سازمان ملل و اتحادیه‌اروپا شهرک‌سازی جدید رژیم صهیونیستی را محکوم کردند

سیاسی

به دنبال اعلام مقامات رژیم صهیونیستی برای احداث 3300 واحد مسکونی جدید در قدس و کرانه باختری، دبیرکل سازمان ملل و اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن این اقدام رژیم صهیونیستی، خواهان پایبندی اسرائیل به مذاکرات صلح خاورمیانه شدند.

به دنبال اعلام مقامات رژیم صهیونیستی برای احداث 3300 واحد مسکونی جدید در قدس و کرانه باختری، دبیرکل سازمان ملل و اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن این اقدام رژیم صهیونیستی، خواهان پایبندی اسرائیل به مذاکرات صلح خاورمیانه شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری روسیه الیوم، به دنبال مطرح شدن احداث 3300 واحد مسکونی جدید در قدس و کرانه باختری فلسطین توسط مقامات رژیم صهیونیستی، استفان دوجاریک، سخنگوی بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در کنفرانسی مطبوعاتی در نیویورک اعلام کرد: بان کی مون با شهرک سازی‌های اسرائیل مخالف است و بارها از دو طرف فلسطینی و اسرائیلی خواسته است تا به خاطر حل درگیری‌ها میان خود بر سر میز مذاکره بنشینند.

از سوی دیگر اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن اقدام رژیم صهیونیستی برای احداث واحدهای مسکونی جدید، از مقامات اسرائیلی خواست تا از این اقدام خود صرف نظر کرده و برای از سرگیری مذاکرات صلح اقداماتی اتخاذ کنند.

در این بیانیه تاکید شده است که ادامه شهرک‌سازی‌ها موجب ناکام ماندن تلاش‌ها برای برقراری صلح می‌شود.

از سوی دیگر ماری هارف، سخگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در واکنشی به این اقدام رژیم صهیونیستی، اعلام کرد: ادامه شهرک سازی‌ها راه حل دوکشوری را ناکام می‌گذارد.

وی تاکید کرد: شهرک سازی‌ها اقدامی غیر قانونی است.

هم‌چنین تزیپی لیونی، مسئول مذاکرات رژیم صهیونیستی با فلسطینینان اقدام جدید این رژیم را اشتباه سیاسی دیگری خواند و گفت: در حال حاضر نمی‌توان جهانیان را علیه حماس با هم متحد کرد.

از سوی دیگر ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که علیه این اقدام جدید رژیم صهیونیستی، اقداماتی را اتخاذ خواهد کرد.

همچنین عنان عشراوی، عضو کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین (ساف) اعلام کرد که فلسطینی‌ها در واکنش به این اقدام رژیم صهیونیستی به شورای امنیت خواهند رفت.

در همین راستا بدر عبدالعاطی، سخنگوی وزارت خارجه مصر نیز در بیانیه‌ای اقدامات رژیم صهیونیتی به ویژه شهرک سازی‌ها توسط این رژیم را محکوم کرد.

اوری آریل، وزیر مسکن رژیم صهیونیستی روز پنجشنبه اعلام کرد که این رژیم مزایده ساخت 1500 واحد مسکونی جدید در شهرک‌های یهودی نشین در کرانه باختری و قدس شرقی را صادر کرده است.

این در حالی است که تنها چند ساعت پس از اعلام این خبر، مقامات اسرائیلی اعلام کردند که 1800 واحد مسکونی دیگر نیز در قدس شرقی و کرانه باختری احداث خواهد شد.

به گفته منابع این اقدام در واکنش به تشکیل دولت توافقی فلسطین صورت گرفته است.

هم‌چنین این اقدام رژیم صهیونیستی همزمان با آغاز چهل و هفتمین سالروز جنگ پنجم ژوئن 1967 که طی آن این رژیم اراضی کرانه باختری را اشغال کرد و به سالروز «نکسة» معروف است، صورت می‌گیرد.

انتهای پیام

کد N320227