معاون رئیس‌جمهور: شایعات افزایش دوباره قیمت سوخت، کذب است/ دولت با افزایش قیمت خودرو موافق نیست

محمدباقر نوبخت,افزایش قیمت,توزیع نقدی یارانه,هدفمندسازی یارانه​ها

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با اعلام اینکه دولت با هیچگونه افزایش قیمتی در زمینه خودرو و کالاهای دیگر موافق نیست، گفت: تا آنجا که بتوانیم جلوی رشد قیمت را می‌گیریم، اما شورای رقابت در جایگاه قانونی خود درباره قیمت خودرو تصمیم‌گیری می‌کند و باید پاسخگوی تصمیمات خود باشد.

محمدباقر نوبخت امروز در حاشیه نشست نهاد تعامل، با اعلام اینکه بخش عمده مطالبات پیمانکاران خصوصی پرداخت شده است، گفت: ۲۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از مطالبات پیمانکاران بخش خصوصی که سال‌های اخیر جمع شده بود، تا پایان سال ۹۲ پرداخت شده است.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور افزود: اسفند پارسال برخی فعالان حاضر در نهاد تعامل که پیمانکار طرف قرارداد دولت هستند، حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان از دولت مطالبه داشتند که برخی از آن‌ها برای انجام فعالیت‌های خود از بانک‌های مختلف تسهیلات دریافت کرده بودند و بخشی از این موارد درهم تنیده است.

وی تاکید کرد: اگر دولت تعهدات خود را به بخش غیردولتی به موقع پرداخت کند آن‌ها نیز می‌توانند در زمان مقرر بدهی خود را به نظام بانکی پرداخت کنند. امسال نیز دولت تلاش می‌کند مطالبات پیمانکاران را پرداخت کند.

برنامه‌ای برای افزایش دوباره قیمت حامل‌های انرژی نداریم

نوبخت، هرگونه شایعه درباره افزایش دوباره قیمت حامل‌های انرژی را تکذیب کرد و گفت: برنامه‌ای در این زمینه نداریم.

وی با بیان اینکه منابع دولت با توجه به فروش حدود یک میلیون بشکه نفت خام کاهش یافته است، گفت: ظرفیت تولید نفت خام کشور بیش از چهار میلیون بشکه است و تلاش می‌کنیم با تکیه بر همین منابع و صرفه‌جویی و مدیریت جهادی و بهینه کشور را اداره کنیم.

سخنگوی دولت افزود: حتی اگر منابع نفتی بنابر هر دلیلی بیشتر از وضع موجود دچار تحریم شود دولت برنامه اداره کشور و حرکت در مسیر پیشرفت را ادامه خواهد داد. خود را برای شرایط بدبینانه آماده کرده‌ایم اما به وضع پیش رو امیدوار هستیم.

نوبخت درباره موضوع افزایش قیمت خودرو گفت: نظر دولت درباره هر افزایش قیمتی، مثبت نیست و تا آنجا که بتوانیم جلوی رشد قیمت را می‌گیریم، اما شورای رقابت در جایگاه قانونی خود در این باره تصمیم‌گیری می‌کند و باید پاسخگوی تصمیمات خود باشد.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور افزود: دولت با هیچ افزایش قیمتی در زمینه خودرو و یا کالاهای دیگر موافق نیست اما اگر افزایش قیمتی در این ایام صورت گرفته مطابق قانون هدفمندسازی یارانه‌ها بوده و دولت هم ناگزیر است.

افراد متقاضی یارانه می‌گیرند

وی درباره پرداخت یارانه نقدی در گام دوم هدفمندی یارانه‌ها گفت: افراد متقاضی یارانه می‌گیرند. نه فقط یارانه به نیازمندان پرداخت خواهد شد بلکه در مواردی میزان آن هم افزایش خواهد یافت.

نوبخت تاکید کرد: دولت با مردم بر سر پیمان خود است و پرداخت‌ها به افرادی که درآمدهای کمتری دارند، ادامه می‌یابد و بسته‌های حمایت غذایی برای اقشار کم درآمد ارائه می‌شود.

وی افزود: در اجرای گام دوم هدفمندی بسیاری از افرادی که تا چند ماه گذشته به جهت ناتوان بودن در پرداخت هزینه‌های درمانی به بیمارستان‌ها مراجعه نمی‌کردند، امکان مراجعه به این مراکز را پیدا کرده‌اند و افرادی که در بافت روستایی کشور زندگی می‌کنند و افراد زیرپوشش کمیته امداد و بهزیستی تنها پنج درصد از کل هزینه‌های درمان را پرداخت می‌کنند. بقیه آحاد جامعه حداکثر ۱۰ درصد هزینه درمان را می‌پردازند که رهاورد دولت است.

 

45503

کد N317586