجام دیدار وزیران خارجه دو کشور انجام دهیم.

انتهای پیام

کد N330219