هشدار ابراهیمی نسبت به فاجعه در منطقه در صورت حل نشدن بحران سوریه

سیاسی

فرستاده سابق سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه با بیان اینکه درگیری‌ها در سوریه در کشورهای همسایه به ویژه لبنان تاثیر گذاشته است، هشدار داد در صورتی که بحران سوریه حل نشود فاجعه شدیدی در منطقه رخ خواهد داد.

فرستاده سابق سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه با بیان اینکه درگیری‌ها در سوریه در کشورهای همسایه به ویژه لبنان تاثیر گذاشته است، هشدار داد در صورتی که بحران سوریه حل نشود فاجعه شدیدی در منطقه رخ خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اخضر ابراهیمی، فرستاده سابق سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه در مصاحبه با روزنامه آلمانی اشپیگل عنوان داشت: درگیری‌ها در سوریه در کشورهای همسایه تاثیر گذاشته است و در صورتی که بحران این کشور حل نشود فاجعه‌ای در تمام منطقه صورت خواهد گرفت چرا که این درگیری‌ها تنها محدود به سوریه نیست بلکه باعث بر هم خوردن ثبات در لبنان می‌شود.

وی تصریح کرد که یکی از آرزوهایش در دوران ماموریت خود این بوده است که بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه قدرت را واگذار کند.

وی با بیان اینکه این اوضاعی ایده‌آل است، اظهار کرد که امیدوار است انتقال قدرت در سوریه صورت بگیرد.

ابراهیمی در پاسخ به سوالی در خصوص این که اسد پست خود را ترک نکرده است، گفت: اسد به من اطلاع داد که مردم سوریه او را می‌خواهند و تا زمانی که 50 درصد از مردم از او حمایت کنند او در قدرت خواهد ماند و در صورتی که این امر رخ ندهد وی قدرت را رها خواهد کرد. اسد 89 درصد از آراء را در انتخابات سوریه به دست آورد و این امر باعث می‌شود که به هیچ راه حلی درخصوص سوریه دست یافته نشود.

فرستاده سابق سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه در ادامه گفت: اسد از بسیاری از امور در سوریه اطلاع دارد اما شاید وی جزئیات دقیق را نمی‌داند. وی نمی‌تواند تعداد آوارگان را که از 5 / 2 میلیون تن پا فراتر گذاشته است نادیده بگیرد.

ابراهیمی مدعی شد: هیات سوری برای مذاکرات جدی به ژنو 2 نیامد بلکه برای قدرشناسی از روسیه به این نشست آمد.

وی تصریح کرد: هیات مخالفان به جای مذاکرات در نشست ژنو 2 خواهان راه حل نظامی بود و علی‌رغم اینکه مقدمه‌چینی‌ها برای برگزاری نشست به خوبی صورت نگرفت اما هیات مخالفان آماده انجام مذاکرات بود.

ابراهیمی اظهار کرد که با بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل به این توافق دست یافته است که راه حل سوریه نظامی نخواهد بود و هیچ یک از طرفین به پیروزی دست نخواهند یافت.

فرستاده سابق سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه نسبت به این امر هشدار داد که سوریه ممکن است که به سومالی جدیدی تبدیل شود.

انتهای پیام

کد N322965