سیسی یکشنبه سوگند یاد می‌کند/ واکنش‌ها به انتخاب رئیس‌جمهوری جدید مصر

سخنگوی دادگاه عالی قانون اساسی در مصر اعلام کرد: "عبدالفتاح سیسی" به عنوان رئیس جمهور این کشور صبح روز یکشنبه سوگند یاد می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی عربی پرس، ماهر سامی، معاون رئیس دادگاه عالی قانون اساسی و سخنگوی رسمی این دادگاه اعلام کرد که ادای سوگند عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور منتخب مصر در راس ساعت 30 : 10 صبح روز یکشنبه خواهد بود.

وی عنوان داشت که در این مراسم عدلی منصور، رئیس جمهور موقت مصر و ابراهیم محلب، نخست وزیر مصر و اعضای کابینه وی و احمد الطیب، شیخ الاسد و همچنین نبیل العربی، دبیر کل اتحادیه عرب و عمرو موسی، رئیس کمیته پنجاه نفره مکلف به تدوین قانون اساسی جدید مصر حضور خواهند داشت.

در همین راستا واکنش‌های بین‌المللی در استقبال از پیروزی عبدالفتاح سیسی، در انتخابات ریاست جمهوری مصر ادامه دارد.

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا ظرف روزهای آتی در تماس تلفنی با همتای مصری خود صحبت خواهند کرد.

در این بیانیه آمده است که واشنگتن خواهان همکاری با سیسی بوده تا شراکت استراتژیک میان واشنگتن و قاهره مستحکم‌تر شود.

واشنگتن اعلام کرد که ناظران بین‌المللی به این مسئله اشاره کردند که این انتخابات براساس قوانین مصر برگزار شده، کاخ سفید از دولت آتی سیسی خواست تا هر چه سریع‌تر اصلاحاتی را در حقوق بشر در این کشور اجرا کند.

کاخ سفید: اعلام کرد که تمایل دارد سیسی ضامن آزادی‌ها برای تمام مصری‌ها باشد و در نظام وی حقوق تمام مصر‌ی‌ها رعایت شود.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل نیز اظهار کرد که اطمینان دارد رئیس جمهور منتخب مصر با تمام توان برای حمایت از آرمان‌های مردم مصر برای برقراری امنیت و دموکراسی عمل خواهد کرد.

انگلیس نیز پیروز سیسی را تبریک گفته و اعلام کرد که تمایل دارد روند سیاسی گسترده‌ای در مصر صورت بگیرد که همگان در آن برای تحقق اهداف انقلاب 25 ژانویه مشارکت داشته باشند.

انگلیس همچنین تعهد داد از مصر در مرحله آتی حمایت و پشتیبانی کند.

ویلیام هیگ، وزیر خارجه انگلیس در بیانیه‌ رسمی اعلام کرد که انگلیس امیدوار است با نظام سیسی جهت تحکیم روابط ثمربخش میان دو ملت همکاری کند.

پراناب موخرجی، رئیس جمهور هند و نارندرا مودی، نخست وزیر این کشور به سیسی به مناسبت پیروزی وی در انتخابات پیام تبریک فرستادند.

موخرجی، اعلام کرد که از نزدیک تحولات در مصر را دنبال می‌کند و همواره امیدوار است که خوبی برای ملت بزرگ مصر رقم بخورد.

مودی نیز به نوبه خود اظهار کرد که اطمینان دارد "مصر در سایه رهبری حکیمانه سیسی شاهد دوره جدیدی از ثبات و آرامش باشد"

در همین حال عدلی منصور، رئیس جمهور مصر که دوره ریاست وی پایان یافته است از تمام کشورهای دوست و برادر و در راس آن‌ها عربستان، امارات، کویت و بحرین که از مصر پشتیبانی کردند قدردانی کرد.

وی عنوان داشت: من مطمئن هستم که کشور ما جایگاه و نقش پیشگامانه خود را در آینده‌ای بسیار نزدیک باز خواهد یافت.

عدلی منصور تاکید کرد که به خاطر مصر و مردم آن تصدی پست ریاست جمهوری موقت مصر را بر عهده گرفته است و وی جهت تکمیل نقشه راه مشکلات بسیاری را تحمل کرده است.

از سوی دیگر دانشجویان حامی اخوان‌المسلمین در دانشگاه‌های این کشور تظاهراتی در اعتراض به تصدی پست ریاست جمهوری از سوی سیسی برگزار کردند.

انتهای پیام

کد N319120