رئیس جمهور در مراسم سالگرد امام خمینی: /در حال تکمیل/| 173478

امام از مسیر عقلانیت و تدبیر حرکت خود را ادامه داد

دولت

آرای مردم از دیدگاه امام (ره) و تا امروز در نظام جمهوری اسلامی هیچ‌گاه به صورت تشریفات نبوده است و همواره مسئولین هم از طریق آراء مردم از صندوق‌های انتخابات انتخاب شده‌اند.

رئیس جمهور تاکید کرد: امام(ره) در تمام مراحل از مسیر تدبیر و عقلانیت و در چارچوب موازین اسلامی حرکت خود را ادامه داد و همیشه آراء و نظرات مردم را به عنوان معیاری محکم قرار داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در مراسم بیست‌وپنجمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) که مرقد مطهر ایشان برگزار شد، گفت: اگرچه شب 14 خرداد شب غم و سوگواری برای مردم ایران بود اما مردم از یاد نمی‌برند که مجلس خبرگان در عصر روز 14 خرداد نگذاشتند پرچم انقلاب حتی برای 24 ساعت روی زمین بماند که این نشان لطف و عنایت خداوند بود و این پرچم را روی دوش سلاله فاطمه اطهر (س) یعنی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای قرار دادند و در واقع کاری که خبرگان رهبری انجام داد، التیامی بر درد مردم بود.

وی ادامه داد: در روزگاری که هم شرق و هم غرب فکر می‌کرد که پایان دین و خداپرستی است و هم غرب فکر می‌کرد که در دوران حکومت دینی خط ابدی کشیده است و هم شرق و غرب در سراسر جهان علیه خداپرستی و معنویت و دیانت و اخلاق پرداخته بودند، امام راحل(ره) به عنوان فقیه بزرگ و عالم روشن ضمیر و یک سیاستمدار هوشمند توانست بر این سرزمین پرچم نهضت اسلامی را به اهتراز درآورد و با اتکا به خداوند و در مسیر اسلام ناب محمدی(ص) مسیر نهضت اسلامی را در مسیر هدایت برای پیروزی حق بر باطل قرار داد.

رئیس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه امام خمینی (ره) برای آنکه مسئولیت سنگین خود را برای رسیدن به اهداف خود در مسیر حق به مقصد برساند، سه برهه تاریخی را پشت سرگذاشت، اظهار داشت: دوران اول، دوران نهضت اسلامی بود که از طرفی در راه مبارزه با عده‌ای که با نام سلطنت بر مردم مسلط شده بودند و از طرف دیگر نظام‌های خارجی که بر مردم ایران سلطه داشتند و در همه زمینه‌های اقتصادی و سیاسی نفوذ خود را گستردانده بودند، آغاز کرد و امام در سال 42 عمدتا فریادش بر ضد استبداد و استعمار بود. استبدادی که آزادی مردم را از بین برده بود و بر مردم ناجوانمردانه ظلم می‌کرد و استعماری که با کاپیتالاسیون می‌خواست نفوذش را بیش از پیش کند.

روحانی ادامه داد: مردم هوشیار پشت سر رهبری نهضت اسلامی حرکت کردند و در همه این فراز و نشیب‌ها، آنی در مسیر نهضت اسلامی باز نایستادند و امام نیز هرگز در راه مبارزه با طاغوت متوقف نشد؛ چه آن روزی که به زندان رفت و چه آن روزی که تبعید شد.

وی مرحله دوم را مرحله تثبیت انقلاب در سال‌های 57 تا 59 دانست و افزود: امام(ره) در تمام مراحل از مسیر تدبیر و عقلانیت و در چارچوب موازین اسلامی حرکت خود را ادامه داد و همیشه آراء و نظرات مردم را به عنوان معیاری محکم قرار داد. آرای مردم از دیدگاه امام (ره) و تا امروز در نظام جمهوری اسلامی هیچ‌گاه به صورت تشریفات نبوده است و همواره مسئولین هم از طریق آراء مردم از صندوق‌های انتخابات انتخاب شده‌اند.

رئیس جمهور عبارت جمهوری اسلامی ایران را به عنوان چارچوب نظام که از سوی امام خمینی (ره) تبیین شده است دانست و خاطرنشان کرد: انتخابات مجلس، رفراندوم قانون اساسی و ریاست جمهوری همه در سال 58 برگزار شد که همه این انتخابات نظام را به جلو حرکت داد و گروه‌های مزدور قدرت‌های بزرگ و آمریکا فکر می‌کردند می‌توانند این حرکت مردم را متوقف کنند اما امام در برابر همه آنها ایستاد و توانست نظام جمهوری اسلامی ایران را تثبیت کند.

کد N317827