انتشار زندگی‌نامه ملکه پیشین عربستان

سیاسی

یک نویسنده و کارشناس آمریکایی، زندگی نامه ملکه پیشین عربستان را در کتابی 300 صفحه‌ای منتشر خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) عربستان و حکومت آل سعود، همواره برای نویسندگان و پژوهشگران غربی جذاب بوده است، به عنوان مثال، "جان برکهارت" با انتشار کتابی تحت عنوان "ملاحظاتی درباره بدوی‌ها و وهابی ها" به شهرت رسید و کتاب او به عربی ترجمه شد.

به نوشته پایگاه اطلاع رسانی ایلاف در این میان، "جوزف. اِی. کیشیشیان" کارشناس متخصص در تاریخ کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس که در دانشگاهی در جنوب کالیفورنیا تدریس می‌کند، به زودی کتابی درباره عربستان منتشر خواهد کرد که بخش‌های مهمی درباره زندگی نامه عفت، همسر "فیصل بن عبدالعزیز آل سعود" پادشاه پیشین عربستان دارد. این کتاب که در 300 صفحه و شش فصل تدوین شده است، حاصل تلاش‌های بلند مدت کیشیشیان و مصاحبه‌ها و گفت وگوهای صبورانه او با دستکم 50 شاهزاده سعودی، اعم از دختران و پسران و نوه‌ها و نتیجه‌های ملکه عفت است.

کیشیشیان، در این کتاب به رابطه نزدیکش با "ترکی الفیصل" پسر آخر ملکه عفت اشاره‌ای نکرده است.

به گزارش شبکه خبری العالم، این نویسنده آمریکایی پیش از این نیز کتابی درباره سلطان قابوس پادشاه عمان منتشر کرده بود.

چرا ملکه عفت؟

ملکه عفت، تنها همسر پادشاه عربستان است "لقب علیا حضرت ملکه" داشت به همین سبب، نویسنده آمریکایی، زندگی نامه او را برای پربار کردن کتاب خود برگزیده است.

عفت بنت محمد بن عبدالله بن عبدالله بن ثنیان بن ابراهیم بن ثنیان بن سعود، در سال 1915 به دنیا آمد و در 15 فوریه سال 2000 فوت کرد. وی در مبارزۀ معروف به آموزش دختران، نقشی اساسی داشت. او به اهمیت آموزش دختران و ارتقای سطح آگاهی زنان باور داشت و پیشقراول آموزش دختران در عربستان به شمار می رفت. وقتی در سال 1932 با فیصل ازدواج کرد، همسرش نماینده پادشاه عربستان در منطقه حجاز و وزیر امور خارجه بود.

نسب ملکه عفت به آل سعود بر می‌گردد و جد بزرگ او عبدالله بن ثنیان بن ابراهیم آل سعود بود که در زمان حضور ترکی بن عبدالله آل سعود در مصر، حاکم منطقه نجد بود.

هنگامی که الدرعیه، اولین پایتخت دولت سعودی به دست ابراهیم پاشا فرزند محمد علی پاشا حاکم عثمانی در مصر افتاد، محمد علی پاشا، خانواده عفت را به استانبول فرستاد و پادشاه عثمانی از آنها استقبال کرد. عفت در ترکیه به دنیا آمد و در مدارس ابتدایی و دبیرستان ترکیه آموزش دید. آن گاه در سال 1932 به عربستان بازگشت تا با خانواده اش آشنا شود و مناسک حج را به جا بیاورد. همان جا بود که با فیصل ازدواج کرد.

شاه فیصل، از ملکه عفت، 9 فرزند داشت که عبارت بودند از ساره، محمد، لطیفه، سعود، عبدالرحمن، بندر، ترکی، هیفا و لؤلؤه.

پیشقراول

ملکه عفت را پیشقراول مبارزه برای آموزش زنان در عربستان می‌دانند. وی در سال 1955، نخستین مدرسه در عربستان را تحت عنوان دار الحنان (خانۀ مهر) تاسیس کرد و همواره آرزو داشت که روزی برای دختران، دانشگاه تاسیس کند.

وی فعالیت های تربیتی را در کنار فعالیت های آموزشی گنجاند و مدرسۀ او از نخستین واحدهایی بود که در آن فعالیت های فرهنگی، رسانه ای، تربیت بدنی و ورزشی برای دختران دایر بود.

فرزندان او، برای محقق ساختن آرزوهای ملکه، "دانشگاه عفت" را در جده تاسیس کردند و او پیش از مرگ توانست به آرزوی خود برسد.

وی به برگزاری گفت وگوهای اجتماعی و فرهنگی در دیدارهای خود با زنان معروف بود و در احداث بیمارستان تخصصی ملک فیصل و مرکز پژوهش ها در ریاض، نقشی اساسی داشت.

این مسائل، ملکه عفت را به گزینه ای مناسب برای پژوهش های کیشیشیان در کتاب جدید خود تبدیل کرد.

"پادشاهی (خلافت) سعودی"

کیشیشیان، که متخصص امور کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس است، همچنین کتابی تحت عنوان "خلافت (جانشینی) در عربستان سعودی" دارد که پژوهشی عمیق در زمینه مسائل این کشور است که برای منافع غرب در خلیج فارس از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

به عنوان مثال، آمریکا سرمایه گذاری های عظیمی در این کشور دارد به همین سبب واکنش های حکام در قبال فشارهای داخلی، همواره از اهمیتی بسیار زیاد برای غرب برخوردار بوده است.

در این کتاب که توسط انتشارات دار الساقی منتشر شده است، نگاهی پژوهشی به تحولات آینده در خصوص رهبری این کشور ارائه شده است و اشخاصی که از شانس بیشتری برای رسیدن به قدرت برخوردارند، ارزیابی شده اند و مواضع سیاسی و اجتماعی و دینی آنان، به ویژه مواضع آنان در قبال آمریکا به دقت تحلیل شده است.

نویسنده این کتاب، همچنین به ارزیابی اصول و معیارهایی پرداخته است که استمرار حاکمیت خاندان آل سعود را رعایت تضمین می کند.

جانشینی

کیشیشیان، همچنین کتابی تحت عنوان "حاکمیت و جانشینی در کشورهای عربی" دارد که به سبب اطلاعات ارزشمند و نگاه نافذی که در خصوص مسائل کشورداری در کشورهای عربی دارد، به عنوان کتابی مرجع شناخته می‌شود.

به نوشته انتشارات "دار ریاض الریس"، مطالب این کتاب فراتر از عنوان آن است و به بررسی مفصل کشمکش های قبیله ای، درگیری های مرزی و تلاش ها برای ایجاد وحدت و یکپارچگی و موانع آن پرداخته که موضوع اختلاف منافع شخصی حاکمان و سلطه طلبی آنان، از مهم ترین موانع در این زمینه معرفی شده است.

این کتاب، مطالعات فراگیری درباره مهم ترین موقعیت های سرنوشت ساز در تاریخ کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس به اضافه اردن و مغرب را شامل می شود و به بررسی وقایع، از پیمان سایکس پیکو گرفته تا تقسیم منطقه "الهلال الخصیب"، ایجاد اسرائیل، تاسیس اتحادیه عرب و شورای همکاری خلیج فارس، انقلاب اسلامی ایران، فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، جنگ ایران و عراق، جنگ های اعراب و اسرائیل، و دغدغه های قدیمی و جدید اعراب و ایران و مسائل مربوط به مسابقه تسلیحاتی و اموال نفتی می پردازد و پس از آن به تحولات دراماتیکی اشاره می کند که بر اثر انقلاب های عربی در تونس، یمن، مصر، لیبی اتفاق افتاد و آتش آن همچنان دامنگیر کشورهای عربی است.

نویسنده این کتاب، که خود را دوست سلطان قابوس معرفی می کند، پژوهشی طولانی مدت تحت عنوان "عمان و جهان: ظهور سیاست خارجی مستقل" را به سرانجام رسانده است و مقاله ای نیز تحت عنوان "عمان و جهان" را در مجله امور عربی آمریکایی در زمستان 1990 – 1991 منتشر کرده است.

انتهای پیام

کد N326367