پوتین: نظامیان روس در شرق اوکراین حضور ندارند/واشنگتن به سیاستهای خصمانه‌اش ادامه می‌دهد

سیاسی

رئیس‌جمهور روسیه این مساله را تکذیب کرد که کارشناسان نظامی از روسیه یا یگا‌ن‌هایی از ارتش روسیه در شرق اوکراین حضور دارند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در مصاحبه با شبکه فرانسوی تی اف یک و رادیو اروپا یک عنوان داشت: یگان‌های نظامی روسیه یا مربیان نظامی روسی در جنوب شرق اوکراین حضور ندارند و این افراد به هیچ‌وجه در این کشور مستقر نبوده‌اند.

وی در خصوص ادعاهای واشنگتن مبنی بر در اختیار داشتن شواهدی در خصوص مداخله نظامی روسیه در اوکراین عنوان داشت: اگر آن‌ها شواهدی در اختیار دارند پس ارائه دهند.

وی با حالت تمسخر ادامه داد: تمام جهان وزیر خارجه وقت آمریکا را دیدند که در شورای امنیت لوله آزمایشی را نشان می‌داد که در آن ماده‌ای شبیه پودر لباسشویی بود و مدعی بود که این شواهدی مبنی بر این است که اعراب سلاح کشتار جمعی در اختیار دارند و در پایان آمریکا وارد عراق شده و صدام را دار زد. پس از آن مشخص شد که عراق به هیچ‌وجه سلاح کشتار جمعی ندارد و فرق بسیاری میان حرف زدن در مورد چیزی و ارائه شواهدی در خصوص آن وجود دارد.

ولادیمیر پوتین همچنین تمام پیش‌گویی‌ها و ادعاها مبنی بر تصمیم مسکو برای الحاق جنوب شرق اوکراین به روسیه یا بر هم زدن ثبات در آنجا را رد کرد.

رئیس جمهور روسیه از مقامات کنونی اوکراین خواست تا مذاکرات را با مردم این کشور آغاز کنند نه از طریق سلاح، تانک و جنگنده بلکه از طریق روند مذاکرات با مردم گفتگو کنند وی با تاکید بر اینکه نباید بحران اوکراین به موج جدیدی از "جنگ سرد" تبدیل شود تاکید کرد که باید بحران این کشور از طریق مذاکره حل و فصل شود.

وی گفت: من در وهله نخست امیدوار هستم که ما وارد مرحله جدیدی از جنگ سرد نشویم در وهله دوم تاکید دارم که مردم صرف‌نظر از مکان اقامت آن‌ها باید از حقوق مشخصی برخوردار باشند و باید امکان دفاع از این حقوق را داشته باشند.

رئیس جمهور روسیه تاکید کرده مسکو همچنان آماده مذاکره با واشنگتن به عنوان بهترین راه برای دستیابی به تفاهم است.

این مصاحبه پوتین با رسانه‌های فرانسوی کمی قبل از سفر وی به فرانسه صورت گرفت.

ولادیمیر پوتین در ادامه گفت که معتقد نیست رئیس جمهور آمریکا خواهان مذاکره با وی نیست اما انتخاب این گزینه بر عهده اوباما است.

رئیس جمهور روسیه در عین حال خاطرنشان کرد که واشنگتن به سیاست خصمانه خود در عرصه بین‌الملل ادامه می‌دهد.

وی تصریح کرد: سیاست آمریکا در خصوص آنچه که مربوط به حمایت از منافع واشنگتن است تندروتر شده است. اما روسیه هیچ حضور نظامی شایان ذکری در خارج از مرزهای خود ندارد. و ما نیروهای آمریکایی در هر جای جهان حضور دارند. و دارای پایگاه‌های نظامی بوده و در تعیین سرنوشت دیگر ملت‌هایی که در فاصله هزاران کیلومتری از مرزهای آمریکا قرار دارند مشارکت می‌کند.

رئیس جمهوری روسیه در خصوص سوریه نیز اظهار کرد: گروه‌های تروریستی مستقر در سوریه خطری برای آینده اروپا تلقی می‌شوند و من از این مساله احساس نگرانی می‌کنم که سوریه به افغانستان دوم تبدیل شود.

پوتین عنوان داشت: هیچ‌کس حضور این گروه‌های وابسته به القاعده را که تهدیدی علیه کشورهای اروپایی نیز به شمار می‌آیند انکار نمی‌کند چرا که تندروهای مستقر در سوریه دیر یا زود به کشورهای دیگر از جمله به اروپا منتقل خواهند شد.

وی در ادامه گفت: همانند آنچه که در سودان رخ داد ما از فروپاشی سوریه احساس نگرانی می‌کنیم ما از این امر هراس داریم که اوضاع در سوریه به اوضاعی شبیه عراق تبدیل شود.

رئیس جمهوری روسیه اظهار کرد: به همین دلیل ما خواهان حفظ نظام قانونی در سوریه هستیم و به تدریج و با مردم سوریه و همچنین با شریکان خود در اروپا و آمریکا در خصوص این مساله فکر می‌کنیم که چگونه جامعه سوریه می‌تواند انسانی‌تر و مدرن‌تر شود.

انتهای پیام

کد N318928