شکایت اوکراین علیه روسیه در دادگاه حقوق بشر اروپا

سیاسی

نخست وزیر موقت اوکراین اعلام کرد که کی‌یف به خاطر الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه، علیه مسکو به دادگاه حقوق بشر اروپا شکایت کرد است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر موقت اوکراین اعلام کرد: کی‌یف علیه روسیه پرونده‌ای در دادگاه حقوق بشر اروپا تشکیل داده است و علت اصلی تشکیل این مساله و شکایت از مسکو دخالت روسیه در برگزاری همه‌پرسی جدایی شبه‌جزیره کریمه از اوکراین و پیوستن آن به روسیه است.

پاول کراشینیکوف، رئیس کمیته مدنی، جنایی و قانونی دومای روسیه نیز در واکنش به این خبر گفت: مسکو قصد دارد تا در برابر این شکایت از خود در مقابل دادگاه حقوق بشر اروپا دفاع کند.

این مقام مسئول دولت روسیه در ادامه گفت: از اینکه دولت کی‌یف از مسکو شکایت کرده شگفت‌زده نشده‌ایم چراکه آن‌ها هر کاری که از دستشان برمی‌آید، انجام می‌دهند.

وی افزود: سکنه شبه جزیره کریمه در ابتدا اعلام استقلال کرده و سپس با برگزاری رفراندوم به روسیه پیوستند. در چنین مواردی و از دیدگاه قوانین بین‌الملل، همه چیز مشخص و واضح است اما از آنجا که مقام‌های کی‌یف هم‌اکنون در موقعیتی هستند که خود را در خطر می‌بینند برای تحقق بخشیدن به خواسته‌های خود دست به شکایت از دولت مسکو زدند. وزارتخانه‌های امور خارجه و دادگستری روسیه باید خود را برای چنین مساله‌ای و دفاع از حقوق روسیه آماده کنند. ما در اینجا متخصصان و کارشناسان خبره‌ای داریم و من معتقدم که آن‌ها می‌توانند به صورت کامل بر این مساله فائق آیند.

این مقام‌ مسئول دولت روسیه در پاسخ به اینکه آیا دادگاه حقوق بشر اروپا می‌تواند بدون دلیل و سند واقعی ادعاهای دولت کی‌یف را مورد بررسی قرار دهد، گفت: ما درباره دادگاه صحبت می‌کنیم و درباره امر قضا سخن به میان می‌آوریم بنابراین اهمیت دارد که قضات و دادستان‌ها به صورت کامل به این مساله رسیدگی کنند.

این مقام مسئول درباره احتمال ارائه شکایت در مقابل شکایتی که دولت کی‌یف در دادگاه حقوق بشر اروپا ارائه کرده، گفت: احتمالات زیادی برای دفاع از حقوق روسیه و افرادی که حامی مسکو هستند وجود دارد.

دولت کی‌یف دو شکایت را در دادگاه حقوق بشر اروپا علیه روسیه ارائه کرده‌ که علاوه بر شکایت علیه پیوستن کریمه به روسیه می‌توان به اقدامات روسیه در قبال اوکراین نیز اشاره کرد.

یاتسنیوک در بیانیه‌ای که در وبسایت دولتی کی‌یف منتشر شد، آورده است: ما این شکایت‌ها را علیه دولت مسکو ارائه کرده‌ایم چرا که آن‌ها به صورت غیرقانونی منطقه‌ای از اوکراین را به تصرف خود درآورده و زمام امور آن را به دست گرفتند.

انتهای پیام

کد N318116