بیانیه ناظران انتخابات سوریه:

انتخابات در سوریه سالم برگزار شد/ در خواست از حامیان تروریست ها

سیاست خارجی

هیات های نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری سوریه با صدور بیانیه ای تاکید کردند که انتخابات در سوریه به صورت رقابتی،شفاف و آزاد برگزار شده است.

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به دمشق متن بیانیه هیات های پارلمانی ناظر بر انتخابات ریاست جمهوری سوریه به این شرح است:

هیات های پارلمانی شرکت کننده در دومین نشست بین المللی روسای کمیسیونهای سیاست خارجی مجالس کشورهای دوست سوریه در تهران شامل 32 کشور از قاره های آسیا، آمریکا و آفریقا بر اساس دعوت به عمل آمده از سوی جناب آقای محمد جهاد اللحام رئیس محترم مجلس جمهوری عربی سوریه و همچنین کمیته عالی قضایی انتخابات که مسئولیت نظارت در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور را برعهده دارد به جمهوری عربی سوریه سفر و از نزدیک برگزاری این انتخابات را در اقصی نقاط این کشور از جمله دمشق، حلب و هویدا مشاهده کردند.

در این هیات همچنین شخصیت های بین المللی از 4 قاره آمریکا ، اروپا، آسیا و آفریقا همراهان ابتکار عمل دومین نشست پارلمانی تهران حضور داشتند.

هیات های پارلمانی کشورهای دوست سوریه در پایان بیانیه ای را به شرح زیر صادر کردند:

1- انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ 3 ژوئن 2014 در داخل جمهوری عربی سوریه تحت نظارت کمیته عالی قضایی انتخابات که یک هیات متشکل از قضات خبره، عالی رتبه و مستقل است برگزار شد.

2-برخلاف مخالفت های خارجی صورت گرفته با برگزاری این انتخابات و برخورد دوگانه غرب با مقوله دموکراسی ، ارکان قانون برگزا ر کننده بر اساس حق مندرج و به عنوان یک رسالت با مسئولیت ملی این انتخابات را شفاف و آزاد برگزار کرد.

3- انتخابات برای نخستین بار در تاریخ سوریه و در یک فضای رقابتی و با حضور نامزدهای رقیب با تفکرات سیاسی مختلف به نمایندگی از سلایق مختلف برگزار شد و این امر گامی مهم و رو به جلو در روند سیاسی این کشور به شمار می آید.

4- علیرغم تهدیدات امنیتی ناشی از اقدامات گروههای تروریستی در صحنه میدانی تمهدیدات خود صورت گرفته توسط حکومت و مردم سوریه برای برگزاری انتخابات قابل تحسین بود.

5- مردم سوریه با مشارکت فعال و با نشاط خود در پای صندوق های رای در خارج و داخل کشور علیرغم تهدیدات جدی امنیتی از سوی گروههای تروریستی نشان دادند که گزینه سیاسی و دموکراتیک را بر راه حل خشونت آمیز تریج می دهند.

6- اعضای هیات از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سوریه اعلام حمایت کرده و اراده ملت این کشور در انتخاب رئیس جمهور آینده خویش از طریق صندوق های رای و تعیین سرنوشت خود بدون هرگونه دخالت خارجی را ارج می دهند.

7- برگزاری انتخابات در سوریه آغاز مرحله نوینی از ثبات و وفاق ملی در این کشور بعد از 4 سال  بحران خارجی تحلیلی را نوید می دهد. امیدواریم این امر بازگشت آوارگان و مهاجران سوری را به موطن خود فراهم کرده و روند بازسازی کشور به دست مردم سوریه و دولت منتخب آنها و با حمایت دوستان واقعی این کشور آغاز شود.

8- اعضای هیات بر مسئولیت آمریکا و همپیمانانش به خاطر جرایم صورت گرفته در سوریه تاکید می کنند و دعوت میکنن که کشورهای حامی تروریسم زودتر کمک های خود را متوقف کنند.

همچنین شرکت کنندگان در این اجلاس از دولت های خود خواستند که بیانیه پایانی اجلاس را مورد توجه قرار دهند.