تصمیم زهرآگین استرالیا علیه فلسطین

بی بی سی فارسی نوشت:

 

استرالیا اعلام کرده است که دیگر بیت‌المقدس شرقی را به عنوان یک منطقه "اشغالی" نمی‌شناسد. فلسطینی‌ها این تصمیم را زهرآگین دانسته‌اند و اسرائیل از آن استقبال کرده است.

دادستان کل استرالیا در بیانیه‌ای اعلام کرده است که نام بردن از مناطق مورد مناقشه با ارجاع به اتفاقات تاریخی، کمکی به روند صلح نمی‌کند.

به این ترتیب، دادستان استرالیا دولت آن کشور را از استفاده از لفظ "اشغالی" برای بیت‌المقدس شرقی بازداشته است. به گفته او، این لفظ بار ارزشی دارد و دولت استرالیا نباید از ادبیاتی که قضاوت تلویحی در آن وجود دارد برای یک مساله مورد مذاکره استفاده کند.

به دنبال جنگ اعراب و اسرائیل در سال ۱۹۴۸ و تشکیل اسرائیل، بیت‌المقدس بین اسرائیل و اردن تقسیم شد. سپس در جریان جنگ شش روزه در سال ۱۹۶۷ ارتش اسرائیل بیت‌المقدس شرقی را نیز اشغال کرد.

زمین‌هایی که در سال ۱۹۶۷ به تصرف اسرائیل درآمده‌اند با عنوان "اراضی اشغالی" شناخته می‌شوند و سازمان ملل و کشورهای مختلف آنها را به عنوان بخشی از قلمرو اسرائیل به رسمیت نمی‌شناسند.

حنان عشراوی، از مقام‌های ارشد سازمان آزادیبخش فلسطین گفت این اقدام دولت استرالیا نه تنها در تقابل با قوانین بین‌المللی و توافق جامعه جهانی است، بلکه عملی "زهرآگین" برای روند صلح و تلاش برای حاکمیت قانون به شمار می‌رود.

در مقابل وزیر امور خارجه اسرائیل از تصمیم استرالیا استقبال کرده است.

برخی چهره‌های سیاسی استرالیایی و از جمله برخی سناتورهای آن کشور از تصمیم اخیر دادستانی انتقاد کرده‌اند.

4949

کد N320835