آمریکا: منتظر گامهای بعدی ایران برای همکاری با آژانس هستیم

فارس نوشت:

نماینده آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ضمن اذعان به همکاری مناسب ایران با این نهاد نظارتی سازمان ملل خواستار گامهای بیشتر از جانب ایران در این زمینه شد.

«ژوزف مک‌مانوس»، نماینده آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به گامهای مثبت ایران در زمینه همکاری با این نهاد نظارتی سازمان ملل اعتراف کرد اما گفت که این همکاری‌ها تنها به منزله گامهای آغازین هستند.

جدیدترین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان داد که ایران علاوه بر پایبندی به تعهدات خود تحت توافق موقت ژنو، موسوم به «طرح اقدام مشترک»، همکاری‌های مناسبی با این نهاد نظارتی سازمان ملل در زمینه نگرانی‌ها از ساخت تسلیحات اتمی داشته است.

خبرگزاری فرانسه از قول این مقام آمریکایی گزارش داد: «نمی‌توان گامهایی که انجام می‌شوند را دید و گفت که آنها مناسب نیستند؛ اینها گامهای مثبتی هستند.»

«مک‌ناموس» در حاشیه نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به خبرنگاران گفت: «این، راهی طویل برای پیمودن است و هر گام آن، پیشرفت است.»

با این حال، چنانکه خبرگزاری فرانسه گزارش داده وی در اظهاراتی که پیش از این در جلسه شورای حکام آژانس ایراد کرده بود پایبندی ایران به توافقنامه موقت ژنو را «تنها گامی اولیه» خوانده و خواستار «پیشرفت سریع» و «همکاری کامل» در تمامی موضوعات شده بود. کاهش حجم غنی‌سازی و ارائه تمامی اطلاعات در موضوعات مرتبط با تسلیحات از جمله موارد درخواستی این مقام آمریکایی از ایران در زمینه برنامه هسته‌ای بوده است.

کشورهای غربی به رهبری آمریکا ایران را به پیگیری اهداف نظامی در برنامه هسته‌ای این کشور متهم می‌کنند. جمهوری اسلامی ایران قاطعانه این ادعاها را رد و بر اهداف صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای خود تأکید می‌کند.

مذاکرات بین ایران و کشورهای ۱+۵ برای رفع این مناقشات درباره برنامه هسته‌ای ایران انجام می‌شوند.


45231

 

کد N318625