حسینی بوشهری در بزرگداشت 15 خرداد:

مکتب رهبری مکتب امام خمینی است/ اسلام در جای‌جای سخنان امام (ره) موج می‌زد

سایر حوزه ها

رئیس حوزه های علمیه کشور با بیان اینکه مکتب رهبری مکتب امام (ره) است، گفت: اگر کسی بخواهد امام (ره) و آرمان های ایشان را قبول داشته باشد باید پیرو راه رهبری باشد.

به گزارش خبرنگار سیاسی مهر، آیت الله حسینی بوشهری امام جمعه موقت قم و مدیر حوزه های علمیه کشور صبح امروز در مراسم بزرگداشت قیام 15 خرداد که در مهدیه تهران برگزار شد با اشاره به اینکه پیام تمام کتب آسمانی و انبیاء الهی این است که جامعه بشری از ظلمات و تاریکی نجات یافته و به سمت نور هدایت شوند، گفت: جهالت، کفر، ستمگری، گناه، فساد در جامعه و تفرقه، ظلمت است و انبیاء آمده اند که این ظلمات را به نور تبدیل کنند.

وی افزود: اگر مجریان صالح در کنار کتاب قانون قرار گیرند هدایت جامعه تضمین شده است.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور ادامه داد: به تعبیر پیامبر (ص) اگر عترت در کنار صالحین قرار نگیرد هدایت جامعه امکان پذیر نیست، اگر به سراغ عترت رفته و قرآن را رها کنیم که امروز عده ای آن را رها کرده اند، هدایت ممکن نیست.

حسینی بوشهری با اشاره به اینکه اگر در جامعه پیامبران و پیشوایان الهی آمدند و آن را از ظلمت و تاریکی نجات داده و به ساحل نور رساندند نباید جامعه این مسئله را فراموش کند. باید روزهای پیروزی را مرتب یادآوری کنیم. هر سال 15 خرداد سال 42 را یادآوری کرده و مثل امروز که 51 سال از آن گذشته است برای آن جشن پیروزی بگیریم.

وی افزود: یادمان نرود آن وحدت، یکدلی و یکپارچگی و کنار هم بودن را. یادمان نرود احساس مسئولیت کردن را. نکند زمان بگذرد و جامعه فراموش کند که چگونه بوده و کجا بوده است.

امام جمعه موقت قم با اشاره به اینکه نمی شود بدون توجه به گذشته زندگی کرد و بدون نگاه به آینده زندگی امروز را اداره نمود، ادامه داد: انقلاب و قیام خستگی و هزینه دارد، خیال نکنیم به راحتی 15 خرداد تحقق پیدا کرد، خیال نکنیم دفاع مقدس به راحتی تمام شد، به گونه ای که ما یک وجب خاک به دشمن واگذار نکردیم و خیال نکنیم که در 22 بهمن به راحتی به پیروزی رسیدیم.

وی گفت: حقیقتا 15 خرداد حرکت و نوری بود که در دل تاریکی درخشیدن گرفت و حضرت روح الله موسوی الخمینی موسی وار دست این ملت که در محیط پرخفقان، بسته و رعب آور زندگی می کردند گرفت تا این ملت را در نهایت نجات دهد.

حسینی بوشهری ادامه داد: موسی زمان ما 14 سال تحمل زندان کرد، 14 سال تحمل تبعید ، شهادت یارانش را که از روحانیت، دانشگاهیان، بازاریان و معتمدین جامعه بود، تحمل کرد و در نهایت با توکل به خدا همه چیز درست می شود.

وی با طرح این سئوال که مردم آن روز چرا دست به این قیام زدند و چه مسائلی به وجود آمد که طلاب مظلوم فیضیه را به کشتن داده و رژیم شاه بی رحمانه آنها را از بام حوزه علمیه به پایین پرتاب کرد، افزود: کودتای 28 مرداد 42 اتفاق افتاد، شاه دوباره به سلطنت بازگشت و اربابانش تمام تلاش خود را کردند که از او حمایت کنند اما گفتند باید اصلاحاتی صورت گیرد و از این رو اصلاحاتی را دنبال کردند از جمله اصلاحات ارضی، انجمن های ایالتی و ولایتی و انقلاب شاه و ملت را مطرح کردند.

رئیس حوزه های علمیه کشور با اشاره به اینکه در مسئله انجمن های ایالتی و ولایتی نام خدا را حذف کردند، ادامه داد: شخصیتی مثل امام (ره) و روحانیت در برابر این مسئله آرام ننشستند، آنها می خواستند آرام آرام فرهنگ غربی را جایگزین کنند، حتی لوایحی را که ارائه می دادند در گوشه گوشه آن فساد بود. امام (ره) گفت در برابر این کار حتی اگر من تنها باشم باز هم فریاد می کشم و به علما نامه نوشت که در این شرایط سکوت جایز نیست.

حسینی بوشهری با بیان اینکه امام (ره) در این شرایط قیام کرد، گفت: آیت الله بروجردی از دنیا رفته بود و شاه فکر می کرد مانعی سر راهش نیست. بی خبر از آنکه امام (ره) همان نقش آیت الله بروجردی را ایفا می کند.

امام جمعه موقت قم با بیان اینکه مردم هم همراه امام (ره) خروشیدند، افزود: سخنرانی آتشین امام (ره) هنوز در فضای فیضیه طنین انداز است که به شاه خطاب کرد "می خواهند تو را یهودی کنند، می خواهند به تو خیانت کنند، مگر تو شاه این ممکلت نیستی" . بعد از آن سخنرانی نیمه شب به خانه امام (ره) ریختند و وی را دستگیر کردند، چند ماه امام (ره) در زندان و بعد به ترکیه و بعد به نجف تبعید کردند.

حسینی بوشهری با اشاره به اینکه امام (ره) در این جریان زیبا درخشید، افزود: هدف امام (ره) از این قیام، اجرا شدن احکام اسلام بود، امروز هر جا احساس کردید احکام اسلام در جامعه کمرنگ می شود و به حاشیه می رود، بدانید آنجا خلاف نظر امام (ره) انجام می شود.

وی ادامه داد: هدف دوم امام این بود که از جایگزینی فرهنگ غربی به جای ارزش های اسلامی جلوگیری کند، تشیع فرهنگ دارد، بیگانگان می خواهند فرهنگ خود را قالب کنند که این هرگز شدنی نیست؛ امام (ره) گفت ما به دنبال اسلام و ارزش های اسلامی و بیرون راندن دشمنان از جمله صهیونیست هستیم.

حسینی بوشهری با اشاره به نتیجه قیام 15 خرداد، گفت: اولین نتیجه آن این بود که چهره شاه به عنوان کسی که دم از اسلام و تشیع می زد برای مردم فاش شد.  مارکسیست ها می گفتند دین افیون ملت هاست اما مشخص شد که دین مدل حرکت است.

امام جمعه موقت قم ادامه داد: دستاورد دیگر 15 خرداد این بود که دستگاه شاه وادار به عقب نشینی شد، با الگو گرفتن از آمریکا، طرح های فراوانی داشتند اما رضاشاه موفق نشد، پسرش هم موفق نشد.

رئیس حوزه‌های علمیه کشور با بیان اینکه در 15 خرداد بسیاری شهید شدند اما خدا اجر مصلحین را از بین نبرد و به جا پاداش داد، ادامه داد: مهمترین پاداش این بود که چهره امام (ره) برای همه روشن شد.

وی با اشاره به اینکه امروز وظیفه ما چیست و باید چه کار کنیم، گفت: 35 سال از پیروزی انقلاب گذشته است، با هشت سال جنگ ساختیم، با تحریم ها و نابسامانی ها ساختیم، خدا نعمت عظیم انقلاب را به ما عنایت کرده است.

حسینی بوشهری افزود: آن روز کنار امام (ره) و امروز کنار رهبر انقلاب هستیم، مکتب رهبری، مکتب امام است.

وی گفت: اگر کسی بخواهد امام (ره) و آرمان های امام (ره)  را قبول داشته باشد باید امروز پیرو راه رهبری باشد.

امام جمعه موقت قم با بیان اینکه در جای جای سخنان و پیام های امام (ره) کلمه اسلام موج می زد، افزود: امام(ره) دنبال اسلام و پیاده شدن احکام اسلام بود، امروز حق نداریم بگوییم اسلام بلی، امام بلی و احکام اسلام نه.

حسینی بوشهری خاطرنشان کرد: باید ملتزم به احکام اسلام باشیم و به حجاب، عفاف، امر به معروف و نهی از منکر بر اساس چارچوب های خاص خود پایبند باشیم.