در اولین نشست شورای راهبردی دو کشور

تاکید تهران و آنکارا بر لزوم مقابله مشترک با خشونت و افراط

ايران,رييس‌جمهور,تركيه,حسن روحاني,جهان عليه خشونت و افراطی‌گری

در اولین نشست شورای راهبردی روابط ایران و ترکیه، دو کشور ضمن تاکید بر ضرورت مقابله مشترک با خشونت، افراط و فرقه‌گرایی که تحت عنوان (wave) توسط رئیس‌جمهور کشورمان به سازمان ملل پیشنهاد و مورد تصویب قرار گرفت، رسیدن به روابطی 30 میلیارد دلاری را هدف گرفتند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، رئیس جمهوری اسلامی ایران در این جلسه که روز دوشنبه با حضور مقامات بلندپایه دو کشور در کاخ نخست وزیری ترکیه برگزار شد، گفت: این سفر آغازی برای توسعه روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بین دو کشور و همچنین همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی با اشاره به ناخرسندی سران دو کشور از سطح فعلی روابط اقتصادی افزود: برای رسیدن به هدف مشترک ضروری است که برخی مشکلات بانکی برطرف و مراودات مالی در رابطه مؤسسات بانکی و خصوصی دو کشور گسترده شود.

رئیس‌جمهور با تاکید بر ضرورت سرعت بخشیدن به همکاری دو کشور در حوزه انرژی ادامه داد: مجموعه همکاری‌های دو کشور در حوزه حمل و نقل باید بر اساس یک برنامه راهبردی و کلان تنظیم شود و برخی مشکلات جزئی باعث نادیده گرفتن اهداف بزرگ نشود.

روحانی با تشریح برنامه‌های ایران برای اتصال به راه‌آهن چین اظهار کرد: تنها چند صد کیلومتر برای اتصال خطوط آهن ایران و ترکیه فاصله داریم و این اتصال می‌تواند فرصت بزرگی برای اتصال حوزه دریای سیاه و مدیترانه به خلیج فارس و دریای عمان و حتی آسیای دور ایجاد کند.

رئیس‌جمهور کشورمان در ادامه گفت: ایران یکی از امن‌ترین کشورهای منطقه برای سرمایه‌گذاری است. طی سال‌های آینده روند سرمایه‌گذاری در ایران فزاینده خواهد بود و سرمایه‌گذاران ترک در این زمینه برای ایران اولویت دارند. ضمن اینکه بخش خصوصی ایران نیز برای سرمایه‌گذاری متقابل آمادگی کامل دارد.

وی ضمن تاکید بر ضرورت فعال شدن کمیسیون‌های دو طرف برای هدف‌گیری رابطه 30 میلیارد دلاری، افزود: در حوزه توریسم آماده انتقال تجربه شرکت‌های دو طرف و همینطور سرمایه‌گذاری دو طرف در بخش گردشگری هستیم.

در این نشست دو طرف همچنین بر تمرکز بر رویکردهای مشترک منطقه‌ای مبارزه با افراطی‌گری، خشونت، تروریسم و فرقه‌گرایی توافق کردند و توسعه صلح و ثبات در کشورهای منطقه و تحقق اراده ملت‌های منطقه و کشورهای اسلامی نیز مورد تاکید طرفین قرار گرفت.

رجب طیب اردوغان نخست‌وزیر ترکیه هم ابراز امیدواری کرد که اولین نشست شورای راهبردی روابط دو کشور زمینه لازم را برای فصل تازه‌ای در روابط دوجانبه ایجاد کند.

در این جلسه وزرا و اعضای هیأت ایرانی و ترکیه‌ای نقطه نظرات خود را برای عملیاتی کردن سندهای همکاری مشترک امضا شده بین دو کشور بیان کردند.

انتهای پیام

کد N327463